1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Brightwell Iodion Akvaryum ilacı

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde muzaffer6292 tarafından 31 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag
    Brightwell akvaryum ilacı için 50 galona 5 ml diye internette yazıyor ama fazla kullanım riskli diyorlar.
    Benim tankım 450 500lt gibi kayalar filan 400 lt diyelim.
    Ne kadar sıklık ile ne kadar kullanmam doğru olur?
    ve bu ürünün yararları nelerdir acaba?
    Şimdiden teşekkürler.

2. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Brightwell var da akvaryum ilacı diye bir şey henüz yok, gerçi yakında o da olacak Temel abi üzerinde çalışıyor :)

size bu ürünü neden tavsiye ettiler, siz neden kullanmak istiyorsunuz ?

50 galon = 189,2 Litre yapıyor, Buna 1 kapak yeterlidir 2-3 günde bir veya ihtiyaç duyuldukça kullanılır manasında bir açıklaması var :

Add 5 ml (1 capful) of product per 50 US-gallons of aquarium water every two- to three-days or as needed to maintain the iodine concentration within a range of 0.04 - 0.06 ppm.

• Presence of iodine is vital to hermatypic invertebrates because it is used to detoxify excess oxygen produced by zooxanthellae.
    • Highly-concentrated, extended activity iodide solution.
    • Provides iodide, which is important to hermatypic corals and other invertebrates
      harboring zooxanthellae, macroalgae, and also to the health of fishes.
    • Stronger than most competing products.
    • The nature of iodide sources used makes Iodion more effective than standard
      iodide-solutions.
    • Suitable for use by aquarium hobbyists of all skill and experience levels.
    • Composed of purified water and ultra-high purity materials.
    • Formulated by a marine scientist.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag
    Akavaryumcum vermişti.polip tarzı birşeyler çıkmaya başlamıştı artması için vermişti. İlaç diye ben ekledim :koptum: Ama Temel abiden ilacı bekliyoruz :D şişenin üstünde advanced IODINE supplement for all marine fish & reef aquaria diye yazıyor ama numara yok . Ingredients : purified water,potassium iodide,stabilized iodide Diye yazıyor ama

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    İodin bir ilaç değildir,tuzlu su da bulunan bir elementtir....Su değişimlerinizi düzenli yapıyorsanız ayrıca eklemenize gerek yok...fazlası mercanlar üzerinde ciddi risk taşır,bilginize

Saruman bunu beğendi.
  5. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag
    Su değişimini en geç 2 ayda bir yapıyorum. Peki bunun yararı ne ? Fazlası mercanlara zararlı onu anladım ama yararı ne ?

6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    İyot iz element sınıfındadır. Bu tür element takviyelerinin çoğu ticari ürünlerdir.Alır kullanırsınız, psikolojik olarak keyif alırsınız. Adı üstünde İz element, eser miktarda olması bile yeterlidir.İyotun ana kaynağı kullandığımız deniz tuzudur. Tuzunuz kaliteli ise ayrıca İyot kullanmanıza gerek kalmaz.İyot derken deniz tuzunda ve bu ticari ürünlerde direkt olarak iyot kullanılmaz, zehirlidir.Yanlış hatırlamıyorsam potasyum iyodür formunda kullanılıyor

İyot mercanlar için ne işe yarıyor derseniz özellikle SPS mercanların renklenmesinde etkili, diğer tüm mercanların ise fotosentez yapısına katılıyor bu şekilde gelişime etkili diye hatırlıyorum.Fakat söylediğim gibi zaten satın aldığınız kaliteli tuzda yeteri kadar iyot bulunuyor, katkı olarak iyot girilmesi için SPS dolu bir tankınızın olması gerekli.

7. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag
    Tüm açıklamalar için çok teşekkür ederim.Bu günden sonra kullanmıyorum artık.:)
    Siz üstadlara birşey daha danışmak istiyorum.
    Tankım daha yeni birkaç aylık bu hobide daha acemiyim.
    Şuanlık sadece KH testi kullanıyorum KH 7 civarında günlük olarak 5ml kullanıyorum.Kayalarım coral alg toplamaya başladı.
    Bir parça polip,e adet muschroom 1 adet starpolip ve snowflake eel var.
    Bir adım daha öteye gitmek istiyorum yani başka testler ve katkı maddelerine girmek istiyorum doğrumu olur yanlışmı olur?
    Ve kullanıcaksam ne kullanmam lazım.
    Bu arada kayamın 1 tanesinde kendiliğinden polipler çıkmaya başladı :D

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Kh katkısı ne kullanıyorsun.
    Magnezyum ve Kalsiyum da ölçülüp kontrol altında tutulmalı.
    Mercan yükü çok fazla değil ise tüketim fazla olmayacaktır.
    Ancak en geç 2 yada bir su değişikliği korkutucu. Onu en geç bir ay yapalım.
    En sağlıklısı hiç katkı girmeden haftalık %10 su değişimleri ile gitmek kanaatimce.

9. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag
    coral x XXL kullanıyorum.1 aya çekmeye çalışacağım,haftalık değişim yapmıyordum ama ciddi yararı olacak ise mecbur yapacağım.:( Bu şekilde düzenli su değişiminde yeni eklenen tuzdan tüm akvaryum nasibini alacak ve katkıya ihtiyacım kalmayacak yani doğrumu ? ;)

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Evet ciddi yararı olur haftalık değişimin.
    Su değişimlerinde hem eksik elementler tamamlanır hem de mevcut suda oluşan istenmeyen maddeler akvaryumdan uzaklaştırılır.(amonyak, nitrat vs)

11. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag
    Yardımlarınız için çok teşekkür ederim:portaliseviyoruz:

BulentS bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yorumlara aynen katılıyorum, elindeki yapı sadece haftalık düzenli su değişimleri ile çok sağlıklı ilerler. Element katkıları özellikle tüketim olmayan akvaryumlarda uzun vade de yığılma ve oran yükselmesi yapar. Hiç ummadığın anda tepki gelir ve nedenini dahi kavrayamazsın.

Örnek olarak, düzenli zeolit kullanıyorsan potasyum, refugium kullanılıyorsa ve yüksek algler varsa iyot ilavesi haricen mantıklıdır. Bunun dışında kullanımı yazıldığı gibi tüketimi bulunan tarzdaki akvaryumlarda kullanılabilir.

muzaffer6292 bunu beğendi.
  13. muzaffer6292

muzaffer6292

Yer:
    bursa
    İsim:
    muzaffer buldag
    Üstadları dinlemek lazım di mi ... eeee .... ozaman ... dediğiniz yoldan aynen devam.;)

Sayfayı Paylaş