1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu Benek Hastalığı Nedir Acaba

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde vnarmanli tarafından 7 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. vnarmanli

vnarmanli

Merhabalar resimdeki hastalık hakkında bilgisi olan varmı acaba. Tankım 70x70x40 ebatlarında ve yaklaşık 4 aydır hiç sorun yaşamıyordum. Tankımda kole ve purple tang 2 adet true percula 2 adet snowflake 3 adet anthias varken geçen hafta bir adet s boy naso bir adet 3cm boyunda blue tang ve foxface ekledim o zamana kadar kole tangimde beyaz benekler çıkıyordu ama uv ile rahatlıyordu ve gayet mutluydu yem yemesinde herhangi bir sorun yoktu zaman zaman kayalara sürtünüyordu ancak diğer balıklarda hiç bir problem yoktu bu balıklar eklendikten sonra tanka, durum birden değişti önce naso tangi kaybettim ne yazıkki yem yediremedim envai çeşit yem denedim (nori, spiruluna, çeşitli pul yemler dondurulmuş yemler mysis arthemia vb.) ardından balıklarım da beyaz benek tarzı oluşumlar başladı 1 anthiasım yemden kesildi ve öldü. bugünde blue tangim sanki una batmış gibi beyazladı ve ben karantina tankı için malzeme almaya gidene kadar öldü. Şimdi karantina tankımı kurdum bir milyoncudan aldığım 80litre şeffaf kaba 50 litre akvaryum suyundan koydum 120lt lik bir ps bağladım ısıyı 29 dereceye çıkarttım dalga motoru bağladım stresse girmesinler diye tankın içine porselen kupalar koydum saklanmak isterler diye ve belirtilen ölçülerde mikofish ekledim birde New Life Spectrumun ich powder diye bir ürünü var onuda belirtilen ölçüde ekledim. Tuzluluğu düşürmeye başladım kole tangimi inceleyince derisi üstünde hasar var gibi gördüm resmi paylaşıyorum acaba bunun dışında ne yapmam gerekiyor ve bu hastalığın tam olarak adı nedir blue tangdeki oodinium gibiydi resmen una batmış çıkmış gibiydi aslında kolede aynı gözüküyordu ama resimde biraz değişik gözüküyor. Bu arada ilk önce lipofan kullandım 2 gün boyunca tankta ışıkları kapattım belirtilen ölçülerde ana tanka ekledim ve sanırım tank karartılınca iyice azdı.

Ekli Dosyalar:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun. Kısaca bir taslak çizmek gerekirse, akvaryum hakkında ekipman ve genel filtre bazında bilgi yazmamış olmana rağmen sorunun blue tang ve yanında gelen diğer balıklar yüzünden üst seviyeye çıktığını tahmin etmek mümkün. Elbette blue tang balıkları değerleri düzgün, ekipman yapısı yeterli bir ortamda bu sorunu yine yaşar ama çabuk atar, ancak akvaryum ortamı güçlü bir yapıya sahip değilse bu hastalık ortamdaki balıkları genel olarak tanklarda %30-40 oranında sarar. Burada hastalığın ortamdaki türleri etkilediğini görüyoruz.

Karantina tankı şartları sanıyorum çok iyi değil anlatılana göre. Günlük su değişimleri yaparak tuzluluğu yavaşça 1.016 seviyelerine indirir, bol oksijen verir ve ısıyı 29 derece civarında tutarsan iyi olur.

Ana tank içinde mercan bazında durum nedir? Balık akvaryumu ise veya mercan sayısı az ise ana tankı karantina haline çevirip mercanları geçici bir yere almak daha mantıklı olabilir. Ana tank fotoğrafı eklersen bu anlamda fikir daha iyi verilebilir. İlaç olarak mikrofish bu durumlarda iyi etkiler veriyor, balıkların durumu ilacı kaldıracak seviyede ise ve özellikle karantina tankı buna müsaitse kullanılabilir.

YMR_AY bunu beğendi.
  3. vnarmanli

vnarmanli

Ekipman olarak ps rlss db8i kullanıyorum onun dışında chemi pure elite ve pure blue ürünlerini kullanmaktayım yaklaşık ayda 1 kerede aktif karbonu reaktörle çalıştırıyorum. Mercan olarakta 9-10 çeşit lps ve soft mercanım var ve 1 tane anemon ve anemon yengecim var dr. karides ve boxer karidesim var. Ana tankı sanırım karantina tankına çevirmek mümkün olmayacak. Karantina tankını yaklaşık 3 saat önce kurdum ps sanırım yeterli oksijeni sağlıyordur tuzluluğuda yavaş yavaş indirmeye başladım. Sanırım kole tang kurtulamayacak yan yatmaya başladı :(

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun :(

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hastalık derecesi ve tabii açık konuşmak yazmak gerekirse durum ileri seviyeye gelen durumlarda ne yazık ki sorunlardan hemen kurulan plastik kaplarda karantina yaparak kurtulmak güçtür. Kalan balığını kurtarmanı dilerim, çok bir şey yok yazılacak mevcut şartlar açısından.

6. vnarmanli

vnarmanli

Teşekkürler Yağmur hanım

Ne yazık ki amonyak patlaması olmuş karidesler, yıldızlar, anemon ve 4 balık şu an için yaşıyor. Amonyağı düşürmeyi başardım, su değiştirdim ve remammonia diye bir katkı girdim. Foxface durumu pek iç açıcı gibi gözükmüyor ama yem yiyor.

Sayfayı Paylaş