1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu boru gibi saydam şey nedir?

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde vedat tarafından 13 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat
    Bu boru gbi saydam beyaz gibi bir rengi var kayaların altında oluşmaya başladı bu nedir? Zararlı ise nasıl yok edebilirim

Not: Yanış bölüme actıysam lütfen uygun bölüme taşınsın.

2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Vedat genelde bütün forumlarda bu canlı için sünger derler vede suyun kalitesinin iyi olmadığının göstergesidir derler ama benim sumptada var bir zararını görmedim . :heyo:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Karanlık sump bölümlerinde ve devridaim motoru üzerine konuçlanırlar genelde. Akvaryumların atık yükü arttıkça türeyen bir canlıdır. Zararı olmadığı gibi faydası vardır ama tabi konuya genel olarak bakarsak oluşma nedeni suda yüzen partüküllerdir. Müdahale etmiyorum ben bu canlılara bırakalım akvaryum dengesini kendisi kursun. Bu canlıları temizlemek birşey kazandırmaz bize. Bizler bakımlarımızı yapalım onlar yaşayıp bize yardımcı olacaksa olsunlar diye düşünüyorum. burda:gif

4. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Anladığım kadarıyla bir sorun çıkarmayacak dursunlar :)

Birde benim fosfat gidericim yok. En kısa zamanda bir fosfat giderici yapmak istiyorum, kendim yapıp kulanma taraftarıyım içine malzeme olarak ne önerirsiniz ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fosfat reaktörü mü yapacaksınız yoksa kimyasal filtre malzemesi olan fosfat tutucuyu içine koyacağınız bir dış filtre benzeri aparat mı yapacaksınız ?

Bence basit bir bir filtre haznesi yeterli. Tabi buna neden ihtiyaç duyduğunuzu anlamadım ? Akvaryumda fosfat var mı ? Cyano bacteria bulunuyor mu ?

Fotoğraftaki solda bulunan yoğun kırmızılık Cyano bacteria mı ?

6. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Yok o koralin alg. Fosfat sorunum yok acaba dedim ilerde böyle bir sorun olurmu veya bu beyaz şey ondanmı kaynaklanıyor diye ama sizlerden gelen yorumlar üzerine zararlı olmadığını düşündüm. Fosfat tutucu yapmak icin bir pleksi boru icine malzemesini koyup yapmak niyetindeyim sizce gerek varmı

Bu arada akvaryumun fotoğraflarını yükledim önerilerinizi bekliyorum (Teoman abiye teşekkürederim :heyo: )

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tebrikler sade ve hoş bir akvaryum ve sump dizilimi. Sumpa su indiren pimaşı içine alacak bir kapak yapılırsa etrafa su sıçramaz boru biraz yukardan düşürüyor suyu sanki.

Fosfat filtresi değil aslınsa tarif ettiğiniz pleksiden hazne. Genel olarak kullanılabilecek bir filtre haznesi yani ihtiyaç duyulacak tüm kimyasal filtre malzemeleri içinde kullanılabilir. Yapılırsa elinizde bulunursa fena olmaz. Tabi sumpun su iniş borusunun altında da kullanılabilir bence filtre malzemeleri. Orada da iş yapacaktır.

Akvaryumun kurulum tarihi nedir ? içinde henüz canlı yok sanırım. İçinde canlı olmayan bir akvaryumda neden su süsüzü tüpler oluşsun ki ? saat:gif

8. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Akvaryum kuralı 2-3 ay kadar oldu icinde canlı var şöyle:

1.maron
    2.cleaner shrimp
    3.peppermint shrimp
    4. 4 adet conch (5 adeti biri öldü anlmadım)
    5. 2 adet snail (hangi tür bilmiyorum)
    6. 2 adet tüp kurdu biri yeşil biri pembe gibi
    7. 5-6 kafa polyp ve xenia

bunlardan tüp kurdu, conch, bir adet snaili parayla aldım diğerleri sağolsun hobici arkadaşlar hediye verdiler :helalolsun:

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sorun yoksa sorun yok. saat:gif Böyle devam ise devam. burda:gif

10. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Vedat dereceyi çıkart akvaryumdan ,sumpa koy birde aydınlatma olarak ne kullanıyorsun ?

11. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Tamam dereceyi sumpa koydum :) aydınlatmam cok iyi değil en kısa zamanda değiştiricem

12. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan

Gerçekten akvaryumunuza hayran kaldım darısı başıma haha:

Sayfayı Paylaş