1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu akvaryum hayal oldu.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde atlantis tarafından 3 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. atlantis

  atlantis

  Mesajlar:
  306
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Murat Yıldız
  Evet dostlar..Hep güzel olaylar ,birbirinden değerli paylaşımlar,cevap bekleyen sorular,bilinmezler paylaşacak değiliz ya...Bazende acı veren,bizleri üzen ama azmimizden birşeyler kaybetmediğimizi gösteren paylaşımlarda yapmalıyız değilmi?
  Bir çok acemi arkadaşımız yaptığı hatalarla balıklarının ölümüne,bitkilerinin erimesine sebep oluyorda,bizler hiçmi hiç hata yapmıyoruz sizce..Tabiki yapıyoruz çünkü bizlerde bir insanız..Her nekadar bilgi olursa olsun,önlem olursa olsun bazen konunun olacağı varsa oluyor işte..
  Benimde başıma geldi,bende üzüldüm..Üzüldüm ama yıkılmadım haa..Dimdik ayaktayım ve yeniden başlayacağım tankın heyecanını içerimde taşıyorum.

  Akvaryumumla ilgili bilgileri sizlerle burada paylaşmıştım.Dağınık ve serbest düzenle diktiğim bitkilerim ve 3-5 bin adet karides doluydu tankım..Dip çekimi yapamıyor,yeni filizleri dikecek yer bulamıyordum.Bazı akvarist dostlarım bolca karides istiyor ama ilanım olduğu halde yakalamak zor geldiğinden veremiyordum..Sonunda karideslerin bir kısmını yakalayabilmek,bitkileri azda olsa bir düzende dikebilmek ve iyice kirlenen zemini temizlemek için bir gayret göstermeye ve tankı bozmaya karar verdim..
  Akşamdan yedek bir tank kurdum ve ana tanktan içerisine su doldurdum..Yedek bir ısıtıcı ve hava motoruna bağlı birde filtre ilave ettim.Bitkileri tek tek söktüm ve yeni doldurduğum geçici akvaryuma serbest olarak bıraktım..Karidesleri yakalamaya başladım yaklaşık iki üç bin kadar sonra sıkıldım ve bıraktım ..Sabah yedek tanka hiç bakmadan satılacak olan 1000 kadar karideside ayırdım..Ana tankta yaklaşık 500 civarı daha karides kalmıştı onları öylece bıraktım ve karidesleri dağıtıma çıktım.Saat 4 gibi eve geldim ve diğer karidesleri yakalayıp temizliğe başlamaya hazır hale getirmek için kolları sıvadım..O ara gözüm diğer yedek tanka ilişti..Anubiaslarım erimiş gibi yüzüyorlardı..Hayret içerisinde bakmak için elimi suya daldırdım..Adeta elim yandı..Isıtıcı bozukmuş ve muhteşem derecede suyun ısınmasına tüm bitkilerimin erimesine,karideslerimin ölümüne sebep olmuştu.Adeta yıkıldım,inanmak istemedim..Uzun uğraşlar sonucu yetiştirdiğim karideslerim,bir birinden güzel gözbebeğim gibi gördüğüm bitkilerim hepsi gitmişti,ardında nasıl yaptım der gibi anlamsız bakışlarımın önünde.

  Ne yapmalıydım bilmiyor bilemiyordum..Bir kaç saatte bilemeyecektim..Olan olmuştu..Yapacak bir şey kalmamıştı artık kalanları kurtarmak,yeniden bitkilendirmek ve yeniden tankı ayağa kaldırmaktan başka..
  Kalan karidesleri tek tek yakaladım bir başka artama taşıdım..80 cm lik javamoss,Nilüfer,Lotus ve zeytinlerimin olduğu tanka koydum karidesleri.Akvaryumu düzenli bir şekilde temizledim dezenfekte ettim..Kumda az miktarda olan aquaclay kumu 10 litre daha arttırdım.Bazı arkadaşlarımdan sağolsunlar bitki edinmeme yardımcı olanlar oldu..Yeni bitkilerimi edindim..Bu arada reklam gibi olacak ama Kansoy akvaryum kulubü sahibi Mücahit kardeşim ve Bayram kardeşime,dostum Hakan Karataş ve diğer dostlarıma bu desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.
  Şimdi nemi yapıyorum;Suyu doldurdum, değerleri için bakımı yaptım,bitkileri tamamen diktim..Çokta düzenli sayılmazlar ama diğer şeklinden daha iyi olduğu kesin..Karidesleri cuma günü ekleyeceğim tankıma.Tankımın tüm işlemleri bittikten sonrada resimleri sizlerle paylaşacağım inşallah..

  Allah hiç birimize emeklerinin eriyip gittiğini göstermesin ve gösterdiğide son olsun inşallah.
  Saygılarımla.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Mayıs 2016
 2. DuncaN

  DuncaN

  Mesajlar:
  211
  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.

