1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu Akvaryuma Balık Kombinasyonu (Önerileriniz)

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde assona tarafından 13 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. assona

assona

İsim:
    Şahin Görün
    Merhaba arkadaşlar,

Bu akvaryum olayına yeni başladım ama internette o kadar araştırmama rağmen bir fikir edinemedim. Akvaryumum büyük içinde tek bir koloni beslemektense bir sürü tür olmasını istiyorum. Görsellik olmasını istiyorum, benim öyle balık doğum yaptırmak, balık üretimi yaparak satmal gibi bir amacım yok. Herkes ciklet balığı öneriyor ama başka bir seçimim yok mu?

Farklı türlerlden kabalık bir akvaryum istiyorum para sorun değil yeterki birlikte yaşabilcek türleri bir arada toplayabiliyim. Lütfen fikirlerinizi benimle paylasın. Birlikte yaşayabilcek balıkların listesini buraya yazın.

Kaç tür olduğu ve paraları önemli değil, yeter ki o türleri öğrenebileyim. Herkese şimdiden teşekkürler.

Fotoğraf:

2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Akvaryumunuzun ebatları ve filtre sisteminizle ilgili bilgileri paylaşır mısınız?

3. assona

assona

İsim:
    Şahin Görün
    120x60x45
    akvaryum 337 litre ortalama
    Dophin c-1600 dış filtre
    Regent 9500 hava filtresi
    Heater HT-2800 ısıtıcı

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Litre olarak baktığımızda canlı doğuranlar(lepistes,plati,moly,velifera,kılıçkuyruk gibi)bir kombinasyon ya da tetra türevlerinden bir sürü kombinasyonu yapabilirsiniz....ekipmanlarınız yeterli gözüküyor.Kombinasyonlarınız 20-30 adet gibi olabilir....hangi türü düşünürseniz

5. assona

assona

İsim:
    Şahin Görün
    Demek istediğim o birlikte yaşayabilen türlerin tam listesini öğrenmek :D

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Siz Tür belirleyin kolay mesela Ciklet -Canlı doğuranlar-Tetra gibi.Biliyorsunuz renkler ve zevkler tartışılmaz...:)

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Farklı olarak bir köşede unutulmuş ama seyir bakımından keyifli Leptosama,brichardi ve leleupi güzel olur.

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İsmail abi ne güzel balıkmış...

Leptosama

leleupi

Brichardi

domurcukgül ve cirol bunu beğendi.
  9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Alparslan gerçekten unutulan güzel türler.Bu türlerin birde kendi aralarında farklı türleride var onlarda çok güzel.

Alparslan bunu beğendi.
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Doğru diyorsun abi farklı türlerini de araştırdım çok güzeller...

cirol bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel öneriler İsmail. Kaç yıldır bu balıkları öneririm forum satır aralarında ama ne hikmetse tercih eden pek olmadı. Bizde bir tuhaflık var sanırım. Sarı prenses, yunus farklı geliyor sanırım.

cirol bunu beğendi.
  12. assona

assona

İsim:
    Şahin Görün
    Gerçekten güzel balıklarmış. Bu balıklara ekleyebileceğimiz türler var mı sayısı önemli değil?

13. assona

assona

İsim:
    Şahin Görün
    Herkese teşekkürler başka fikirleri olan arkadaşlar yokmu?

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    O balıkları kolay bulamazsınız bulunan balıklara bakın derim...:)

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu tür balıkları rahat bulursunuz ,siz türe karar verin içinden karma yapılır...:)

16. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Sanırım hemen hemen herkes bu süreçten geçiyor :) Ben de türleri araştırmış sonra da içlerinden seçmiştim.Dünya kadar balık belirlememe rağmen bunların ülkemizde bulunmayan türleri olduğunu öğrenmek beni üzmüştü.Sonra bulunabilir çeşitler ile karma bir kurulum yapıp sarı prenses,yunus ve iceman balıkları alıp beslemeye başlamıştım.Tam bir fiyasko ve hatalar zincirinin ardından keskin bir dönüş yaparak şimdiki tankımı edinip kurulumumu yaptım.

Yeni başlayan hobici için olay sadece "Su,kum,ısıtıcı ve son olarak da canlıları koy tamamdır!!!" şeklindedir.Balıklar kendi kendilerine büyür.Su değişimlerine gerek yoktur.1 liraya satılan gofret kırığı yemler yeterlidir...İnternet ve Pet Shop ların,çevremizdeki çok bilmiş insanların yönlendirmeleriyle abuk sabuk işlere imza atıyoruz.Bu süreçte olan da ne yazık ki balıklarımıza oluyor.Sonunda da "Eh bu ne iş ya ! Böyle zevk,ızdırap mı olur ! Uzak dursun." der ve aldıklarımızı atar gideriz.Bunları ben şahsen yaptığım için yazabiliyorum.

Önce türleri öğreneceğiz.Sonra bu türlerin yaşam koşullarını araştırıp bizim hakkını verip veremeyeceğimizi tartacağız.Sonra da belirlediğimiz türün içinden arzu ettiğimiz sınıfın gereksinimlerini kavrayıp kurulum aşamasına geçeceğiz.

17. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Kesinlikle Eray Bey e katılıyorum....sıkıntıların başlıca sebepleri akvaryumu,taşı,kumu al akvaryumcuda beğendiğin balıkları da koy içine tamam mantığı....oysa önce Eray Bey inde dediği gibi hangi tür beslenmek isteniyorsa bunun ihtiyaçları araçtırılmalı ve o ihtiyaçlara göre bir akvaryum kurulmalıdır....

18. assona

assona

İsim:
    Şahin Görün
    Aynen sizin dediğiniz mantıkla yola çıktım akvaryumu zartını zurtunu al balığı koy tamamdır ama kendimi bu şekilde tecrübe etmek istiyorum onları gözlemlemek istiyorum olan balıklara olacak belki gerçi 15 güne yakın oldu bir sorun çıkmadı ileriye dönük sorun çıkabilir ama her balık türünü alıp beslemek aldığım balıkları araştırmak ve gözlemlemek istiyorum. Bir süre sonra belki seneyi aşar kafamda bir fikir oluşturup akvaryumumu o şekilde kuracağım

Canlı doğuranlarda karar kıldım

Hayalet balığı
    Ramirezi
    Moli
    Rasbora
    Kılıçkuyruk
    Valifera
    Kırmızı Burun Tetra
    Kırmızı Neon
    Cüce vatoz
    Çöpcü
    Leopar çöpçü
    Surinam Geophagus

bu balıklara ekleyebileceğimiz başka türler varmıdır arkadaşlar aynı türden olmasın mesela siyah neon kırmızı neon tarzında teşekkürler.

Sayfayı Paylaş