1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Brain Coral Mercan Ağzı Açık

Başlığı 'LPS Mercan Severlerin Forumu' kategorisinde Saruman tarafından 22 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Brai coral mercan ağız açık duruyor. Aslında biliyorum ölmek üzere ama bu aşamadan sonra yapılacak bir şey var mı acaba diye merak ediyorum. Halbuki her hafta brain coral mercanı ufak karides parçaları ile besliyordum. Açlıktan olmasına imkan yok. Sadece geçen hafta karides vermedim. Şöyle bir durumda var, gereğinden fazla karides verildiğinde mercan metabolizması, karidesi sindirmek için çok fazla enerji harcadığından ölebilir. Brain coral mercanım bunu da yaşamış olabilir.

Brain coral mercanı hakkında görüşler alabilir miyim? Brain Coral besleyen ve böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Brain coral sorunu ile karşilaşmadım aslında. Çünkü, fazla gıda yediği için enerji kaybıyla ölüm duyduğum en saçma ölüm sebebi. Yazan neye dayanarak yazmis fikrim yok. Bu kadar basit bir hatadan dolayi mükemmel evrime sahip canlilar kendini heba etmez.

Brain Coral Ağzı Açık Duruyorsa

Her yemenin bir bosaltmasi vardir yani yediklerinin posasini cikariyor olabilir, islem bitince yasamaya devam edebilir.

Agiz icindeki sindirim organlarinin disa cikmasi ve dokuda cüreme;

Gercekten olmek uzeredir veya surec baslamistir. Boyle bir duruma gelmis brain zaten sonu gelen suda duzelemez, su sartlarinin tamamen degismesi ve iyi sartlara alinmalidir ve yine durumuna gore duzelme olur veya olmaz.

Brain Coral İçin Akvaryuma Müdahale gerekir mi;

Bir anda bozulma yerine zamana yayilan yani sinyal vererek bir bozulma geldiyse ve akvaryum genelindeki canlilarin da ortak tepkisi yoksa ani ve buyuk olcekli mudehale yapilmaz. Fotoğraf eklenirse brain coral mercanından iyi olur.

ozgun_cyprus ve Saruman bunu beğendi.
  3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Cevap: Brain'imin ağzı açık kaldı...

Evet fotograf görürsek iyi olur...

4. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Akşam eve gittiğimde çekip yüklerim. Dışarı çıkan bir sindirim organı görmedim.Su değerlerinde bir tek nitratım fazla gibiydi, 20 lerde falan.Ama hafta sonu su değişimi yaptığım için düşmüştür.Kh 8,5. Mg ve Ca değerlerini uzun süredir ölçmüyorum.Yumuşaklarda ve zoalarda problem yok, benim sorunum sanırım sert mercan ve LPS ile ilgili:shh: Brain 3-4 aydır bende.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Görelim hocam, posa çıkarma durumu olabilir belki de. Su anlattığına göre ani ölüme sebep olacak şekilde değil.

6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Fotoğrafta görüldüğü üzere zaten erime başlamış geri dönülemez boyuttamı bilemiyorum ama ağzının açılması hayra alamet değil. Nitrat'ı ölçtüm 5-10 arası çıktı. Ph biraz düşük 8..

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben açık ağız kısmını göremedim. Yuvarlak kırmızı hatta bir parçalan ma var mı acaba? Ağız kısmı yani orta yeşilimsi kısmın dış kenarlarında parçalanmalar var mı? Parçalanma dediklerin oralar mı hocam?

8. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Fotoğrafı düzenlerken bakmış olmalısınız Temel bey üstteki foto son hali..

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet hocam alttakini görüp yazmıştım. Üsttekini eklemen ardından ne yazık ki gördüm. Ağız kısmından ziyade işaretli yerler önemli gösterge. Brain corali maşa, plastik bir çubuk vs ile ittirme veya başka yere sürüklemeye çalışmak gibi işlemler sonrasında açılan ve yayılan yaralar gibi ama diğer taraftan istenmeyen şartların getirisi olan bozulmalarda bu kısımlarda başlayabilir.

Neler yapıyoruz hocam akvaryumu idame için tam olarak? Biraz yazışalım istersen. Belki birlikte sorun kaynağını buluruz. Nitrat ve Ph çekinlecek kadar yani bu sonucu getirecek kadar değil.

10. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Kumun üzerinde durduğu için böyle olabilirmi. Ayrıca belirttiğiniz gibi yerini değiştirirken malesef kaya maşası ile tuttum, tamda o üstteki yerlerden.Devamlı göz önünde olduğu için bu kadar vahim olduğunu farkedemedim.

Aslında pek bir şey yaptığım yok sadece haftalık %8-9 kadar su değişimi.Tuzluluğum 1024-1025 aralığında, katkı falan eklemiyorum çünkü hem tüketim yok denecek kadar az, hemde buna bağlı olarak fazla bir büyüme gözlemlemiyorum.

Belkide eksiğim hiç mercan yemi kullanmamam, yani onları hiç düşünmüyorum, sadece fotosentetik canlılarmış gibi davrandım, balık dışkısı ve yem artıkları yeter diye düşündüm, ama beyin mercanı için öyle yapmamıştım, onu geldiği günden buyana hep karides ile besledim.Gerçektende su değerlerim iyi, artık bir tek şeyden şüpheleniyorum aydınlatma...

2*20W Led aydınlatma kullanıyorum, sanırım bu mercanlara yetersiz geliyor.Bu yüzden Hakan bey ile birlikte 10W beyaz 10W mavi led siparişi daha verdim, ama elime ulaşması ve yapılması 15 günü bulur herhalde.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şimdi ışık Brain coralin sorunu ile alakalı değil. Işık sorunu yüzünden tepki bu değil renk kaybı yani yavaş yavaş şeffaf hale gelmesiyle belli eder. Burada bariz çürüme var ve 'tam da o noktalardan maşa ile tutmuştum' ifadesi aslında sonu hızlandıran olgudur, etli olan o kısımlardan alınan yaralar enfeksiyon gibi ilerler ve öyle olmuş. Zaten yaraları maşaya benzettim işin gerçeği hocam o yüzden yazdım ilk olarak.

Aydınlatma eksiğini tamamlamak elbette iyi olacak ilk olarak, bunun dışında beslemediğini düşündüğün mercanlar neler bunları yazarsan sevinirim.

Suya katkıya gelince bunu mercan yükünü yazdığında konuşalım beraber derim.

12. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Bu sabah ağzı biraz daha açılmıştı. Mercan bile olsa bir canlının göz göre göre ölümü hoş değil. Besleyemediğim diğer bir mercan dil mercanı, malesef onuda 1. ayda kaybettim.Sanırım oda LPS sınıfına giriyor.Alttaki beyaz iskeleti çıkmış durumda.Yine başka bir SPS Kahverengi Montipora, gelişimi gayet güzeldi, sonra bir anda dibinden başlayarak beyazladı.

Nihayetinde tankımda, mantarlar, 2 çeşit zoa, 3 çeşit buton polip ve torch coralda sorun yok.Sadece LPS ve SPSlerde sorun oldu.Yüzyüze görüştüğüm bir arkadaş fosfat eksikliğinden olabilir dedi.Bol bol yemle dedi ama biraz geç kaldım sanırım.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dil mercanı da aslında aynı hassasiyete sahiptir. Besin olarak beslemek sanıldığı kadar kolay türler değil ve asıl önemli olan suyumuzda bulunan eksiklere tepkilerinin daha sert olmasıdır.

SPS mercanın alttan beyazlaması eğer nudi gibi yırtıcılar yüzünden değilse su kaynaklı alttan ölmeye başlar. Aslında buna bir anlamda besin ve yaşam zorluğu yüzünden daha az ışık alan bölgelerin kasten öldürülmesiyle var olan besini uç dallara yetirmektir amaç. Fosfat eksikliği olabilir, ancak daha çok ölüm yerine kahve rengiye dönüş yani renk kaybı yapar. Besin yetmezliği gözden çıkarılabilir noktaların gözden çıkarılmasına da sebeb olabilir.

SPS farklı istekleri olan mercanlar ve sudaki bozulmalara tepkiler ani oluyor. Aydınlatma yetmezliği zaten var anladığım kadarıyla. Balıkların bol bol beslenmesi aynı zamanda onların beslenmesi demektir, elbette ara sıra haricen besin vermek iyi olur. SPS tarzı mercanların sudan günlük tükettiklerini ekleken sayıları ve yoğunlukları belirleyicidir. Bunun dışında bazı ilave elementleri iyi gelecek diye durumu tartmadan vermemek gerek.

Tuz olarak ne kullanıyorsun hocam, soğutucu yazın kullanıldı mı?

14. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Montiporanın alttan beyazlaşması başıboş dolaşan bir mushroom'un bir gün kadar montiporanın dibinde durması ile alakalı olabilirmi? Çünkü mushroom oradan ayrıldıktan 1-2 gün sonra ilk beyazlığı farkettim. Ama genel anlamda zaten sağlıksız gibiydi, çünkü dallar çok inceydi 4-5 dala ayrılmıştı ama inceciktiler.

Kh tüketimim oldukça az 4 günde 1 dkh kadar, yani ne büyüme nede tüketim sözkonusu...

Tuz olarak ****** tuz kullanıyorum, ama bunu tuza bağlayamam, çünkü markanın kendi forumlarında muhteşem tanklar mevcut, ayrıca ana merkezleri Ankarada olduğu için mağazalarındaki tankları görmüş biri olarak, suçun tuzda olduğunu sanmıyorum.Sahipleri Almanyada Değirmen mühendisi olarak görev yapmış, ve ürettikleri tuzları bizzat kendilerinin tasarladığı değirmen ile homojen hale getiriyorlar.Yakında ****** marka tuzun kaliteli tuzlar arasında üst sıralarda yer alacağına kuşkum yok.

Soğutucu kullanmama gerek yok.Evim zemin katta altımız boş, ev içi sıcaklık, en yüksek 29'u gördü.Sadece hafta sonları kapı pencere açtığımızda yoksa ev, hafta içi 26-27 lerde seyretmiştir.

Bu ölümlerden sonra uzun süre sert mercana elimi sürmeyeceğim, ama eksiklik nerede çok merak ediyorum, şu ara tekrar Ca ve Mg ölçeyim ama sıkıntı olacağını sanmıyorum.Bir tek Fostat testim yok, fosfat eksikliğininde bu kadar zarar vereceği tartışmalı.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dalların ince gelişmesi sadece gözle görünen bir sorundan kaynaklanmaz. Mercanlar bulundukları ortama ayak uydururlar, sağlıklı bir mercan eğer zayıf akıntı alıyorsa daha ince ama daha çok dallı yapıya bürünür, yok eğer güçlü akıntılara maruz kalıyorsa daha güçlü dallara sahip olmaya odaklanır.

Tuzda sorun var diyemem ben de ama alkanite, besin yetersizliği ve ısı alt katta olunsa da sabit olamaz o şartlarda diye düşünüyorum. Bir 26, bir 27, bir 29 oluyor demektir ve sıkıntı yaratabilir.

Coraline alg yapısı nasıl akvaryumda hocam?

16. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Coralin alg minumum düzeyde, yani koskoca tankın sadece %10 luk kısmında var diyebiliriz.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Seninde bildiğin gibi sorun temelinde alkanite eksikliği olduğu gerçeği göz ardı edilemez hocam. Bu değeri yukarı çekmek için ana parametreler devridaim gücü, suyun Kh, kalsiyum, iyot, magnezyum, oksijen değerinindeki dengenin oluşmasıyla ayağa kalkar.

Hocam sana zahmet kullanılan ekipmanları bir sıralar mısın, merak ettim doğrusu.

18. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

KH değerim normal değilmi ki? Kh'ı ****** Kh testi ile ölçtüğümde sabah 8,5 du. Salifert ise 1-1,5 puan fazla ölçüyor. Ekipman olarak 140 litre net su hacmine NAC5A PS, Eheim 2100Plus Sump motoru, buna ilaveten 2 adet dalga motoru kullanıyorum.Aragonit kum mevcut, refigiumda ise yine tabana aragonit kum, bir parça lav kayası ve lav kırıkları ekledim.Küçük bir top halinde ise spagetti alg var.Günlük 1,5 litre kadar buharlaşmadan dolayı saf su ilave ediyorum.

Yoksa Refirigiumdaki lav kırıklarımı sistemi olumsuz etkiliyor.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kh değeri normal hocam.

Bana sorarsan refigiumu tamamen bir süreliğine iptal edelim ve akvaryuma 3 kez 4 gün arayla %15 su değişimleri yaparak bir süre sabırlı olup kalsiyum eklemeye başlayalım. Sonra oturup farka bakalım. Durumu da sergileyelim açıkça.;)

Saruman bunu beğendi.
  20. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Geçmiş olsun Gökhan Bey,Umarım en kısa sürede sorununuzu düzeltebilirsiniz.

Sayfayı Paylaş