  Geçmiş Olsun.Umarım tez zamanda daha güzeline kavuşursunuz.
   
 3. MR_EREN

  MR_EREN

  Mesajlar:
  145
  İsim:
  Eren Eroğlu
  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.

  Abi inan çok üzüldüm.
  Isıtıcı yüzünden geçmişte az balık kaybetmedim. O anın şokunu çok iyi bilirim...

  Tekrardan geçmiş olsun...
   
 4. Barış ER

  Barış ER

  Mesajlar:
  171
  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.

  Geçmiş olsun.
   
 5. discusman

  discusman

  Mesajlar:
  29
  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.

  Geçmiş Olsun.Ben sarı prenses beslerken 9 adetini 2 günde kaybetmiştim.(sebebi canlı yem) :hayir:
   
 6. avşarbeyi

  avşarbeyi

  Mesajlar:
  226
  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.

  Geçmiş olsun hocam.Yeni tankınızın daha güzel olacağına eminim.

  Isıtıcının markasını ve arıza sebebini yazarsanız biz de aklımızın köşesine not edelim.

  Saygılarımla.
   
 7. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.

  Çok geçmiş olsun.Yedek tanklarda uzun bir aradan sonra bir ısıtıcıyı çalıştırdıgımızda bu tip olaylarla çogu kez karşılaşıyoruz.

  Isıtıcıyı ayarlayamıyor kendini ve istenilenden çok daha fazla suyu ısıtıyor.Ben de seneler önce bu sebeble cichlidlerimi kaybetmiştim.Sabah bir baktıgımda su kaynıyordu resmen.Ve o dönemin iyi ısıtıcılardan sayılabilecek Champion marka ısıtıcı idi.Yaklaşık 10 sene önce
   
 8. turqer

  turqer

  Mesajlar:
  1.083
  İsim:
  Türker Sezgin
  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.

  Çok geçmiş olsun Murat Hocam.
  Ben de bilirim insanın değer verdiği, özen gösterdiği canlıları kaybetmesinin ne demek olduğunu. O an ki durumu kelimelerle ifade etmek çok zor.
  Dediğiniz gibi hocam;
  Allah hiç birimize emeklerinin eriyip gittiğini göstermesin ve gösterdiğide son olsun inşallah.

  Saygılarımla...
   
 9. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  453
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.

  hocam çok büyük geçmi olsun umarım biz akvaryum severler için son üzücü olay olur.insanın çocuğu gibi bakıp,gözü gibi sakındığı emek verdiği değerinin gözünün önünden eriyip gitmesi çok üzücü ..dediğim gibi hocam inşaallah bu son kötü haber olur.
  allah kimsenin başına vermesin :( :( :( :( :(
   
 10. atlantis

  atlantis

  Mesajlar:
  306
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Murat Yıldız
  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.


  Hocam ısıtıcının markası konusunda bilgi istemişsiniz..Hemen yazayım ama markayı görünce sizde şaşıracaksınız..Orjinal Atman 300 w. idi ısıtıcı..Yani kaliteli markalar arasında sayılabilecek bir üründü..Aslında hata bende işin doğrusu..Neden derseniz ben üreticilik boyutunda hobi ile uğraşırken 20 civarı ve üzeri ısıtıcı olurdu elimde..Kış sonunda ısıtıcıları çıkardığımda tüm ısıtıcıların ayarlarını sıfıra getirir,içerisine su almış olanların camlarından çıkarıp bakım yapar,çatlak veya kırık camları yeniler, başlıkları takıp yeniden silikonla bakımlarını yapardım..Akvaryum sayım azaldıktan sonra zamanım daha fazla olmasına rağmen geçen kış sonu bu bakımları yapmadan kaldırdım ısıtıcılarımı..Yapsaydım kimbilir belkide bunlar gelmeyecekti başıma..Saygılar.
   
 11. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.

  Geçmiş olsun Murat abi.

  Hobinin üzücü yanları elbette bulunmaktadır. Bizler ekipmanın ne kadar kalitelisini alırsak alalım, arıza yapmayacağının bir garantisi malesef yok.

  Bu üzücü olay için tekrar geçmiş olsun.
   
 12. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.

  Geçmiş olsun Murat abi :( :( :(
   
 13. taygun

  taygun Guest

  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.

  Murat Bey,

  Merhaba. Mesajını yeni okudum. geçmiş olsun.

  yakında eskisinden daha güzel yeni bir akvaryum kuracağınıza eminim.

  Saygılar
   
 14. avşarbeyi

  avşarbeyi

  Mesajlar:
  226
  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.

  Teşekkür ederim hocam.Artık yeni tankınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.
   
 15. Hiper0ktivE

  Hiper0ktivE

  Mesajlar:
  160
  Ynt: Bu akvaryum hayal oldu.

  Yeni akvaryum daha güzel olur inşallah abi sıkma canını. :(
   

Sayfayı Paylaş