1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu canlilar nedir ?

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde freeExit tarafından 23 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. freeExit

freeExit

Yer:
    k.çekmece
    İsim:
    uğur günal
    Oncelikle herkeze merhaba forumu surekli takip ediyorum ama cozemedigim bir durum var ve ustadlardan yardim bekliyorum durum soyle;
    Tanki 01.11.2014tarihinde kurdum. Tank sump dahil 200lt. Kurulumda degerlerinin iyi oldugunu dusundugum markadan damacana su kullandim. Taban olarak mercan kumu. Kurlenmis canli kaya kullandim. Tuzluluk 1024-1025 sicaklik 25.5 derece sabit tuttum bakteri kulturu ve bakteri feeder ile diatomu baslattim 20.11.2014 de diatom sureci bitti. Sistem kendi basina calisir halde kalmaya devam etti 01.12.2014 de canli olarak tatli su akvaryumumdaki moly leri kullandim 20.12.2014 e kadar sistemde molyler hic sorunsuz gayet mutlu kaldilar. Bu arada test sonuclarim gayet guzel cikti nitrit nitrah ph kh amonyak vs hic bir sorun yasamadim. Sistemde ps surkulasyon moturlari mevcut ve gayet yeterli calismaktalar. 27.12.2014 de iki siyah palyaco bir temizlikci karides 4 snail 5 conch seklinde ilk canlilarimi alip sisteme adapte ettikten sonra tanka dahil ettim. Hic bir sorun yasamadim gayet mutlu mesut yasiyorlardi daha sonra 10.01.2015 de bir anjel(s) 3 tane damsel olmak uzere yine uyum sureclerini tamamladiktan sonra tanka girdim. 18.01.2015 sabahi butun canlilarim beyaz benek oldugunu dusundugum hastaliga yakalandi.24 saat icinde tum canlilari kaybettim ve beyaz benegin aslinda brooklynella oldugunu anladim solungaclari kaplayan benekler ve mukoza erimesi sayesinde. Tankta canli kalmadi kalan coch ve snailleri baska bir tanka aldim. Sistemde %30 su degisimi ve bakteri girisi yaptim.sistem bu sekilde islerken sorum su ki dun aksam ve bu sabah camda bazi makro olusumlar dikkatimi cekti ne oldugunu bilmedigim bu canlilarin zararlimi zararsizmi ne oldugunu ve ne yapacagimi bilmiyorum. Ps de bu arada cok garip toplamaya basladi buyuk buyuk baloncuklar halinde. Ustadlardan durumun ayrintili aciklamalarini bekliuorum. Simdiden tesekkurler
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Sent from my iPhone using Tapatalk

muradtekin bunu beğendi.
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Minik canlılar Pod oluyor faydalıdır. antenli tüp Sponoid e benziyor yaralıdır. Diğerini anlayamadım.

veysel bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle hoş geldiniz, üzücü durum olmuş canlıları kaybetmek ama yapacak bir şey olmuyor bazen. Camdaki canlılar potlar, suyu süzen canlılar. Bakteri kültürü girişinde bir kaç saat ps kapatmak daha uygun olur. Toparlanacaktır ama bir müddet balık girmeyelim tanka.

4. freeExit

freeExit

Yer:
    k.çekmece
    İsim:
    uğur günal
    Bende oyle yapmayi planliyorum 6-8 hafta canli gitmicem ama bu uzucu olaydan sonra bu canlilarin cikmasi acaba hastaliktan kalma organizmalarmi diye urkuttu biraz

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yok sıkıntı, birde kurulum konusu açıp tankınızı daha detaylı tanıtırsanız güzel olur.

6. Erdal

Erdal

Gecmis olsun ayni hastalikdan bir hafta once bende canlilarimi kaybettim 8 hafta ideal sure

Birde ps 2oo litre icin yetersiz o ps e fazla guvenmeyin ileride canli yukune dikkat edin.

Yanliz 3 aylik bir tank icin kum cok temiz geldi ve kayalarda coralin alg pek gormedim hatta kayalarinizda diatomdan kalma izler duruyor yanilmiyorsam suyunuzun iyonik dengesi hala oturmamis. Su degisimlerine devam edin aydinlatmayida canli varmis gibi 8 1o saat duzenli yakmaya devam edin. Tekrar gecmis olsun.

veysel bunu beğendi.
  7. freeExit

freeExit

Yer:
    k.çekmece
    İsim:
    uğur günal
    Cok tesekkur ederim erdal bey. Muhakkak ki surec devam ediyordur ama diatomlari falan hep snailler temizlemisti conchlar isini iyi yapiyordu ama bu vahim durum olunca can sikmamak elde degil sizede cok gecmis olsun insallah kimse canli kaybetmez diyorum. Soylediklerinizi dikkate alicam cok tesekkurler

Erdal bunu beğendi.
  8. freeExit

freeExit

Yer:
    k.çekmece
    İsim:
    uğur günal
    Veysel bey ve mesut bey sizede cok tesekkurler degerli yorumlarinizi dikkate alacam dedigim gibi hastaliktan sonra olunca kafa karistiriyor

MESUT_KERİM ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş