1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu Bİr Rekor Olmalı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde uyarr tarafından 8 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. uyarr

uyarr

Arkadaşlar resim yukarda
    Tank
    80 genişlik---55 yükseklik---35 derinlik

lifetech 835 dış filitre
    18 watt iç filitre
    hava motoru
    1000 watt ısıtıcı su 27-28 derece
    midye kırıgı kum

Resimdeki yapan bitkler yok kaldırdım.

Rekorum su akvaryumu kuralı 5 ay oldu

15 gunde bir balık alıp öldürdüm abartısız bu
    molı
    lepıstes
    cıklet
    japon
    aklımıza gelen butun turlerı gru grup denedım
    en uzun yasayan balık 22 gun yasadı

Bu son halı ciklet var idi

dedilerki mantar olmuş balıklar öldü
    suyu bosalttım tuzla ıyıce kople malzemeler dahıl yıadım duruladım yıkadım duruladım
    suyu ekledım 5 gun beklettım.

sarı prenses 3 adet 4 cm
    beyaz prenses 2 4 cm
    mavı prenses 3 3 cm
    kırmızı prenses 1 2 cm
    çöpçu vatoz eskiden kalma

yaf bı aksılık yok filitre calsıyor ısıtıcı 27 derece
    yemleme sabah aksam yeterlı mıktarda

son olarak bu balıklarda döküldü

Ben ne yapayım
    yeter artık arkadasllar bıyardımcı olun
    nıye oluyor allah rızası içi yardım
    bu en son tank da 5 gun dınlenmıs suda yukardakı balıklar 1 haftada öldü

Allah rızası ıcın yardım

2. taygun

taygun Guest

Bu Bİr Rekor Olmalı

Cengizhan Bey,

Geçmiş olsun. Gördüğüm kadarıyla ciddi bir sorununuz var. Bu kadar sık balık ölümü olmaması lazım. Balıklarda hastalık olup olmadığını doğal olarak bilemeyiz ama ben size iki ihtimalden bahsedeceğim.

Birincisi, suyunuzun biyolojik dengesi oluşmadan balıklarınızı akvaryuma koymanız. Bu denge oturmadan balıklarınızı hep birlikte koyma nedeni ile suda nitrit - nitrat oranın aniden yükselerek balıkların zehirlenmiş olduğunu düşünüyorum. Siz herne kadar suyu beş gün dinlendirdim desenizde bu su balıkları yaşaması için gerektiği şekilde hazırlanmamış olabilir. Muhtemelen de öyle olmuştur. Size tavsiyem balıklarınızı suya koymadan önce suya Sera Nitrivec koymanızdır. Bu ürün vasıtası ile suyunuzda nitratın yükselmesini önleyecek bakteriler ilave etmiş oluyorsunuz. Onlar gibip dış filtrenizde yerleşmesi gereken yeri bulup yerleşeceklerdir. Bununla birlikte de Nitrivec içindeki bakterileri uyandırmak için suya az miktarda yem atmanızı öneririm. Bunları yaptıktan sonra balıklarınızı birer ikişer gün ara ile birer ikişer tane koyabilirsiniz.

Ayrıca Nitrivec'i bir kere koymakla iş bitmeyecektir. Üzerindeki kullanım talimatına göre 10 gün süre ile kullanmanız gerekmektedir

İkinci ihtimal ise akvaryumunuzdaki silikonun balıklarınızı zehirlemesidir. Ben aslında buna çok fazla olasılık vermiyorum. Çünkü akvaryumunuz hazır alınmış, amatör bir görüntüsü yok.

Forum üzerinden başlıklarda “Nitrit” ve “Nitrat” kelimelerini araştırıp bununla ilgili makaleleri iyice okumanızı öneririm.

Saygılar

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu Bİr Rekor Olmalı

Cengizhan Bey öncelikle geçmiş olsun. Eğer gerçekten bu kadar bunalmışsanız ve artık balık ölümlerini olağan sebebler dışında yaşamak istemiyorsanız gelin akvaryumu bir elden geçirelim. Çıkarmışsınız zaten yapay bitkileri sanırım ama yapay olan herşeyi atın öncelikle.

Akvaryumun taban kumunu ince mercan kırığı yapın taban kalınlığı 4-5 cm olsun. Kurulum suyu olarak tamamen damacana içme suyu kullanın bu kadar ölüm ve olumsuzluk yanında bedavaya gelecektir. Akvaryumunza ne şekilde oksijen sağlıyorsanız mesela hava motoruylaysa imkan varsa daha güçlü oksijen pompalayan bir model alın veya dış filtrenin temiz su dönüşünü üstten yüzeye çarptırın. Akvaryumcuya gitmişken bir kutu iyi marka kömür alın ve kadın çorabı içinde filtrenize ilave edin. Dekor olarak bir miktar oturaklı görüntü yapacak akvaryuma uygun boyutta kaya seçin ve akvaryumu bu şekide bir dizayn edin derim.

Balık satın alırken biraz daha seçici davranın yeter. burda:gif

4. uyarr

uyarr

Bu Bİr Rekor Olmalı

Temel Bey selam,

Görüşlerinize katılıyorum. Denemediğm yol pek kalmadı diyebilirim.

Şimdi ben dyorum ki bu son denemem olucak yeni kömür alayım dış filitreye
    akvaryumuda tuzlu suyla yeniden yıkayayyım tertemiz
    içindeki kayalar dursun yapayları çıkarayım.

Su bekletip yeni balık atayım
    sizce uygun olur mu ?

Geçenlerde mantar olmuştu akvarymukomple yıkadım tuzlu suyla malzemeleride yıkamıstım hemde arife günü gecesi kurban bayramı arifesiydi Eklediğim balıklar öldü işte sen hesap et.

Senden ricam adım adım ne yapayım tekrar ayrıntısına kadar yazarsan sevinirim.
    inanın çıkış yolu bulamıyorum.

Bakın bu önemli son eklenen iki sarı prenses beyaz benek olmuş.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu Bİr Rekor Olmalı

Aynen içindeki tüm yapay malzemeleri çıkarın. Eğer size ısrrala damacana suyu kullanın önerimi dikkate alırsanız kömür almanıza gerek yok. Bu masrafı suya yapın. Kayalarınıza bir miktar daha ekleme yapın bu ilk balıkların adaptasyonunda fırsat eksikliği olarak ilk karşılaşacağınız stres sorununu balıklar açısından yok edecektir.

Tekrar belirtirim ki damacana su kullanın ve su düzenleyici, balık ölümü, kömür gibi masraflardan daha ucuza gelecektir.

Bu durumu çok iyi anlamakla birlikte affınıza sığınarak süreci kovalayan hatalar zincirini anlamanız açısından yazıyorum, sorunu bulunan bir akvaryuma ısrarla balık eklenmez veya sorunu tam ortadan kaldırılmamış bir akvaryuma değil balık patates ekleseniz bile yetişmez.

Gayet normal bir durum, yerinde olmayan su değerleri, sorunu tam çözülmemiş akvaryuma sürekli balık girişi, balıkların eklendikleri şartların olumsuzluğu nedeniyle bağışıklık sistemlerinin çabuk çökmesi, taban malzemesinin ( Kesinlikle ince mercan kırığı olmalı ) yeterli biyolojik alanı sağlayamıyor olması ve döngünün hazır olmayışı, sürekli balıkların besleniyor olması ve oluşan amaonyak, nitrit gibi toksit maddelerin sistemde sürekli var oluşu, bu durumlarda değil beyaz benek olmak balıklar akvaryumdan sıçrarlar.

Çıkış çok yakın yukardaki şartlar yerine getirildiğinde sorunsuz bir akvaryum kurulabilir. Bu değişimin maliyeti hiçte fazla olmayacaktır. ;)

6. uyarr

uyarr

Bu Bİr Rekor Olmalı

O zamamn ben akvaryumu yenıden yıkayıp
    mercan kırığı kum alıp eklerim.

Suyu akvaryumda oturması için beklettikten sonra teker teker balık eklerim.

Peki bu bekleme süresinde herhangi bir ilaç kullanmamı tavsiye edermisiniz
    marka model ???

-------------------
    M.D.5

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu Bİr Rekor Olmalı

Yeni kurulan bir akvaryuma ilaç en büyük hata olur. Su düzenleyiciler satılmaktadır özellikle aqua safe suyun akvaryumda oturması aşamasında iyi bir üründür. B vitamini içerir. Kesinlikle içinde balık bulunan akvaryumda kullanılmaz. Sonraki kullanımı dışarda bidon içinde bekletilen suya 20 litreye bir kapak olaraktır.

Damacana su kullanırsanız bu düzenleyiciye gerek yoktur.

8. uyarr

uyarr

Bu Bİr Rekor Olmalı

Hepinize ayrı ayrı çok çook teşekkür ederim aradaşlar
    Hepinizden allah razı olsun.

Dikkatimi çeken başka bişey oldu ve onu yazmayı unutmuşum

Suyun yüzeyinde yağlı bir tabaka görüntüsü olur zaman zaman
    Hani elimiz soktuğumuzda temiz genelde krem vs vs madde yok yada suya yabancı bi yağsıımaddede atmadım

Bu neden olabilirmi acaba buyağlanma nedendir

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu Bİr Rekor Olmalı

Grimsi bir toz görünümünde mi aynı zamanda ? Balıklarınız ölmeden önce beyaz benek olmuşlar mıydı ?

