1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu Hobiye Yeni Başlayan Birisi Daha... Yorumlarınızı Bekliyorum.

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde az1na tarafından 28 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. az1na

az1na

İsim:
    Bahtiyar
    Merhaba Arkadaşlar,
    Forumunuzu birkaç gündür takip ediyorum ve birçok yararlı bilgi edindim. Öncelikle bunun için teşekkür ederim.
    Bu hobiye yeni başlıyorum. Forumdan öğrendiğim kadarıyla ilk olarak akvaryumunuzda görmek istediğiniz balık türünü seçmek ile başlamak gerekiyor. Bu konuda çok kararsız kaldığımı söylemem gerekir. Çünkü yeni başlayan birisi olarak bir çok türü beraber besleme istediği ağır basıyor. Bunun zor olduğunun farkındayım. Bitkili akvaryumlarında çok hoş gözüktüğünü söylemeliyim ama şu aşamada bitkili bir akvaryum düşünmüyorum. Hangi tür balık veya balıkları seçmeliyim? Akvaryumumu en fazla 100x50x40 boyutlarında düşünüyorum. Akvaryumu odama koyacağım için beni uyutmayacak bir filtre veya havalandırma sistemi olsun istemiyorum. Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Bu konuda önerilerinizi bekliyorum.
    Saygılar.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bahtiyar bey, öncelik ile portalımıza hoş geldiniz. Güzel düşünceleriniz için teşekkürler....

200 litre güzel bir hacim, buna göre ekipmanlar arasında önem taşıyan, ısıtıcı olarak 200 watt Eheim/Jager piyasanın en iyilerinden olup işinizi görecektir. Filtre olarak gene çeşitli markalar mevcut olup, Eheim 2215, Tetratec EX700, Fluval 205 iytiyacınızı karşılayacak kaliteli markalardır. Bakacağınız tür için ise, göreceli olduğundan dolayı, kendi kararınız daha yerinde olup, tank hacminize göre seçim yapmak adına, portal atlasa göz gezdirmenizi yavsiye ederim.

http://www.akvaryumportali.com/forum/tatli-ve-aci-su-turleri-b381.0/

Tankınızı ve ekipmanlarınızı temin ettikten sonra, kurulum aşamasını burada paylaşıp, devam edebilirsiniz.

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Murat hocama aynen katılıyorum. Hangi tür balık beslemeliyim sorusu aslında cevaplanması çok zor bir soru. Çünkü konu göreceli bir konu. Ben canlıdoğuran derim , diğer bir arkadaşım amerikan cichlid bir diğeri ise malawi cichlid.

Burada iş size düşüyor. Atlasımızı gezinip bir karar verdikten sonra akvaryumunuzun düzenlemesini ona göre yapmalısınız. Biz size düzenleme ve dekor konusunda seve seve yardımcı oluruz.

Kolay gelsin.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben sizi öncelikle önce balık türünü belirlemeniz ve ona göre akvaryumu kurmanız gerektiğini gerekli yazıları okuyarak benimsediğiniz için kutlarım.

Bu hata yapma ve sonunda üzülme payınızı nerdeyse sıfıra indirir. Balık tür önerisi özellikle 200 litre gibi birçok balık türünün besleneceği akvaryumlar için çok zor.

Her zaman yazdığım gibi benim tercihim akvaryumun üst katmanlarını kullanan leptosoma ve taban kısmını kullanan leleuoi türünü önermek olacak. Bu türlerden oluşan bir akvaryumda üretme kolaylığı gibi artıları da var.

5. az1na

az1na

İsim:
    Bahtiyar

Tekrar Merhaba... Önerileriniz için teşekkürler.
    Atlası biraz daha inceledim. Sarı prensesler ve yunuslar hoşuma giden türler arasında en öne çıkanlar. Bu iki türü beraber huzur içinde besleyebilme şansım nedir?
    Hala akvaryumumu temin etmiş değilim. Mobilyalı bir akvaryum istiyorum fakat bu şekilde akvaryum satan pek fazla yer bulamadım. Bir başka yolda, akvaryumu alıp ona göre mobilya yaptırmak ama bunun daha masraflı ve zahmetli olacağını düşünüyorum. (Akvaryum alabileceğim yerleri bana özelden iletebilirsiniz. Reklam olmasın.)
    Ayrıca sarı prenses ve yunuslar için ideal akvaryum ölçüleri nelerdir? Derinlik ve yükseklik en az ne kadar olmalı?
    Akvaryum hacimini ise en başta 200lt demiştim ama 200±30 lt olabilir.
    Saygılar.

