1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu ilaca dikkat!

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde atlantis tarafından 8 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. atlantis

  atlantis

  Mesajlar:
  306
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Murat Yıldız
  Hep faydalı ilaçlardan bahsetmek tabiki iyi ama ben birde faydalı görülen zararlı bir ilaçtan bahsetmek istiyorum..İlacın adı PROVİRON..Tüm eczanelerde bulunan ve reçetesizde satılan bu ilaç,bir hormonal denge düzenleyici ve destekleyicisidir.Akvaryumcu(inşallah hepsi değildir..) ve bir çok kendini bilmez üretici bu ilacı şehirler arası balık sevkiyatında,toplu satış sunumlarında kullanıyor...Nemi kazanıyorlar? sipariş ettiğiniz canlılar elinize rengarenk geliyorlar..Capcanlı görünüşlere sahip bu balıklar bir süre sonra soluklaşıyor ,renk kaybediyorlar..Bununla kalsa ne ala..Balıklardan erkek olanlar kısırlaşıyor,dişi olanlar hormonal dengeleri bozulduğu için erkeğe dönebiliyorlar..Heleki kılıç türüErkeğe dönmesi kolay balıklar erkeksi görümnüme bürünüyor ve doğurganlıklarını kaybediyorlar..Akvaryumunuzda canlılara hormon vereceğim renklensinler diye adım atmadan önce bir kez daha düşünün ve size ilacı tavsiye edenlere karşı tavrınızı koyun..Umarım uyarım kulakta küpe olur ve sağlıklı balıklarınızı kendi elinizle ateşe atmazsınız.Saygılarımla.
   
 2. taygun

  taygun Guest

  Ynt: Bu ilaca dikkat!

  Murat Bey,

  Merhaba. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  Öte yandan ilaç ismini ve kullanıldığı yeri vererek, bilmeyenlere yol da göstermişsiniz. ;)

  Saygılar
   
 3. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz

  Mesajlar:
  301
  Ynt: Bu ilaca dikkat!

  Murat Bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Dürüst konuşmak gerekirse bende daha önce bu konuya parmak basmak istememe rağmen, acaba " hırsıza yol mu göstermiş olurum" düşüncesiyle vazgeçmiştim.
  Saygılar, keyifli paylaşımlar...
   
 4. lepistes

  lepistes

  Mesajlar:
  961
  İsim:
  Muhammed Ali Tavur
  Ynt: Bu ilaca dikkat!

  İlacın porspektüsü altadır. İnsanlarda bile göz ardı edilemeyecek etkileri var.

  PROVİRONTablet
  Schering
  Etken Maddeler:
  Mesterolon 25 mg
  Piyasa Şekilleri:
  20 tabletlik blister ambalajlarda.
  Endikasyonları:
  Orta ve ileri yaştaki androjen eksikliğine bağlı yakınmalar, işgücünde azalma, kolay yorulma, bellek zayıflığı, konsantrasyon gücünün gerilemesi, libido ve potens bozuklukları, sinirlilik, uyku bozuklukları, depresif durumlar ve genel vejetatif yakınmalar, sıklıkla androjen eksikliğine bağlıdır. Bu tür yakınmalar, mesterolon uygulandığında ya tamamen ortadan kalkar ya da iyileşir. Potens bozuklukları:Androjen eksikliğine bağlı potens bozuklukları, mesterolonla düzelir. Diğer nedenler, tek başına ya da ek olarak bir rol oynuyorlarsa, mesterolon, diğer tedavi yöntemlerinin desteklenmesi için verilebilir. Hipogonadizm: Androjenlere bağımlı organların büyüme, gelişme ve fonksiyonları, mesterolonla uyarılır. Mesterolon, puberteden önce androjen yetersizliği sonucu geri kalan sekonder cinsel belirtilerin oluşumunu destekler. Puberteden sonra gonad fonksiyonlarının durması sonucu ortaya çıkan eksik belirtileri mesterolonla tedavi edilir. Sterilite: Oligozoospermi ve Leydig hücresi yetmezliği, sterilitenin nedenleri olabilirler. Mesterolonla sperm sayısı ve kalitesi, aynı zamanda sperma plazmasındaki fruktoz konsantrasyonu iyileşir ya da tamamen normal-leşir ve böylece döllenme şansı artar.
  Kontrendikasyonları:
  Prostat karsinomu, mevcut veya geçirilmiş karaciğer tümörlerinin varlığında kontrendikedir.
  Uyarılar:
  Androjenler, sağlıklı kişilerde kas yapımını artırmak veya bedensel işgücünü artırmak amacıyla uygulanmamalıdır. Mesterolon sadece erkek hastalar için uygundur. Mesterolon uygulanması sırasında düzenli prostat muayenesi önerilir. Mesterolona benzer hormonal maddelerin kullanımı sonucu nadir olgularda iyli huylu, ileri derecede nadir olgularda da ciddi intraabdominal kanamalara neden olabilecek karaciğer tümörleri gözlemlenmiştir. Bu nedenle kısa bir sürede kendiliğinden geçmeyen, alışılmamış üst batın yakınmalarında mesterolonun kesilmesi gerekebilir.
  Yan Etkileri:
  Nadir olarak, sık ve uzun süreli ereksiyonlar görüldüğünde doz azaltılmalı veya tedavi sonlandırılmalıdır.
  Kullanım Şekli:
  Androjen eksikliğine bağlı yakınmalar ve potens bozukluklarında tedavi başlangıcında günde 3 kez 1 tablet verilir. İstenen iyileşme sağlandıktan sonra doz azaltılabilir. Tedaviye günde 1-2 kez 1 tabletle devam edilir. En az birkaç ay süren tedavi önerilir. Hipogonadizmde sürekli bir tedavi gereklidir. Sekonder cinsiyet özelliklerinin oluşması için günde 3 kez 1-2 tablet aylar boyunca verilir. İdame dozu genellikle günde 2-3 kez 1 tablettir. Sterilite, sperm sayısının ve kalitesinin iyileştirilmesinde bir spermiogenez siklusu boyunca, yani yaklaşık 90 gün, günde 2-3 kez 1 tablet kullanılır. Kürler birkaç haftalık aradan sonra tekrar-lanmalıdır. Postpubertal Leydig hücre yetmezliğinde ejakülattaki fruktoz konsantrasyonunu artırmak amacıyla birkaç ay boyunca günde 2 kez 1 tablet uygulanır.
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ynt: Bu ilaca dikkat!

  Murat abi gene can alıcı noktaya baş vurmuşsun.

  Hep faydalı ilaçlardan söz etmek güzel ama, bir de faydalı görünen ama zarar veren ilaçlar var.
  :alkis:

  Mehmet, sana ayrıca teşekkür ederim, ilacın içeriğini verdiğin için. Sağol.
   
 6. sedatceyhun

  sedatceyhun

  Mesajlar:
  246
  İsim:
  Sedat Gezer
  Ynt: Bu ilaca dikkat!

  Bilgi için teşekkürler.
   
 7. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Ynt: Bu ilaca dikkat!

  Emek için teşekkürler.Ancak ilaç isimleri telafuz edilmese sadece hormonun zararları hakkında bilgiler olsa bence daha güzel olurdu.
   
 8. sezginyavuz

  sezginyavuz

  Mesajlar:
  307
  İsim:
  Sezgin Yavuz
  Hocam; verdiğiniz bilgilendirmeden dolayı teşekkürler. Bunu çok sık yapıyorlar ve artık can sıkıcı oldu.
   

Sayfayı Paylaş