1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu bitkiyi ne yapmalı? Sudan çıktı ve hızla büyümeye devam ediyor!

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 25 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Arkadaşlar, bundan birkaç ay önce Hygrophila corymbosa bitkisi almıştım. Üç kök almıştım ve küçücük, varlıkları yokluklarrı belli olmayan bitkilerdi.

Gelişimleri çok hızlı oldu. Bir zaman önce suyun dışına çıkmaya başladılar. Birkaç kez budadım ve şu anda 8-10 kök var.

Özellikle üç tanesi, bu üç taneden de özellikle bir tanesi çok çok iri bir bitki haline geldi. Akvaryumun yüksekliği 60 cm, ama bitkinin boyu hemen hemen 70-80 cm'yi buldu. Suyun içinde pek çok yerden yeni bitkiler çıkardı, suyun üstünde de dallanıp budaklandı ve ağaç gibi bir şeye dönüştü. Gövde kalınlığı bir parmak kalınlığını geçmek üzere şu anda.

Bu durum beni çok sevindirip heyecanlandırsa da, endişelendirmiyor değil. Bu büyüme durur diye düşünüyordum, ama duracak gibi de değil (gerçi durmasını da istemiyorum, benimki "istemez, yan cebime koy hesabı" oldu ;D).

Bu bitkinin böyle boylanmasına sizce engel olmalı mıyım, hiç dokunmamalı mıyım?

Suyun dışında gelişen yan dalları (ki su dışında gelişen dalları 35-40 cm'yi çoktan buldu) kesip dikersem (su altına elbette) sizce tutar mı, bozulur mu?

Gözünüzde canlansın diye birkaç fotoğraf ekliyorum, aslında bu bitki benim şu 240'lık paludaryumda, ama bu bitkiyle ilgili sorularımı ayrıca bu başlıkta sormak istedim.

Erman Pehlivan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    ilginç olmuş :) Ben olsam ellemezz büyümesini izlerdim. NEreye kadar büyür merak ettim :)

Onur G. HİTİT bunu beğendi.
  3. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Sanırım doğrusu bu... Nereye kadar büyüyeceğini ben de merak ediyorum.

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Valla Onur hocam benimde bir adet echinodorus ile aynı tecrübem olmuştu.. 80 cm'i geçmişti , bir arkadaşım istemişti akvarumu müsait diye ama onun kine bile sığmadı onda bir akvaryumcuya vermiş ama tam süs havuzları için ideal boya gelmişti yani.. Burda seçim size kalmış ister budar akvaryumu saksıya çevirirsiniz ister uzamasını izlersiniz :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Süper büyümüş gerçekten. Kesmeye kıyılmaz sanırım. Bilmiyorum ışığı engelliyor mu ama çok güzel görünüyor maşallah.

6. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Sağolun arkadaşlar. Işığı çok fazla engellemiyor aslında. Işığı asıl engelleyenler, su yüzeyinde 50 cm'yi bulan ve su yüzeyi boyunca ilerleyen güller...

7. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Cevap: Bu bitkiyi ne yapmalı? Sudan çıktı ve hızla büyümeye devam ediyor!

Bu bitkileri iyice bir budamıştım geçenlerde. Yaprak, çiçek, tamamı gitmişti. :) Kısa sürede kendilerine geldiler. Altı ayrı yerde altı ayrı çiçek salkımı gördüm geçenlerde. Fotoğrafladım:

barisy, Erman Pehlivan, YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Cevap: Bu bitkiyi ne yapmalı? Sudan çıktı ve hızla büyümeye devam ediyor!

Çok güzel bitkiler valla.. Abi sen hep ilginç ve güzel şeyleri buluyorsun.. Bitkiye ve sana nazar değmesin :nazar: ...

Sayfayı Paylaş