10. uyarr

uyarr

Bu Bİr Rekor Olmalı

Evet oldular beyaz benekten öldü son parti. İlaç kulandım bir kaçı sağ şimdilik

------------------------
    M.D 24

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu Bİr Rekor Olmalı

Akvaryum yüzeyinde gördüğünüz grimsi tabaka konak bulamayan parazit ölüleridir. Kist açılıp yavru parazitler suya dağıldığında 48 saat içinde konak bulamazsa veya ilacın etkisiyle ölmeye başlar ve su yüzeyinde bu görüntü oluşur.

Tıpkı beyaz benek olmuş balığa tatlı veya tuzlu su banyosu yaptırdığımızda banyo yapılan kabtaki su yüzeyinin aldığı görüntü gibi. Çünkü banyodan amaç paraziti ters suda banyo yaptırarak öldürmektir. Ölenler ise su yüzeyinde o görüntüyü oluşturur. ;)

Yukardaki mesajımda yazdığım dış filtrenizden çıkan suyu akvaryum su yüzeyine çarptırın önerisi bu yağlanma ve grimsi tabakaya bir çözümdür aynı zamanda. burda:gif

Kolay gelsin, yeni kurulum aşamanızı ve oturan denge ardından sağlıklı balıklarınızı bizlerle paylaşmanızı dilerim.

Saygılar...

12. uyarr

uyarr

Bu Bİr Rekor Olmalı

Temel hocam o konyu okudum ama iç filitreyi yada dış filitreyi çalıştırıp sudaki hereketliliği sağladıgını ve o kalıntı bakterilerin görünmediğini duydum ancak derlerki bu kesin çözüm değil çünkü su daki hareketlilik sayesinde bu grup dağılıp akvaryumun içinde yer tutukları benim balıkların ölüm nedeni bu kalıntı bakteriler yada iç filitreyi sürekli çalıştırmamam mı ??

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu Bİr Rekor Olmalı

Nerden duydunuz bilemiyorum ama beyaz benek parazitinin erişkin veya erişkine yakın hali görülebilir. Tabi bir hatırlatma olarak ben beyaz benek paraziti derken siz bakteri olarak lanse ediyorsunuz. Sizin balıklarda beyaz benek vardı dediğinize göre ve gördünüz değil mi ? Demekki görülüyorlar. Cichlid türünde mukoza üzerinde görülmez ama solungaçlara yerleşebilir. Bariz tepki sürtünmedir.

Bu nekadar mantıklı olabilir ? Suya hareket sağlarsak akvaryuma dağılır ve yer tutmazlar çünkü ölü parazit yerini başka yerde çoktan almıştır. Su yüzeyinden de tek toplayamayacağımıza göre ve bu tarz durumlarda zaten su değişimi şart olduğuna göre yüzeyden mümkün olduğunca su değişimi sırasında toparlanabilirler aynı zamanda.

Konuyu bir yandan anlamaya çalışırken neden iç filtrenizi sürekli çalıştırmadığınızıda merak etmiyor değilim ? Kalıntı bakteriden kasıt ne olabilir diye düşünüyorum çünkü parazit ve bakteri farklı seyler. Sanırım demek istenen parazitlerin suya dağılacağı veya filtreye dağılarak hastalığın devam edeceğidir. Bunun akıntıyla bir ilgisi yok kist oluşturmadan çoğalma olmayacağına göre ve sağlam yapıdaki beyaz benek paraziti tabana çökme eğiliminde olduğuna göre akıntı var yok değişen nedir sizce ?

Kafanızı karıştırmak yerine sistemde var olan paraziti uzaklaştırmak ve oluşum nedenlerini ortadan kaldırmanız yerinde olur. Filtreler 24 saat her an çalışması için tasarlanmıştır. Belli peyiyotlar ile mesela 1-2 saat kapatılmaları mümkündür ancak bu tolere yani fırsat eksiliği çok az olan akvaryumlar için geçerlidir. İç filtreye sırtını dayamış bir sistem kendine ancak yetebilirdir ve bir iç filtrenin kapatılması ile çalışması arasındaki fark sadece ve sadece kapatıldığında tamamen durgun bir su hali yaratılarak yararlı bakterilere su hareketi olmayışından oksijen veya besin taşınamamasıdır.

Bence akvaryumunuzu bize görsel olarak ekipman yapısıyla, kum ve hacim olarak açmanız yerinde olacak.

