1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Brain Coral Mercan Ağzı Açık

Başlığı 'LPS Mercan Severlerin Forumu' kategorisinde Saruman tarafından 22 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Brain'imin ağzı açık kaldı...

Temel abi sen çok yaşa valaha. :helalolsun: yıkıktemo altında yazan akvaryum portalı yazısını akvaryum doktoru diye değiştir bence :D reçete hazır yine vallaa.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Halil reçete hep vardır hobicilerin çoğunda. Çünkü reçete üretemezsen canlı maneviyatı yanında cep maneviyatı yıkıma uğrar. Uygulama olursa göreceğiz olayı yani anyayı ve Konya'yı.

halilkocan bunu beğendi.
  3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

+1 Aynen abi

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Selam üstad ...portalda Brain coral ile ilgili yorumları okuyunca benim brain coral durmuları hakkında fikirlerinizi almayı isterim

Bir aydır tankta problemsiz duran brainlerin durumu çok iyi değil gibi... Resmi paylaşıyorum.

image.jpg

Diğer canlılarda hiç bir sorun olmamasına rağmen bakımı çok hassas olmayan brainler neden bu durumda olur ? Ayrıca önereceğiniz mercanlar için besin katkısı var mı ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aşkın Brain coraller evet iyi durumda değil. Ortadakinin yarısı ölmüş bile, yanlardan darbe almış gibi. Mercanları sopa ile sağa sola çevirme vb yapmadıysan ilk olarak akvaryumda onlara musallat olan yengeç, karides türü olup olmadığını kontrol etmen gerekir. Bunlarda sorun olmadığını düşünüyorsan su değerlerini sorgulaman gerek. Brain coral keyifli olduğunda manuel yemleme yapılabilen mercanlar arasındadır, element ihtiyaçları standart su değerleri yeterli, besin olarak zaten karides, donmuş yemler yiyebilirler ama keyifli olmaları gerekir.

Işık nedir, akıntı durumu nedir akvaryumda, çok akıntı alıyor lar mı, aydınlatma tam olarak nasıl?

6. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    İyi akşamlar başkan... Brainlerin durumu iyiydi bir brain alıp yer açmak için elimle yerlerini değiştirdim ne olduysa ondan sonra oldu açmadılar bi daha :( yengeç yok sadece 20 nasso snail ve kum yıldızı var bir adet .. Su değerleri oturdu Temel abi , KH:8,4. CA:440. Fakat MG biraz düşük 1250 .. Mg katkısını manuel giriyorum daha evvelde söylemiştim lps lerin MG harcaması günlük 40-50 ppm gibi ... aydınlatma metal di geçen hafta 6 lı T5 armatüre geçtim 24w ATI T5 6 adet

Bu arada akıntıya gelince ... Benim tankım küp tank 65-65-65 bugüne kadar 1 adet dalga motoru vardı sağ arka tarafta aşağı doğru konumlu ama sağ alt kumda artıklar kalıyordu bugün 2. Dalga motorunu koydum sol arka tarafa su üstüne konumlu ...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Brain coral ellemeye, dürtmeye karşı hassas mercanlar, en küçük bir yara aldığında hızlıca ilerliyor ve düzelmesi ancak iyi koşullarda oluyor. Yer değişimini nasıl yaptın tam bilemiyorum ama hasar almışlar bu bazılarından belli zaten. Değişen ışığa da tepki verirler ama bu bu kadar ağır olmaz, açmada gerileme olur bir süre vb. Burada durum biraz da başlarına gelenlerden. Durumu kötü olanı çıkar akvaryumdan bence, diğerlerini de elleme kalsın belki düzelir. Deniz yıldızı kumda gezerken üzerlerine kum atıyor mu ve bunları temizlemeye çalıştın mı bilemiyorum ama bunların hepsi brain mercanlarının hiç hoşuna gitmeyen unsurlar.

8. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Ayrıca sanada sorayım küp akvaryumda dalga motoru konumu nerede olmalı ?canlı kaya ve mercanlar tankın ortasına yukarı doğru konumlu ise

Bildin Temel abi.... Evet deniz yıldızı sanırım üzerine kum atmıştı el ile temizledim yerinden kaldırıp

Çıkar tanktan demişsin ... Hepsini mi çıkarayım diğer canlılara zararı olurmu

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu unsurlara çözüm üreterek ve el ayak organlarımızı akvaryum üzerinden çekerek ve mevcutlar içinden sağlam brainleri seçip bırakarak gözlem yapmaya devam. Yarısı ölü olan brain suya hatırı sayılır atık ve toksit madde bırakıyor ölürken yavaş yavaş, gerek yok kalmasına. Kısmen sağlam olanları bırakabilirsin akvaryumda. Elbette sorunlu olanı düzeltmeye çalışabilirsin ama mevcut akvaryum içinde bence anlamı yok, karantina tankında uğraşmak istersen olabilir ama mercan karantinası ışık vb biraz detay ister.

10. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Şimdiki durumları resindeki gibi

4 ünü de mi çıkarayım Temel ?? Resmi inceledinmi

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      110,2 KB
      Görüntüleme:
      924
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnceledim evet, aşağıda durumu kötü olanı işaretledim onu çıkar ilk olarak. Diğerlerini ise düzelmesi için bekleyebilirsin ama şunlara dikkat etmen gerek ve sanıyorum mercanlar orada düzelmez.

1. Arkalarında anemon ve clarki palyaço var, muhtemelen kuyrukla üzerlerine kum atıyorlardır, orada olmazlar.

2. Deniz yıldızı onlara dirlik vermeyecektir onunla olmazlar.

3. Kumun çok ince kaçmış üzerlerinin kirlenmesini önlemek zor, bu çözüm ister.

4. Dikkatlice yer değişimi iyi olur.

5. Öneri;

Brain coral mercanlarını plastik saksı alt tabağına koyarak tabana koy bu biraz kollar onları, sığacak bir saksı tabağı edin.

brain coral acmiyor.jpg

King Elvis bunu beğendi.
  12. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Öncelikle bilgi birikimin ve verdiğin net fikirler için hem teşekkür ederim hemde saygı duyduğumu belirtirim üstad... Madde 1. Tamamen doğru minicikti bu clark 2 adet var ve tanka yeni giren hiçbir canlıya rahat vermiyorlar ... Ayrıca aynen dediğin gibi kum atıyorlar kuyrukları ile brainlara ....

İşaretlediğini derhal çıkarıyorum , diğerleri için saksı altlığına benzer bişey yok ..! sumpta canlı kaya parçaları var çıkarıp kaya parçalarının üzerine mi koyayım kumun üzerine

Kumun üzerindeki tortulardan dolayı yukarda belirttim 2. Dalga motorunu tankın aksi tarafına koydum bugün kumdaki tortuyu temizlemesi için sadece doğru mu konumlandırdım diye sordum Temel abi , dalga motorlorunun tam yeri neresi olmalı ?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yorumuna teşekkür ederim, durumu anladın sayılır. Canlı kaya üzeri veya tabak vb bir işlem gerekiyor yani mercanları daha uygun bir konuma almalısın. Dalga motorlarının tam yeri yoktur, sen kendi kaya dekorun ve tank hacmine bakarak en ideal ayarı yapmalısın.

King Elvis bunu beğendi.
  14. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Eyvallah değerli bilgilerin ilgi alakan için teşekkürler büyük üstad...:))

Sayfayı Paylaş