1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu boydaki prensesim yavru verir mi?

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde Silahşor tarafından 10 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Hakancım canlı ve sağlıklı bir balık yem olarak filan kullanılamaz. Ve kullanılmamalı.
    Yapacağın en güzel şey balıkları bir kavonoza koyup bir arkadaşına hediye etmek.
    Hem senin sayende bir hobici daha kazanılmış olur. :)

Sevgiler.

2. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Canlı olarak değil zaten, öldürüp demek istedim... (biliyorum çok kızıyorsunuz şu an :()

Öyle bir arkadaşım da yok malesef, olsa bile hadi en fazla 1 tane olsun, daha fazla balık besleyecek kişi bulamam.
    Başka çözüm yolları gerekiyor :)

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hakan,bence Orhan abinin tavsiyesini dikkate al. ;)

Bizlerde zamanında cıchlıd beslemeye ilk eşimiz dostumuzdan edindiğimiz zebralarla başladık. ;)

4. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Ama gerçekten çevremde akvaryumla uğraşan ve uğraşmak isteyecek kimse yok. Emin olun hiç bi arkadaşım almaz, veremem... Öyle bi şey olsa seve seve veririm dağıtırım ama yok...

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bu durumda son çare olarak demek oluyorki yavruların kaderi şimdiden belli. Yani ölüm kaçınılmaz. .8.

Ozaman bu kaderin bir amaca hizmet etmesi şart.Madem bu hazin kader kaçınılmaz,ozaman bir hakka hizmet etmesi lazım.

Bundan sonraki yavrular,2-3 cm boya ulaştıklarında, 5 lt relik damacana şişelerini ortadan kesip,birnevi faunus yapıp,içine üçer,beşer yavru koyup mahallenin çocuklarına dağıt.Ve onlara bu balıkların yaşaması için 50 litrelikte olsa bir akvaryuma ihtiyaçları olduğu konusunda uyar. Ve eminim ebeveynleri onlara bir akvaryum edinecektir. Bu sayede hobiyi geleceğin akvaristlerine aşılamış olacaksın. ;) Tamam bir zaman sonra o balıklar ölecek ama pisi pisine ölmüş olmayacak. ;)

6. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Yine bir bahane söyleyeceğim ama artık kızacaksınız :)
    O yüzden tamam diyorum :) Anlaşılan başka çare yok :)

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Sana öldür diyemeyiz ki Hakan'cığım. En iyisi Olcay hocamın dediklerini yapmak. Haklarında böylesi hayırlıdır belki.

8. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Hakan burada kimse sana bu balıkları öldür demez (Hüseyin kardeşimin söylediği gibi ) ya da bunları canlı yem yap demez :uyari: ...Ki zaten aklı başında hiçbir insanda sağlıklı canlılara hayvanlar doğaları gereği yaptıkları birşey için zarar vermemeli :) ...Ayrıca birincil olarak sen bu balığı daha almadın, üstelik yavruda almadın onun üstünede daha tür seçiyorsun :) Yani Hakan artıları eksileri ortada istersen alırsın istemezsen almazsın burda:gif

9. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Balıkları aldım :) Şimdi balıklarım zebra :)
    Daha önceki mesajlarımda belirtmeyi unutmuşum...

10. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Ayrıca daha önce de dediğim gibi, bu balıkları verebileceğim hiç bir çevrem yok.
    İnanın bana, gerek mahalle çocukları, gerek arkadaşlar olsun, çevremde verebileceğim kimse yok.
    Eğer olsa can kurban :) Hiç dert etmem dağıtırım herkese.
    Sizden başka çözümler önermenizi istememin sebebi de bu zaten...

11. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Hakancığım durum kritik o zaman .8. Şimdi durum senin ne istediğine bağlı :) Bol bol yavru alıp üstelikde en kötü şartlarda bile dayanıklı bir balık istiyorsan bu balıktan vazgeçme saat:gif Yok eğer ben bu işe gelemem çok yavru veriyor diyorsan; Doğacak yüzlerce yavruyu telef etmektense götür akvaryumcuna geri ver zebraları ve yerine daha güzel,göze hitap eden yavru alımında seni sıkıntıya sokmayacak balıklar alabilirsin :) Bu konuda benim önerim ise sarı prenses veya kafada yapsın diyorsan yunus alabilirsin (ancak zaman gerekir ve yunustan yavru almak maharetli iştir :) ) .

12. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

İlk başlardaki yorumlarda da denilmişti, bi seferde 300-500 yavru veriyormuş. O kadar balığı kötü şartlarda bile olsa nasıl besleyebilirim ki? Bir yolu var mıdır bunun?

Zaten olmazsa verdikleri ilk yavruları bi şekilde elden çıkarmaya bakacağım. Akvaryumculara soracağım bi, birinden biri alır heralde.
    Baktım elden çıkarmak zor oluyor, o zaman dediğiniz gibi yunus ya da sarı prenses alırım.

13. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Aslına bakarsan Hakan yani benim fikrim olarak;
    Şu cichlid familyasında gelmiş geçmiş en özverili anne-babalar,en gözüpek savaşçılar ve yine hobiye ilk başlayacak hobicilerin aradığını bulacağı tipik davranışlar( Kum kazmak olsun,akvaryumda korkmadan dolaşmak olsun,çiftleşirken uyumları ve yaptıkları yuvalar olsun) bu balıktadır.Kanımca bu balıklar kolay yavru vermeleri ve agresif olduğunun söylenmesi açısından adlarına leke sürülmüşlerdir (Her balık üreme döneminde ve kendi türünden olmayan balıkların yanında bu davranışı sergiler ve biz zaten bu gibi durumların olmaması için akvaryuma balık alırken tür seçimi diye birşey yapıyoruz.Helekide dişisine bu denli bağlı bir balığın eşinin yanında dişi sinek bile uçurtmaması anormal değildir :) ) Ülkemizde zebralar hak ettikleri değeri pekde görmemekteler kanımca .8. Belkide yumurta verme oranları az olsaydı şu an bir frontoza kadar albenili balıklar olabilirlerdi...Üstelik Astronot besleyipte Zebra'ya sert diyen bile duydum(Sanırım bizde bir mantık çelişkisi var .8.) Anlayacağın önceki mesajımdada söylediğim gibi durum kritik... :) En doğru kararı sen vereceksin hele yavrular çıksın :) Kıyabilirmisin ondada çelişkilerim var ya hadi neyse :D Ehh bekliyeceksin artık ve en doğrusunu belirleyeceksin.En azından inancım bu doğrultuda :)

14. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

İnancınız doğru doğrutulda o halde :)
    Zamana bırakacağım şimdilik, hele bi yavrular çıksın, o yavruları elden çıkarma şansıma göre ya bu balıklarla devam ederim, ya da balık türünü değiştiririm.
    Aslında çok güzel balıklar, gerek görüntü gerekse davranışları açısından izlemesi ve beslemesi zevkli balıklar. Ancak bu yavru meselesi yüzünden bütün güzelliklerini bir kenara itmek zorunda kalıyoruz malesef.

15. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Haklısınız ama işte ne yaparsınız...Her gülün bir dikeni oluyor akvaristliktede :)

16. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Zamana bırakmadım, yine ani bi kararla balıkları en kısa sürede değiştirme kararı aldım :)
    Vereceğim zebraları, sarı prenses/yunus alacağım, en iyisi onlar...

17. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Tercihler tartışılmaz demişler Hakan. :) Gözüne ve gönlüne nasıl uygunsa öyle yap :)

18. Yusuf_06_42_

Yusuf_06_42_

Ben alabilrim yavruları ama nasıl yapcaz? =D Konyadayım.

M.D.1

Sayfayı Paylaş