1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu Kadar Otomasyon Akvaryuma Gerekli mi

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Enkılmen tarafından 24 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Enkılmen

Enkılmen

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Bu kadar kucugune degil. Ama yavas ve duzenli dozajlama gercekten farkettirici etki yaratiyor. Abimiz burada abartmis tabi! artik ne veriyorsa 7 kanaldan katki veriyor , redoks, pH, ivir, zivir ucmus.

Sanirim yer problemi var ki bu kadar kucuk bir tanka bu yatirimi yapmis.

Alparslan bunu beğendi.
  3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Abartmışlar Bence Reefangel kontrol sistemi var tankta ama bütün ekipmanlarını koymuşlar vallahi. Tank 2 ton olsa hadi anlarım da.

Okurt bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Çok abartmış bu işi bilmeyen tebrik eder vay be der,amaç tablo gibi süslemek ise kilerden bulduğumu duvara eklerim,çok karmaşık gören insanı hobiden soğutur ...:)

5. Enkılmen

Enkılmen

Kontrol sistemi reef angel

6. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Görüntü kirliliği çok fazla. Böyle bir akvaryuma sahip olsam,içeriği okyanus gibi olsada izlerken gözüm takılır keyif alamam. Tank büyük olsa ve arkasına gizlense ozaman süper olurdu.

7. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    Bencede fazla abartı ancak hosuma gidiyor benim.İçlerinden en çok işe yarayacak ekipmanlar seçilip rahatlık adına kullanılmalı şayet bütçe varsa.Tabiki bu şekilde kötü görüntü yaratacak şekilde değil..

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. Enkılmen

Enkılmen

Bu fotoğrafı yayınladıktan sonra biraz karıştırdım.. yabancı hobby ciler özellikle nano akvaryum kurdukları zaman kontrol sistemlerine daha fazla önem veriyorlar bazı formlarda büyük 200 litre üzeri akvaryumların kontrol sistemine daha az ihtiyac duyduğunu .nano 100 litrenin altındaki sistemlerin dozaj pompası dahail elektronik kontrole daha çok ihtiyaç duyduklarını hatta bazı nano sistemlere su değişimi dahil otomasyonla ne kadar uzun süre insan eli değmeden aakvaryumu idame ettirebileceklerine dair yazılar yazdıklarını okudum.

ilginç olan su değişiminde gereken tuzlu su dahil tüm sistemi reefangelin otomatik kontrol ve açık programlama yetenekleri sayesinde otomatize edebilmeleri ama asıl ilgimi çeken reef angel ülkemizde bulunan sistemlere göre fiyat olarak daha ekonomik bu nasıl olur . soru bu idi aklımda olan. Ve buldum.

reef angel parça olarak dış basit plastik dış kapları hariç Arduino Uno Rev3 [A000066] - €20.00 : Arduino Store - community and electronics

arduino sistemlerini kullanıyor daha ilginç olan aynı programlama dilini kullanıyor sadece ilave olara role sistemi standard dışı diğer parçalar nerede ise standart

şimdi fikir olarak acaba bizde arduino kullanarak kendi akvaryum kontrol sistemlerimizi yapabilirmiyiz bunu denemeyi düşünüyorum ...
    yabancı formlarda bir çok hobici bu sistemle tuzluluk ph orp kontrolü ve ilabiveten ışık su değişimi açma kapama net haberleşmesi dahil birçok işi yaptırabiliyorlar . .
    ve bir kontrol kartı 20 euro .çok ekonomik fiyata log tutabilen böylece akvaryumdaki su trendlerini izleyebileceğimiz sistemler yapabilirmiyiz. sorum bu ?

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Tolga abi ardinou olduğu bir gerçek Ebay da ardinou nun orp,ph,tuzluluk vb gibi birçok kartı var hatta network kartları bile var fiyatları da uygun. Hatta bir ara düşündüm ama programlama dilini bilmiyorum ve çevremde yapacak veya ardinou ile ilgilenen bulamadım eğer bu konu ile ilgili yardımcı olabilirsen yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiği kadar.

10. Enkılmen

Enkılmen

11. Enkılmen

Enkılmen

üzerinde çalışılırsa neden olmasın uzun kış geceleri için güzel bir uğraşı .. ben ilk deniz akvaryumlarını araştırırken delta nın plc ve touch panel sistemini kullanarak kendi otomasyon sistemimi yapabilirmiyim diye düşünmüş idim sonuçta orp ph ve diger sensörler amp veya voltaj vererek ölçüm yapıyorlar ancak delta veya siemens plcler gerçekten pahalı pek hobici işi olmuyor.. ama aurdio ile çok ucuz bir çözüm olur herkezin de ekonomik bir çözümü olur . ama bu çalışma bir veya iki kişiden ziyade ekip işi ve geliştirilen sistem hobicilere dağıtılabilir ama çalışmak lazım .

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Benim evdeki tankta basit bir logo var baya da timmer işlerinde geçiktirmelerde vs yeterli oluyor. 300-500 tl ayırabilseydim enda nın plc lerinden düşünmüştüm. Ama ardinou çok daha ucuz en kötü yanı programlama dilini bilmek lazım. ama eğer reef angel içindeki program bulunursa daha kolay olur. Program dilinden anlayan biri varsa gerisi çok kolay.

13. Enkılmen

Enkılmen

bende delta plc düşünmüştüm touchpanel network baglantısı ile braber şık olur diye ama tabi çok pahalı esasında reef angelin fiyatı ve probları çok pahalı değil senede bir kalibrasyon yetiyor diyorlar tabi denemek lazım ama kendi kendine yapmanın zevki yok .

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
  15. Enkılmen

Enkılmen

programlama dili quick basic ile çok yakın if else vs gidiyor

16. Bence de bu akvaryuma biraz abartı olmuş bu sistem. Tamam otomasyon ama ne kadar yada nereye kadar otomasyon? sistemi hazırlayan kişi ayda bir sefer bakıyo heralde bu kadar otomatiğe aldıysa. :)

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Tolga abi biraz inceledim de lcd li ve tedaylı bir iş yaptırmaya kalkıldığına program inanılmaz uzun oluyor ve ben bu programlama dilini hiç bilmiyorum öğrenmek ne kadar zaman alır acaba.

18. Enkılmen

Enkılmen

sanırım tekrar diyorum sanırım çünkü bu konuda tecrübem yok ama nano sistemlerde aşırı canlı yükü ve çok canlı bir sistem istersek çözüm yüksek otomasyon çünkü küçün sistemlere anladığım kadarı ile katkıları çok yavaş ve süreklü ölçüm yaparak girmek lazım ve bir çok işi çok dikkatli yapmak lazım ...

19. Enkılmen

Enkılmen

programlama dili
    eğer başlarsan 0 dan ki sen plc biliyorsun role ne voltaj ne biliyorsun 1 ay planlı bir çalışma ile öğrenilir çünkü türkçe kaynak mevcut.

20. Mutlaka nano daha hassas bir kurulum, ince detay. Ama bu şekilde olan bir sistem yatırımıyla Ülkemizde daha orta düzey yada büyük çapta akvaryumlar yapılabilir diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş