1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Brightwell Micro Bacter 7 Kullanımı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde hasan1980 tarafından 12 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Brightwell Micro Bacter 7, bu ürünü övüyorlar ve kullananlar çok memnun kaldıklarını söylüyorlar. Bende bu ürünü kullanabilirmiyim acaba benim tankı az çok biliyorsunuz. Acaba kullansam faydası olurmu? Yok sa böyle devam mı etmeliyim? Bir de sormak istediğim bişey var ürün hakkında. Açıklaması ve kullanımı alttaki şekilde. İlk satırda ( Gerekli miktar MicroBacter7 yi 250 ml (-8fI.oz.) akvaryum suyuyla temiz bir kapta karıştırdıktan sonra akvaryuma ekleyiniz.) ibaresi kafamı karıştıyoruyor hepsini birdenmi akvaryuma bir sefer döküyorsunuz?

Brightwell Micro Bacter 7 Açıklama ve Kullanım şekli

Brightwell Micro Bacter 7 kullanmadan önce çalkalayınız. Gerekli miktar MicroBacter7 yi 250 ml (-8fI.oz.) akvaryum suyuyla temiz bir kapta karıştırdıktan sonra akvaryuma ekleyiniz. Eğer Pipet veya enjektör ile kullanılacaksa kullanılan malzemeyle birlikte MicroBacter7 şişesine herhangi harici bir sıvının girmesi engellenmelidir. Dışarıdan ilaca karışacak bir sıvı ilacın bozulmasına sebebp olabilir. En iyi sonuç harici biyolojik filtre sistemine eklenerek (uygulanabilirlik varsa) elde edilebilir. Pompaların emiş kısım(lar)ına yakın kullanılmamalıdır. En iyi sonuç için açtıktan itibaren 1 yıl içinde tüketilmelidir. Aşırı doz kullanımı ilacın etkinliğini veya etkinlik süresinde değişikliğe sebep olmaz. Etkinlik ve etkinlik süresi akvaryumdaki etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kullanma klavuzu yapılan testler yapılarak, çoğu akvaryumda en iyi sonuçları verecek sekilde hazırlanmıştır.

Yeni kurulum veya orta-yüksek besin isteyen sistemlerde Brightwell Micro Bacter 7

Etkili olarak ortamdaki atık ve fazla besini uzaklaştırmak için 2 hafta boyunca hergün 5 ml (1 kapak dolusu) Brightwell Micro Bacter 7 yi 25 ABD galonu (94,6 L) suda[ Galon başı{3,8 L} ~4 damla] kullanılır. MicroBacter7 en çok bu dönemde etkili olur. Akvaryuma eklendikten sonraki ilk 4 saat UV filtresi ve Protein toplayıcı kapatılmalıdır. Eklemeden sonraki ilk 30 dakikada su berraklığında farkedilir değişiklik olabilir. Yeni kurulan akvaryumlardada aynı yol 2 hafta boyunca izlenmeli daha sonra aşağıdaki düşük besin dozajına geçilmelidir.

Kararlı, Düşük besin sistemlerinde Brightwell Micro Bacter 7

Düşük besin ortamındaki atık ve fazla besini uzaklaştırmak için haftada bir 5 ml (1 kapak dolusu) Brightwell Micro Bacter 7 yi 50 ABD galonu (189,3 L) suda [ Galon başı{3,8 L} ~2 damla] kullanılır. Alternatif olarak günlük 50 Abd (189,3 L) Galonu suya 1 damla veya günaşırı 25 Abd galonu suya (94,6 L) 1 damla olarak kullanılabilir.

Akvaryuma eklendikten sonraki ilk 4 saat UV filtresi ve Protein toplayıcı kapatılmalıdır.

Dozaj akvaryuma olacak yayara göre ayarlanabilir, fakat günlük 10 ABD galonu başına 1 damlayı geçmesi önerilmez. Zamanla Hobiciler, Düşük besin sistemlerinde dozlamayı %50 ye kadar artırıp azaltabilirler.

Su değişimlerinde veya biyolojik sistem değişikliklerinde 1 hafta süre ile günlük 25 Abd galonu (94,6 L) suya 1 damla oranında kullanılabilir. 1 hafta sonra tekrar düşük besin sitemi dozuna dönülmelidir.

Uyarı: Çocukların erişemeyeceği yerde muhafaza ediniz. İnsan Tüketimi için değildir.
    İçerik: Saflaştırılmış su, proprietary blend of natural enzymes and non-pathogenic, yararlı mikro organizmalar.

