1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu kaya dizaynı hakkında fikriniz?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde mode_72 tarafından 2 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    Herkesin aksine ben dizaynımı akvaryuma koymadan fikirlerinizi sormak istedim ki sorunlu yer varsa rahat rahat değişiklik yapabileyim.Elimden geldiğince tabanla az temas etmesine çalıştım.Şu an hirbir kaya yapışık değil.Yerçekimi kuvveti ile duruyor.Ama kesinleştikten sonra epoxy ve akvaryum silikonu ile yapıştıracağım.Asıl amacım delik delip öyle birleştirmekti fakat gerekli malzeme kolay bulunmuyor ve pahalı : ((. Fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.Daha fazla resim koyacaktım ama sanırım 100 mb büyük resimler eklenemiyor : ((
    Benim akvaryumum 150 cm.Bu dizaynı yaparken kulandığım masada 150 cm.Fikir vermesi açısından ...

Ekli Dosyalar:

2. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal
    Bence güzel olmuş özellikle chiclid akvaryumuna yakışır ama yapıştırmayıp arkasına ve aralarına girme şansları olursa daha hoş olur derim

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hakan fotograflari eklenti olarak foruma yuklemissin boyutun kisitli olmasi o yuzden. Eger bir fotograf upload ' resim yukleme ' sitesinden link alir linki eklersen gercek boyutunda gorunur. Dekoru cepten goremiyorum ben eve gidince yorum yapacagim ancak kac kg kaya kullanilacak ? Aslinda benim kafami kurcalayan baska bir unsur var. Mudahale etmen gerekirse nasil olacak ? Mesela hasta balik yakalamak, asiri agresiflik yapani yakalamak veya yasamini yitirmis balik oldugunda alinabilecek mi ?

Yine ilave olarak bazen yeni eklenen bir baliga tacizleri onlemek adina dekor degisimi gerekir ve yine belli bir sure sonra baliklarin monotonluktan mercanlara vs tacizi engellemek artisi yok olur mu ?

Cep mesaj...

4. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    Acemi oluşuma verin .En sonunda resim eklemeyi başardım.Temel bey Zaten son halini vermeden size sormamın sebebide bu.Tahmin edediğim sonradan kaya dizaynıyla ilgili karşıma çıkabilecek sorunları minimuma indirmek.Sanırım 30 kilo kadar kaya var.Belki daha fazla tartmadım ama taşırken canım çıktı : )).Lütfen önerilerinizi bildirin ona göre değiştirip tekrar yapayım ..
    Bu arada bu öncelikle marin akvaryum olacak .Daha sonra ne olur bilmiyorum !!!

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hakan yazacaklarım pek duyduğun veya karşılaşabileceğin şeyler olmayacak ama Marin akvaryumunda başarını belirleyecek unsurları barındıracak. Eğer akvaryumunu portalda kurarsan başarısızlık veya basit hatadan dolayı büyük sorunlar yaşama lüksün yok, öncelikle bunu bilmeni isterim.

Balık akvaryumu sanmaki reeften daha kolaydır hayır değildir. Balık akvaryumu demek çeşitli türlerin ve farklı bölgelerin balıklarını bir arada barındırmak demektir. Bu noktada başarı eklenecek balığın türü, bu türlerin sırası, bu balıkların rengi, bu balıkların boyu, bu balıkların beslenmesi gibi uzunca bir olguya sahiptir. Böyle bir olguda sabitlenmiş bir dekor yapılması kesinlikle ve kesinlikle sabırla, zekice davranmayla ve fikir alarak hareket etmekle mümkün olur yoksa sabit dekorunun sabit kalması tahmininden kısa olur. Bir kere kendine işte bu noktada güveniyorsan dekorunu sabitlemelisin. Tabi bu daha fazla akvaryumu kapatan dekor anlayışı için geçeli.

Amaca bakalım deprem kuşağında olmamız mı ? Bu sana haklılık katar ama yinde dekorunu sökebileceğin ve yine aynı yerine kayayı ekleyebileceğin yapıda yapmalısın yani boru kullanmalı gerektiğinde çıkarabilmelisin. Yok ben buna mecbur olmam dersen yukarda yazdığım gibi sabırda, danışarak tür ekleme konusunda ve zekice hareket etme noktasında ben yaparım demen gerek.

Balıklar için okuruz mağra gerekir diye ama bu aslında bir forumlar doğrusunun yandan alınmış doğrusu olup çok büyük bir hataya dönüşmesi yüksek ihtimal olan bir söylemdir. Balıklar bölge varsa orası için tacizde bulunur kavga eder. Yoksa tacize değer bulmaz veya zaten birçok tür olmasından tam olarak kendinin hissetmez. Yeni eklenen bir balığın ilk amacı akvaryumda yer bulmaktır ama mağrası biraz bol olan akvaryumda sahiplenilmiştir ve daha adapte olmamış balık buralara kaçtığında büyük darbeler alabilir ve ölüme varacak sonuçlara kadar gider. Taciz ihtimali yüksek balık sayısına göre bu değişir. Yani sade bir dekor daha akıllıcadır aslında. Dekorunu gördüm ve açıkcası şekli balık ölümlerinde balığa ulaşacağın yapıda olmuş ve yine balık yakalamana çok engel teşkil edecek gibi de durmuyor. Balık akvaryumuna ilk seçeceğin balıklar benek hastalığına yüksek duyarlılık taşıyan türler olmalıdır ki bu dönemi başka balık olamadan atlatabilesin. 10 balık olan yere bu tür eklendiğinde beneğin yayılıp tüm balıkları etkisi altına alması %70 bir oranı barındırır ama başka balık olmadığında bu yüzden balık kaybı oranı 0.dır.

Fikrini bu doğrultuda netleştirebilirsin. Soruların olursa ve bizim de yazacak bir şeylerimiz olursa elbette yazarız.

Not: Fotoğrafların düzenlendi ve üst üste mesajların toparlandı.

6. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    Öncelikle tüm sorularıma anında ve tatmin edici cevaplar verdiğiniz için teşekkur ederim.Marin kurma sebebim şu an resif için gerekli aydınlatmayı sağlıyamıyacak olmam.Bu konuyu zaten başka bir başlıkta sizinle paylaşmıştım.Deniz akvaryumu kurmaya ilk defa ilk deniz akvaryumu gördüğüm 2000 senesinde hayalini kurmaya başladım.Ve ortam gereği 6 ay öncede ilk ciddi adımımı atıp malzeme toplamaya başladım.Ve bu süre zarfındada başta Akvaryum Portalı olmak üzere büyük olan tüm formlara üye olup okumaya başladım.Yani zorlukları az çok biliyor ve tahmin ediyorum.Dediklerinizin hepsine harfiyen katılıyorum.İnsanların sorunlarını okurken dikkatimi çeken şey herşeyi yapıp edip sorun peydah olunca çözüm aramaya başlıyorlar.Bu yüzdendirki kurulumun her aşamasında sizin gibi bu işe gerçekten gönül vermiş üstadların fikirlerini soruyorum ki daha sonradan basit hatalardan oluşabilecek hatalı en aza indirebileyim.Aslında ben kayaları bu şekilde dizerken mağra oluşturmak çabasından çok kayaların tabana az değmesi gerektiği prensibine uymak için böyle yaptım.Kayaları yapıştırmaktan kastımda hepsini birbirine yapıştırıp tek parça elde etmek den ziyade herhangi bir sarsıntıda yıkılmayı önlemek adına taşıyıcı 3-4kaya yapıp diğerlerini üzerine koymaktı.Yoksa zaten çok büyük bir tek parça oluyorki onuda kıpırdatmak imkansız olur .
    Şimdi buna göre bu dizayn iyimi ? yoksa olabildiğince az mağra olan başka bir şekil üzerinde çalışayım.Bu arada bu kaya miktarı fazlamı .Elimde hala kullanmadığım kaya parçaralı var .

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eğer yanılmıyorsam son karedekiler Antalya kayası dediğimiz kayalar. Oldukça ağır ve kapalı yüzey kayalar. Dekorun ayak kısımlarında kullanılan akvaryumlar kuruldu ama başka işlevleri yok. Ağır kayalar ve su hacmini ciddi oranda düşürür, miktarına bağlı olarak.

Dekor bence sade olmuş yani balık yakalanabilir, veya ölü balık akvaryumdan bu dekordan alınabilir. Ancak görüntü zevke bağlı olarak sıralı kayalar olduğundan yapay görüntü almış gibi tabi benim fikrim. Fikrim aslında Antalya kayalarının uygunlarından en altta ayak olarak kullanman ve ilk fotoğrafta ki kayalarını kullanarak bir derinlik yaratacak dekor oluşturman. Yani kayaları birleştirmekten vaz geçmen. Artısı kıyaslandığında elde fazla birşey yok gibi geliyor bana. Tabi sen bilirsin yine de.

Statü adına alınmış açmayan, güzelliğini sergilemeyen nadir mercanların olduğu akvaryumdansa bakımı kolay, balık ağırlıklı akvaryuma uygun açan, güzelliklerini sergileyen mercanların olduğu bir akvaryum tüm görenlerin beğenisini daha çok kazanacaktır.

8. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    İlk fırsatta dediklerinize uygun bir dizayn yapmaya çalışıp, paylaşacağım.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Akvaryum 150 cm uzunluğundaymış ve masayla aynı boyda bakıldığında taşları tamamen yaymışsınız bunu anlıyorum.Genişlik 150 cm ise yükseklik de tahminen 65 cm falandır herhalde.Bence böyle kullandığınızda taşlar çok alçak kalacaktır.
    Zemine tamamen yaymayıp birazdaha toparlayıp daha yüksek yaparsanız daha iyi olabilir.Bir üçgen görüntüsü verilebilir mesela.En alt zemine yayılıp yukarıya doğru genişlik azaltılıp yukselir.
    Şuan benim dekorum böyle yükseerek gidiyo ama tabiki benim akvaryum sizinkinden daha küçük ve bunu yapması daha kolay oluyo.

Taşları birbirine yapıştırmayın derim.Gün geçtikçe dekordan sıkılabilirsiniz.Aklınıza çok daha güzel şeyler gelebilir.Taşları dağıtıp onu denersiniz.Ama yapıştırıldığında ayırması zor olabilir.

Kolaylıklar diliyorum..

10. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    Dizayn denemesi 2

Bu şekilde değiştirdim.Sizin söylediğiniz bunun gibi birşeymi?Elimden geldiğince aralık kalmasın ve tabana az temas etsin diye uğraştım.
    Bu arada Temel hocam sizin yeni akvaryum resimlerine bakıyordum.Taşları cama yaslamışsınız yanlış görmediysem.Bunun bir sakıncası yokmu?

11. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    http://img704.imageshack.us/gal.php?g=fotoraf0291.jpg

12. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
  13. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Dizayn konusunda yapılanları ve yapılmak istenilenleri takip etmek bana ayrı bir zevk veriyor. Umarım güzel şeyler çıkar ortaya.

14. mode_72

mode_72

İsim:
    Hakan Yılmaz
    Benimde tüm çabam bunun için

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Merak ettim son halini akşam inşallah fotoğraf görme imkanım olur. Bu şekilde üzerine eğildikten sonra iyi birşey çıkar ortaya sonunda.

16. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Evet bence böyle daha güzel ama yukarılarda taşların aralarını birazdaha aralık bırakabilirseniz daha güzel olacaktır..Akvaryumun solunda kalan boş yere de bitki ekerek o boş görütüyü yok etmiş ve kayalarla da güzel bi görüntü sağlamış olursunuz..

Kolaylıklar..

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Son hali bence çok daha güzel ve doğal olmuş. Kayaları akvaryum camına dayamak pek tercih edilen birşey değil doğrudur. 3.000 litre kurulan akvaryumda kayalar cama dayanmış gibi görülüyor ancak dikkatli bakılırsa kaya parçaları çok çok küçük . Üstelik akvaryum cam kalınlığı 19 mm. Asıl canlı kayalarımız çok daha büyük boyutlarda ve tek parçalar halinde onları tabana dizeceğiz yani ortaya.

Genel olarak cama yaslanmaması en doğrusudur. Bu dekor halini beğendim ben ellerinize sağlık.

18. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Bana kalırsa tüm arka planı kaya ile kaplamayın.

Sayfayı Paylaş