1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Brain Coral Türleri Genel Bilgileri

Başlığı 'LPS Mercan Severlerin Forumu' kategorisinde Erdem. tarafından 15 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Brain coral türleri resif akvaryumlarında hobiciler tarafından sıklıkla tercih edilen, renk tonları ve duruşu ile çekiciliği yüksek olan mercan türlerindendir.

Kendi akvaryumumdan Brain Coral Kareleri;

Brain coral bilgileri.jpg

Brain coral türleri Endonezya menşei olup LPS mercan türleri grubunda bakımı orta düzeyde olan canlılardır. Yeni kurulmuş tanklarda ilk giren mercanlardan değilde biraz daha zamanını almış tanklar için uygun canlılardır. Diğer her mercanda olduğu gibi Brain Coral Deniz Akvaryumu Mercan türlerinin de belli yaşam koşulları var.

Bunlar;
    Su Koşulları: Kh: 8 – 12 dkh / Ph: 8,1 – 8,4 / Tuzluluk: 1.023 – 1.025
    Katkı Destek: Ca – Strontium – Eser Elementler

Genel Bakış:
    Brain coral türü deniz akvaryumu mercanları bir çoğu resif akvaryumunda kum üzerinde yerlerini alır. Bu yerleşim onlar için en ideal pozisyon olup, yumuşak gövdelerinin zarar almayacağı şekildir. Nadir de olsa bir takım hobiciler tarafından kaya üstünde yer verilmeye çalışılsa da, bu canlının sağlığı açısından oldukça riskli, uzun vade de kaybına kadar gidecek bir sebep olabilir. Kum üzerinde zamanla kendiliğinden genişleyerek gelişim gösteren Brain coral türlerinin bunu bir kaya üzerinde yapması mümkün değildir denilebilir.

Brain Coral Beslenme:
    Beslenme olarak da herhangi bir kuralı olmamakla birlikte, fotosentez yolu ile de gelişim gösterebilirler. Tabii ki katkı destekleri ilavesi ile de yaşam koşulları desteklenmelidir. 2 hafta da bir tercihe bağlı olarak; Karides, Midye, Kalamar gibi deniz canlılarından küçük parçalar olmak şartıyla vücutlarında bulunan ağız bölgelerine yakın kısımlarına bırakılabilinir. Bu küçük parçalar canlı tarafından rahatlıkla öğütülür.

Brain coral türlerini akvaryumuna eklemeyi düşünen hobici arkadaşlarıma tavsiyelerim;

1- Kaya üzerinde asla düşünmemeleri,

2- Sığ ve Yarı Gölgelik alanlarda yer vermeleri,

3- Diğer Türler ile birbirlerine temas edecek yakınlıkta olmayacakları şekilde yerleştirilmeleridir.

Sağlıklı Akvaryumlar..

Akvaryum Portalı.

Glsn, hayhay1969, Tarık KÜÇÜK ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi eline sağlık güzel makale olmuş...:)

3. Teşekkür ederim Alparslan. :)

Alparslan bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Erdem çok güzel olmuş. Elindeki brain coral türleri iyi durumda görünüyor.:) Bu mercanlar biraz ilginç, bazen rahat sağlıklı olur dediğin akvaryumlarda keyifsiz olurken, şartlar kısmen uygun değil diye düşünürken umulandan sağlıklı gelişebiliyor.

Güzel tanıtım makalesi olmuş.

Erdem. bunu beğendi.
  5. Teşekkür ederim Temel abi, genel bir yazı hazırlayabildik. :) Brainler oldukça hoşuma giden türlerdir, tankımdakilerin sağlıklı olması beni mutlu ediyor. :rolleyes: İleri doğru şu an ki mevcut sayısını 2 veya 3 katına çıkarmayı düşünüyorum. :cool: Umarım başarabilirim.

6. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Erdem emeğine sağlık kardeşim,güzel bir rehber olmuş:okey:

Erdem. bunu beğendi.
  7. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Erdem eline sağlık. Takip edemiyoruz seni artık. Hızından dolayı ayrıca kutlarım.

Erdem. bunu beğendi.
  8. Teşekkür ederim Ozan abi. :)

Teşekkür ederim Yusuf abi. :)

9. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş bu bilgilere ihtiyacım vardı doğrusu çünkü 2 tane bu mercanlardan hacemat ettim. Temel abide dalga geçti senin akvaryumda patates bile yetişmez diye.:D

Erdem. bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yetişir niye yetişmesin ama ne yaptığını bir çözsek bırak patatesi, kara lahana bile olacak.:D

Alparslan ve Erdem. bunu beğendi.
  11. Genel bir bakış açısı olarak birşeyler yazmaya çalıştım :) Temel abi dediyse gerçekleştirme ihtimali yüksek. :D
    Yakında "Deniz Akvaryumunda Kara Lahana" başlıklı bir yazı görebiliriz :cool:

Alparslan bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Olursa turşu yapar kavururuz kara lahanayı süper olur. :okey:

Erdem. bunu beğendi.
  13. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Yada dolmasını yaparız güzel olur.

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Mustafa bey sizde Karadenizlisiniz sanırım

Tapatalk...

15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Dolması olur, turşusu olur, hele bir de benim içişleri bakanı çorbasını yapıyor ki üffff yeme yanında yat.

16. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ondan sormadım
    Bende Rizeliyim ve bizde dolma deriz, halbuki o sarmadır :)

Tapatalk...

17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben de Ordu'dan evliyim, bizimkilerde pancar dolması diyorlar. Kara lahanaya pancar diye hitap ediyorlar yani.:)

18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Brain coral beslenmesi video anlatımlı.

19. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    İlginç canlılar çokta güzeller sorunsuz yaşamaları dileğiyle ellerinize sağlık.

20. alpersoft

alpersoft

İsim:
    Alper PINARCI
    Brain'imde bi sorunmu var ?

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş