1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

BRC Bitkili Nano Kurulumu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Burcu tarafından 21 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Selam,

İş yerinde ki marine akvaryumu bozup sattıktan sonra, elim suya girmezse rahat edemeyeceğimi hissederek küçük bir bitkili nano kurayım dedim. 1 haftalık araştırma ve kaynakları okumadan sonra; işte akvaryumun 2. günü. Su henüz bulanık, resimler bitkiler dikildikten sonra çekildi. Hala yerini beğenmeyip değiştiriyorum durup durup.

- Ölçüler 40x35x35

-3 bölmeli şelale filtre, içinde şu an elyaf, karbon ve seramik halka var. Zeolit koyabilir miyim?

-Mini CO2 supply set (çok hoşuma gitti, iki ay gideceğini hesap ettim, yeni tüp alıyorsunuz 33 TL aldığım yerde)

-Aydınlatma akvaryumun kapağındaki florasan ve ucuz bir led. Ama evde duran 10W cobledleri iki beyaz bir mavi olarak monte etmeyi düşünüyorum. Uygun mudur sizce?

-Altta 2cm kadar bitki toprağı, üzerinde siyah kum var.

-Bitkilerin isimlerini henüz bilemedim. Sanırım Cuba, Pervula ve ağaç dallarına bağladığım yosun. Haftaya bitki çeşitliliğimiz artacak inşallah. Siyah kumları kaplatabileceğim bu ikisinden başka öneriniz olabilir mi?

-Balık olarak fikir değiştirmezsem sadece neon düşünüyorum. Ve birkaç kiraz karides. Balıkları 2 hafta sonra mı eklemeli?

veysel, YIKIKTEMO, Tolga34 ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    wow... Bu sürpriz oldu işte :)

Burcu bunu beğendi.
  3. Tabi, hiç anlamamıştın değil mi :D

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  4. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Öncelikle hayırlı olsun, güzel bir tank olacak.

Mavi led kullanmayın.
    Cuba bakacakssnız led de önermem 2#24 1 aquastar 1 grolüks iyidir.

Zeolit bitkili tank için iyi bir tercih değil, karbonu da uzun süre bekletmeyin hatta.

Balık olarak, temizlik ekibini es geçmeyin. Sae, otocinclus, amano karides, nerite en iyileri.

3-4 gün içinde ilk temizlik ekibini girmek gerekir.

Karbondioksit kullanıyorsanız, ışığın ve gübrenin de tam olması lazım. 3 ü birine olmadan bir işe yaramaz, anca yosun yapar.

Cuba çoğu sps den daha zor bir bitkidir malesef, gübreleri aksatırsanız sizi üzer.

Tank zaten küçük, taban için tek tür bitki öneririm. Monte carlo cubaya çok benzeyen kolay bir türdür, onun dışında repens, parvula, helferi, glosso güzel taban bitkilerinden.
    Marselia hirsuta da taban kaplamak için olmasa da renk katması için kullanılabilir.

Kırmızı olarak da altherentera mini rosenvig öneririm.

Son olarak da ağaca en yakışacak bitki, Java fern ve windelow fern bana göre.

MilesDavis, Gmsy, MESUT_KERİM ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. Teşekkür ederim tavsiyeler için. 2#24W T5, 55 cm değil mi, tanka sığmıyor ki. Başka ne kullanabilirim, cobled olmaz mı, bu tankı ışıl ışıl yapar?

6. HAKAN ÖZÇELİK

HAKAN ÖZÇELİK

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    hakan
    Şüprüzzzzzz:koptum:
    E güzel olmuşşş
    :okey:
    Hayırlı olsun

Burcu bunu beğendi.
  7. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Hemde hiç :p İlk resimdeki çiçekleri ilk bakışta akvaryumun içinde sandım da yok artık demiştim :)

Burcu bunu beğendi.
  8. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Elinize sağlık. Kaan tüm yorumları yapmış. Bitkili tanka el sokmadan durulmaz. O yüzden beyaz kum kısmına dikkat edin.
    Dağılırsa siyahın görüntüsünü bozacaktır.
    Cuba'lar tutarsa çok hoş bi görüntü olacak.

Cuba'lar zor olayını anlamadım gitti ben :) Bakmayın Kaan'a temo4
    Elinizde varsa sağ taraftaki kayanın üstüne cuba koyun. Alta doğru saracaktır kayayı sabırlı olmanız halinde.

Ayrıca moss gördüm orada. Onu da bir zahmet çıkartın bence. cuba üzerine düşecek mosslar canınızı sıkabiliri.