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Merhaba Bahtiyar bey, Üstadlarımın dediklerinin herşeyine katılıyorum. :) 200 lt'de güzel 1 erkek 6-7 dişi Sarı prenses Kolonisi beslenebilir. Yunus ise beslenir ama en az akvaryum hacmi 300-400 lt olması lazım. AKvaryumunuz hayırlı olsun.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

konuyu ben açacaktım ama Bahtiyar bey açmış. Bende Bahtiyar gibi aranıza yeni katıldım. Şimdilik 50x10x30 küçük bi akvaryum edindim (arkadaşımdan) tek balık beslemek istiyorum açıkçası biraz alıştırma yapmak istiyorum. Balık rahatsızlıkları ile ilgili bilgilere bakıyorum, akvaryum bakımı ile ilgili. Küçük bi akvaryumun bakımı daha kolay diye birşey yok tabi ki ama, akvaryumu yaptırana kadar kendimi sınamak adına bu işe başlamış olmak istedim.

Bahtiyar kardeşim umarım zevkine göre, güzel ve sağlıklı balıklarında içinde olduğu bir tank sahibi olursun.

Yeri değil ancak üstadlara ben bi iki şey sormak istiyorum: beyaz çimento (fuga olarak bilinir) ile dekor yapılsa, (yuva olabilir, arka plan olabilir vs.vs.) bu balıklar için bir tehdit oluşturur mu?

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Erman bey, gönül rahatlığı ile çekinmeden konu alçmada özgürsünüz, bunları kafanıza takmayın bence.

Beyaz çimentoyu bilmem ama, arka plan yapımında kullanılan derz malzemesi, (Kalekim) bir çok hobici tarafından kullanılıyor.

Herhangi bir, suya salınımıda söz konusu değil bildiğim kadarı ile....

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Murat bey teşekkür ederim yardım için. Buraya yazmamın sebebi, hem yeni akvaryum edinmek isteyen Bahtiyar kardeşimize hem benim gibi yeni başlayan ve konuları araştırıp bilgi sahibi olmak isteyen bir çok akvaryum hobisine yeni başlayacak arkadaşa yol göstermesi açısından. :)

tekrar bilgiler için teşekkür ederim. saygılar:gif

10. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert

Bahtiyar bey, istediğiniz türü koyabilrisiniz. Yunus, s.p, b.p, Ahli, imparator, iceman, zebra, mücevher, pangasius vs. 200 lt akvaryuma bütün balıklardan atabilirsiniz. Yunus için 300 lt olması gerekiyor diyen arkadaşımız bence çok haksız tabi biraz haklı ama 300 lt akvaryumum yok die alınamayacak gibi bir sorunda yok.

11. az1na

az1na

İsim:
    Bahtiyar

Tekrar merhaba,
    Uzun bir ara oldu konuya devam etmeyeli bu arada iyice bir araştırma yaptım ve bitkili akvaryum yapmaya karar verdim. Ama malawilerden vazgeçmiş değilim. :)
    Akvaryumumu sipariş ettim çarşambaya hazır olacak. İnşallah.
    60x35x40(h) - 6mm - 84 Litre
    Dış Filtre : Fluval 105
    Isıtıcı : 100 Watt
    Bunlar dışındaki malzemelerim eksik onlarıda toparlarım çarşambaya kadar. Bakalım nasıl olacak, elimden geldiğince paylaşmaya çalışıcam akvaryumumu.
    Becerebilirsem iwagumi tarzını yapmayı düşünüyorum.
    Taban malzemesi için önerileriniz var mı?

12. GaMeR

GaMeR

İsim:
    Korhan Güzel

Hayırlı olsun yeni akvaryumunuz, Bahtiyar Bey.

Ben de bu boyutlarda bitkili bir akvaryum yapmaya çalışıyorum. Taban malzemesi olarak sadece Hagen Siyah kum veya, en alta misket gübreli hindistancevizi torfu, üzerine sineklik ve en üstede yine Hagen Siyah Kum kullanmayı düşünüyorum. İkinci seçeneği düşünme sebebim ise bu kumun pahalı olması. Bir poşet alıp bakacağım, umarım yeter akvaryumuma.

Sayfayı Paylaş