2. edi

edi

İsim:
    Erdogan Yilmaz
    Cevap: Brightwell Micro Bacter 7 Kullanımı

Kullandığımız bir ürün, kullanmanızda fayda var.Yapmanız gereken mesela 100 LT su için 1 kapak kullanacaksın ancak bunu önce bir kaba alacağın akvaryum suyu ile karıştırıp o şekilde akvaryuma atmanı oneriyor.

3. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Kullandigimizda ek baska bir katki kullanmamiza gerek varmi peki?

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bakteri besinleri, kültürleri konusunda çok yazıldı çizildi. Doğal yöntemlerle bakteri döngüsünün oluşmasının tankın bakımı açısından daha zahmetsiz olduğunu söyleyebilirim. Kendi kendine yavaş yavaş oluşursa sürekli katkı girmekten kurtulursunuz. Zira bakteri kültürü girilen sistemlerde bakteriler tankta tüketmesini istediğimiz maddeleri tükettikten sonra açlıktan yok olurlar. Sonrasında bakteri popülasyonu aşağı düşer, bu da istenilmeyen maddelerin artmasına sebep olur. Bence kullanma tolga.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

5. edi

edi

İsim:
    Erdogan Yilmaz

Katkı kullanımı tavsiye edilmiyor.Düzenli su değişimleriniz yeterli olacaktır.Ancak ölçüm ve gözlem ile extra katkı ihtiyacınız ortaya çıkar.Mesela ben Marmara Deniz suyu kullanmamdan dolayı mg ve ca katkılarını kullandım.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Katkı kullanımı neden tavsiye edilmesin? Elbette kullanılır ama önemli olan bilerek, tartarak ve faydasına bakarak kullanmak değil mi? Bakteri kültürü hakkında geniş bir kaynağa sahip olacağız yakında. Kanımca bu konu artık burada değil ülkemizde netlik kazanacak. Almışsan kullan elbette almayı düşünüyorsan düşün?

Kaynak ana teması;

Bunca su değişimine rağmen neden akvaryumlarda Nitrat var?

Yeni kurulan bir akvaryumun bakteriye mi ihtiyacı var, bakteri besinine mi?

Bakteri eklenir ve yine kendince yedirilir mi yoksa bakteri yiyeceğini bulup yok mu eder?

Yeni kurulan akvaryumda oluşan amonyak yok mu edilmelidir, amonyak mı eklenmelidir?

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Valla benim gorusum yeni kurulan tanka startup denilen minik ampullerde bulunan gercek bakteri eklenmeli ardindan az biraz yemi verilerek canli eklendikten sonra kendi yemi kendi bulsun.
    Yada (tercih ettigim yontem.) Göm karidesi duzen kendi olussun sadece bekle. Ve duzenli su degisimi.

Sent from my U8800 using Tapatalk

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Yeri gelmişken kısa kısa cevaplayalım güzelim soruları görünce dayanamadım,
    1-Eee olur tabii, amonyak-nitrit-nitrat dönüşümünü yapan bakteriler tankta her yerde yaşayabildikleri için(cam,kaya kum yüzeyleri,sumptaki kafa motorunun dış kenarı...) oluşan amonyağın nitrata dönüşümü çabuk olur. Nitratı nitrojen gazına çeviren anaerobik bakteriler diğer abileri gibi elini kolunu sallayarak tankın her köşesinde gezemezler. Oksijensiz alanlara(kumun derinlikleri,kayaların oksijensiz dip bölgeleri) yerleştikleri için yaşam alanı sıkıntısı çekerler. O yüzden kaya ve taban malzemesi hayatidir denilir. Nitrat nitrojen döngüsü amonyak-nitrit-nitrat döngüsünden daha yavaş olduğu için nitrat kaçınılmazdır.
    2-Her iki grup bakteri de besini buldukça üremeye çoğalmaya devam edecektir. O yüzden yeni kurulan tanklarda amonyak oluşması için yemleme,karides gömme işlemleri yapılır. Ekmek varsa yaşam devam eder. Bakterinin besine ihtiyacı vardır.
    3-Bakteri eklendiğinde hızlıca amonyak,nitrit tüketilir, ya sonra? yeterli amonyak bulamayan bakteriler ölür. Beslemek için tanka bakteri besini girmek gerekir. Yemlemeden oluşan atıklar sayesinde meydana gelen amonyağı tüketen bakterileri sizce en iyi nasıl besleyebiliriz.? Tabiiki canlıları beslersin, onlardan çıkan atıklarla da bakteriler beslenir ve hayatta kalacak kadar bakteri oluşur. Denge doğal olarak kendi kendine oluşur, ne kadar besin o kadar bakteri .
    4-Amonyak hayatın başlaması için gereklidir. Karides atarsın, yem atarsın,işersin... her ne ise amonyak oluşur, amonyak oluşunca bol besin bulan bakterilerde oluşur.
    Lazım, lazım amonyak lazım yeni tanklara. super:gif

9. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Bu bakterileri cok cok az kullansak ne olur peki? Atiyorum 5ml kullanimi gunluk ise biz; 2ml kulansak ne olur?

Daha az bakteri daha az bakteri besini gerekmez mi? Boylece donguyu dogal haline en yakin sekilde yavas yavas hizlandirmis olmazmiyiz?

Merakimdan soruyorum bakteri kulturleri atildiktan sonra seker vb. Gidalar akvaryuma atiklarini soyluyorlar. Amac bakterilerin beslenmesi ne kadar dogru yanlis bilemiyorum.

Bu arada ben herhangi bir bakteri kulturu almadim. Sadece karides gomdum ve yasam basladi.

Sadece scheam stability kullandim ve fadasinida gordum sonuclar dikkat cekici sekilce duzenli ve stabil. Belki benim tankim yeni diye olabilir bilemiyorum.

Sonuc olarak ustatlar bakteri kullanimi kararinda bilincli mi kullanmali diyor :)

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Seachem stabilty dediğin de bakteri kültürüdür. Yeni kurulumlarda bakteri döngüsünün çabuk oturması için kullanılır.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bülent kendince güzel açıklamış ama bu konunun dahası var. Öncelikli olarak aktarılan tecrübelere, kullanılan bakteri kültürlerinden alınan verim beyanatlarına saygı duymak lazım ama ben kafamdakini yazarken de hiç düşünmem fikrimi yazarım, ortaya çıkan faydalı tartışma ortaya netlik çıkarır. Aksi halde, oooo bakteri kültürü çıkmış bu iş tamamdır dersek...raflardaki tüm sıvılara mahkûm kalırız. Ali, Veli aynı düşünür ve aynı donanıma sahip olur.

Kültürlerin popiler olmadığı zamanı da bilirim, bakteri kültürünün popiler olduğu zamanı da. O gün dedim gene derim, bu iş boş iş. Profesörlü, kaynaklı, testli, çorbalı ve kendi bakış açımla bir makale yazmayı düşünüyorum.

Bunca kullanan, öneren salak mı diyorsunuzdur? Ben orasını bilmem, madalyonu çevirdim baktım ve kendince düşündüm kendimi ilgilendiren kısmını kavradım. Diğer düşünceleri de başımın üstüne aldım.

Son 3 yıla kadar kültürlerin içindeki yüzde 98 bakteri besini idi. Bakteri barındırıyor dendi ama akvaryumdaki bakterilere besin satıldı. Son yıllarda bu alandaki saçmalıklar firmalara darbe vurmaya başlayınca kapsamlı araştırmalar yapıldı ve bir nebze yol alındı ama bu seferde eklenen bakterilerin yüzde 98 oranı hemen öldü, kalanı ertesi gün öldü.

En baba ürün neden suyu 1 gün berrak yapar ve sonra etki gider? Ertesi gün bakteriler kolibasili mi oluyor? Evet ertesi gün ya ölüm ya da mutasyon süreci yaşıyor.

Bitmedi...

Sorarlar adama, bir bakteri türü bir akvaryumda oluşacak alan ve imkan bulunmuyorsa akvaryumda yoktur, yani yaşama olanağı yoktur. Kültürle eklenen bakteri çeşitliliği içinden yaşayanlarda zaten sende yaşayanlar olmaz mı?

Cepten yazdım ama iyi yazdım.

Çorbaya tuz eklersen tadı değişir ama çorbaya oksijen eklersen çorba aynı çorba...

Hobi var oldukça akvaryuma uyan tüm unsurlar ticari boyut kazanır, bu doğaldır. Ne alacağını bilen ve bilmeyen faydalı ortamlarda şekillenir. Bir ticari ürünüm olsa, az satılsın ama bilinçli kullanıcı alsın isterim. Yoksa ürünü karalayan ve söven çok olur.

Sevgiler...

Sayfayı Paylaş