14. uyarr

uyarr

Bu Bİr Rekor Olmalı

Hocam acemiliğimden dolayı mazur görün bu konuyu okuduğum makalelerde derlerkİ, Anladıgım kadarıyla su

bu görünenler hava ya ihtiyacı olan bakteriler filitreler kısıtlamalı çalıştıgından dolayı yetersız oksıjen durumunda oksijen ihtıyacı olan bakterıler durgun suda su yuzeyıne cıkıyor ve orada birleşme göstererek yağ tabakası görünümünü alıyorlar.

Makele tartısmalarında kimileri su hareketliliğini kimileri vatoz balıklarını önermişler.
    Vatozların da bu bakterılerı yok ettıklerını soyluyorlar.
    kımsıde tam aksını soyluyor, kimiside yüzey temızleyici kullanmıs düzelmiş.

Ya da düzelmemiş çok karmasık bir konu.

Bu konu kesİn olarak bir çözum olmadığını gördum. yani okudugum yarumlar öyle diyor.

Aklıma ben dekı o yağ görüntüsü geldi ve balıklarımın ölüm nedeninin o olabileceğıni sormak istedim.

---------------------------
    M.D.42

15. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Bu Bİr Rekor Olmalı

Ben konuyu diyer sitelerde de gördüm fakat orada pek dedim dikkate alınmadı.Burası en çok kakıldıklarımdandır.Burada berki dinlersiniz.Ben akvaryumunuzun silikonunda problem olduğu kanetindeyim.Çünkü aynı şey başıma gelmişti.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu Bİr Rekor Olmalı

Sizin kafanızı biraz karıştırmışlar ve ben daha fazla karıştırmak istemiyorum çünkü siz oksijen ihtiyacı olan bakteriden söz ediyorsunuz oysa ben beyaz benek yani balık mukozasına yapışarak ışık ihtiyacını gideren parazitten.

Bakteri ile paraziti konuyla alakalı makalelerden okuyarak önce ayırmanızı öneriyorum. burda:gif Vatozun bakterileri tüketmesini ise nerde okuduysanız lütfen orda kalsın bence.

17. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Bu Bİr Rekor Olmalı

Akvaryum kurmak basittir esasında.

1) Bir akvaryum alınır.
    2) İçine su koyulur ve filtre çalıştırılır. Litreye göre bir miktar kaya tuzu eklenebilir.
    3) 2 gün su, filtre çalışır vaziyette bekletilir.
    4) Balık eklenir.
    5) Az yemleme ile balık beslenir.
    6) Haftada bir dinlenmiş ve aynı derecedeki su ile 1/5 oranında su değişimi yapılabilir.

Bakın ne ilaç ne de başka şeyden bahsettim. Hobiyi gereksiz yere masrafa ve zora sokmayalım.

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bu Bİr Rekor Olmalı

Kaan kardeş , bu konuda ki akvaryum hazır bir akvaryum o yüzden senin başına gelen durumla ilgisi olma ihtimali bana göre yok denemeyecek kadar az.. Firmalar uygun silikon kullanırlar ve hadi buda dandik silikon olsun demezler çünkü ellerinde başka cins silikon yoktur.. Bilmem anlatabildim mi saygılar:gif

Hasan hocam akvaryum kurulumu yukarda ki tarifiniz kadar basit olsaydı keşke... aliye:gif Hiçbir akvaryum bu 6 aşamayla kurulmaz. Bu tip kurulumların sonu felakettir.Konu sahibide sizin tarifiniz gibi akvaryum kurmuş ve hobinin zevkinden çok ölen balıklarının muhasebesini tutmakla meşgul.. dön:gif Bu tip anlatımlar yeni hobicilere yanlış yol gösterir.. Konu canlıyı ilgilendiren bir konu olduğundan her konuda hassas yaklaşmalıyız.. Bu kadar basit değil.. saygılar:gif

19. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Bu Bİr Rekor Olmalı

Bende hazır bir akvaryum almıştım ve bozuk çıktı aynı şekilde bütün balıklarım öldü silikonu kazıdım ve yeni silikon çektim 2 3 senedir. Kullanıyorum.

20. uyarr

uyarr

Bu Bİr Rekor Olmalı

Arkadaşkllar hepinize teşekkür ederim
    ama inat ettim tank ve suya hiç birşey yapmadım.

Şu anda o ölen gruptan geriye kalan 3 mavi prenses 1 beyaz prenses 1 sp 1 çöpçü hala yaşıyor çok şükür
    ve saglıklıda gorunuyorlar.
    Yeme geliyor ele geliyorlar hareketliler
    bu durumu gözlediğim için her hangi bir müdahalede bulunmadım
    allah nazardan korusun bakalım kaç gün gidecek.

Erkek oldugunu dusundugum mavi prenses kuyruguyla kumu gerıye atıyor titreyerek bu nedir ?
    Bir de dişisi bir oyuk bldu orda saklanıyor ama sağlıklı görünüyor yem yiyor.

Sayfayı Paylaş