Vhitney, ka2n ve Burcu bunu beğendi.
  9. Teşekkür ederim tavsiyeler için. Bir de aldığım yer, cuba asla yana doğru gitmez, sarmaz yukarı büyür dedi :eek: Bir paket daha cuba alıcam çok hoşuma gitti. Kayayı sarması çok hoş olur :) Moss dediğiniz ağaca bağladığım yosun sanırım?

Yok onlar kurutulup saklanıyor şu an, çok değerli ;)

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  10. Teşekkür ederimmm :)

11. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu

Burcu bunu beğendi.
  12. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu

Bakımsız bir hali ama bunu bulabildim. o kaya tamamen cuba idi :)

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.

Burcu bunu beğendi.
  13. Güzel fikir

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. Bitki çeşitliliğini daha fazla arttırmak istemiyorum, sadece bir paket daha cuba var onunla ön tarafı kaplayacağım. Neonlar tanka eklendi. Temizlik ekibi olarak snail yoktu akvaryumcuda, karidesler ise bitkiler tutunduktan sonra eklenecek. Tropica plant growth aldım, katkı olarak. Nasıl olmuş? :)

Pennywise, nhtkmn, HAKAN ÖZÇELİK ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    fon süper uyumlu olmuş. ellerinize sağlık. Cuba dipleri sararmayamı başladı acaba?
    Katkı olarak co2 ile başlayabilirsiniz :) varmıydı sistemde hatırlayamadım. micro ve macro elementleri almanız gerekecek.

Ekleme yapayım :) Arkadaki Cobamda tilki kuyruğu formda olduklarında çok sevdiğim bitkiler. Bu akvaryumda da gayet formda olacaktır. ama budamaya bıkacaksınız.
    Yerine Pogostemon erectus

yada bir de adı aklıma gelmeyen bir arka plan bitkisi olabilir. :)

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleme: 26 Nisan 2016
    ka2n ve Burcu bunu beğendi.
  16. İstanın minik tüplerinden kullanıyorum CO2 için. bir de Tropica plant growth aldım, demir ve birçok trace elements varmış içinde. Cubalar sararmadı ama tam dikemedim onları elimle, o uzun cımbızlardan almam lazım, tekrar dikicem hepsini. Pervulalar sarardı baya, süngerinden çok zor çıkartmıştım kökleri, bazılarının kökler koptu ondan herhalde diyorum. Diğerleri yeni dikildi bakalım birkaç güne toparlarlar inşallah. Teşekkür ederim, arka fonu internetten buldum, bastırttım. :) Su değişimini ne kadar da bir, ne kadar yapmam gerekiyordu?

17. gokhantiknaz

gokhantiknaz

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gkohan tiknazoglu
    Evet cubaların kökleriymiş dediğiniz gibi. Parvula için endişe etmeyin. Kopan kökleri dikseniz dahi kök salar. Ama sabır isteyen bitkiler elinizdekiler.
    Tetra plant initial sticks bulabilirseniz tabana onlardan alın. Çok etkili taban gübresidir. Parvula ve cubalar için artısı büyük olacak. Sıvı olarka tropica kullanın bakalım.

Su değişimi, aslında bitkiler taze suyu çok sever. Su değişiminden sonra fotosentezi çok rahat görürsünüz. Ben ilk zamanlar haftada bir %50 su değişimi yapıyordum. Balıksız tank için. Hızlı gelişim ve adapte istiyorsanız haftalık %50 ideal olacaktır.Su değişimi sonrası da sıvı gübre takviyesi.

Burcu bunu beğendi.
  18. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Hiç bilenle bilmeyen bir olurmu :) Ellerine sağlık.. ;)
    Diğer akvaryumunda da bu akvaryumunda da sende gördüğüm şu: İlgin üst seviyede ne istediğini biliyorsun araştırıyorsun öğreniyorsun ve uyguluyorsun. Temel bilgilerin üstüne mantığını koyarak doğru hareket edebiliyorsun. Gerçi sabır konusunda biraz sıkıntımız var pek söz dinlemiyorsun. Artık ne yapalım ona da katlanıyoruz :) İtiraf edeyim aceleci davrandığın konularda yukardaki artılardan dolayı hiç başarısızlığa uğramadın inşallah olmaz da.

Burcu bunu beğendi.
  19. HAKAN ÖZÇELİK

HAKAN ÖZÇELİK

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    hakan
    çok güzel
    buda saracak seni gailba

Burcu bunu beğendi.
  20. Akşam akvaryumun ışıkları sönükken CO2 yi çalıştırmıyoruz değil mi?

Sayfayı Paylaş