1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu Alg Oluşumlarını Yiyen Canlılar Nelerdir?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde canuyanik tarafından 24 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. canuyanik

canuyanik

İsim:
    Can UYANIK
    Arkadaşlar Merhaba,

Resimde gördüğünüz ve tüm bitkilerimin üzerini istila etmeye başlayan bu alg türüyle başım ciddi dertte. Eğer tankta Cristmass Moss da olmasa yosun giderici kullanıp bu belaya son vermek isterdim ama bu kimyasallar mossları da öldürüyormuş.

Şuan 140lt tankta 2 adet yetişkin CAE var. Ama malesef camda oluşan yeşil yüzey yosunlarında bile etkisizler. Birde 3-4 tane helena salyangoz var.

Yangın tüpünden uyarlanmış mayalı CO2 sistemim var. Işık düzenli 5saat 39w x2 (Grolux + Daylight)

SAE bu alglerde etkili midir ? Ne önerirsiniz ?

Lütfen değerli önerilerinizi esirgemeyin.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Staghorn alg gibi geldi bana. Verilen gübre, co2 vb diğer bitkiler için gerekli ama fazlasında ya da akvaryumdaki diğer unsurlar ile birleşerek bu tarz alglere de müsait ortam doğuyor. İlaç ile tedavi bence de çözüm değil, doğal yollar ne kadar etkili olur çok emin olunamaz. Bu yüzden tetikleyici unsurları gözden geçirmek gerek. Bunlar, Dengesiz az veya çok Co2 kullanımı, çeşme suyu kullanımı, fazla gübre ve azot oranı yüksek gübre, Zayıf akvaryum bakımı yanında aşırı pinkleme yapan amonyak düzeylerini gözlem altına almakta fayda var.

3. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Aynı sorunla çok uğraştım en sonunda çözümü reeflovers remalgae kullandım çözdüm bende. Ama karidesleri öldürüyor. Moss bende vardı onlarda bi sıkıntı olmadı. Bende sorunu çözdü ama sizin su şartları nedir bilmediğimden kesin çözer demek yanlış olabilir.

canuyanik bunu beğendi.
  4. pontmercy

pontmercy

İsim:
    ibrahim gönül
    yeni kurduğum tankta alg sorunu yaşıyordum 2 tane l144 Cüce vatoz 5 elma salyangozu 3-4 tanede kiraz karides aldım. ışıkların süresini biraz azalttım 2-3 gün içerisinde gözle görülür bir şekilde azalma gördüm. tamamiyle kurtulabilirsem yine yazarım

canuyanik bunu beğendi.
  5. sadiksena

sadiksena

İsim:
    SADIK SENA YEŞİLYURT
    Konuyla alakasız olacak biraz ama taban malzemesi olarak ne kullandığınızı öğrenebilirmiyim sayın meslektaşım ;)

6. canuyanik

canuyanik

İsim:
    Can UYANIK

Merhaba Sena,

Öncelikle seni görmek çok güzel. Meslektaşım demesen isme pek bakmadığımdan seni farketmeyecektim :)

Taban malzemem siyah hagen kum. Bir de aralara organik misket gübreler atmıştım. (Sonra bu gübreleri de söktüm)
    Fırça yosunundan uzun süre kurtulamadım. Bu bitkileri söküp attım. Akvaryumun içini komple temizledim. Dış filtreyi de temizledim.

Ancak sonra temiz haliyle bile bu illet yine oluşmaya başladı.
    Azoo Alg Treatment ta kullandım bir işe yaramadı. Oksijenli su sıktım gene işe yaramadı.
    Artık bir su değerlerini ölçmek için bir kit alacağım. Nitrat dengesizliğinden şüphe ediyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Sakal yosunuyla bi ara baya uğraşmıştım. Eski bitkili konum vardı birtane. En son reeflovers ın alg ilacını kullanmıştım. Tam ismini hatırlayamadım şimdi. Yanlız karidesiniz ve salyangozunuz varsa öldürebiliyor ona dikkat edin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Remalg.
    Hemen çözüm. Harbi eritiyor. Omurgasız yoksa üzerinde yazan dozun yarısını varsa 4te 1ini kullanın. Her bir dozu 5-10dk lık sürece yayarak dökün. Ciddi manada tehlikeli bir ilaç. Ve yosunlardan kurtulurken temizlik ekibini girin. Nerite, amano, otocinclus, SAE özellikle, plati valifera gibi balıklar. Yemlemeyi olabildiğince az tutun ki alg yesinler.

m.avcıoğlu ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. ozzy

ozzy

İsim:
    ozzy
    109x43x50h bitkili akvaryuma sahibim. 10 neon, 9 lepistes, 3 elma salyangoz ve 10 civari karidese sahip akvaryumumda, yosun problemimden dolayi guvendigim ve bildigim bir akvaryumcumdan ********** remalgae aldim. Okuduklarimdan sonra urunu ceyrek dozda 1 saat araliklarla verdim. Baliklarda bir problem olmamasina ragmen 5 saat icerisinde karideslerim olduler. Uzerinde yarim doz uyarisina ragmen kullanilmasi karidesler uzerinde yikici oldu. Kullanacak olanlarin bilgisine.

10. Nihat Kılıç

Nihat Kılıç

İsim:
    Nihat Kılıç
    Reemalg giren bitkili tanklarda bu kimyasal tabana çöküyor ve tanktan uzaklaşmıyor . Kısa vadede kabuklu canlıları öldürüyor. Uzun vadede balıklarda ölümler başlıyor. Canlı doğuran lar ve karideslerin doğurganlığı çok fazla düşüyor. Adi Salyangoz bulaşan tanklarda reemalg kullanımından bir süre sonra hiç Salyangoz kalmıyor. Tecrübe ile sabittir. Mümkünse kullanmayınız. Alg problemlerinin temelinde akvaryumun oturmamış bakteri düzeni yatmaktadır. Amonyak fazlalığı başlıca etken. Bu yüzden tuzlu suda olduğu gibi bitkili tanklarda da düzenli olarak bakteri kültürü girilmesini tavsiye ederim. Düzenli su değişimleride alg oluşumunu önlemede ve tedavide faydalı oluyor

Sayfayı Paylaş