1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu Keratalara Yem

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde Warden tarafından 12 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Merhabalar saygılar:gif

Tetrazonlarıma genel olarak pul yem veriyorum.Arada elma salyangozlarım için verdiğim bezelyeyi biraz tırtıklasalarda hoşlarına gitmiyor.Ne yapsak ki saat:gif

Portalda şu karışımlar yapılarak buzluğa kaldırılan yemlerden yapmıştım bir ara.Ancak onda da yaşadığım sorunlar vardı.Bütün haline buzluğa koyuyordum ancak daha sonra çıkratıp ufak parçalara bölemiyordum yem buz gibi.Erimesini beklesem vıcık vıcık oluyordu.En ufak kesilebilen parça fındık büyüklüğünde falan oluyordu.

Şimdi sizden isteğim şöyle portal farkıyla bir tarif.Ve bahsettiğim sorunları aşmak için öneriler.Ben bunu nasıl buzlukta muhafaza edeceğim.Nasıl kesip vereceğim.Şöyle pişirsek falan peynir kıvamına getirsek.Bu arada kurutulmuş karidesli falan tarifler almayayım bulmakta zorlanıyorum.:bilmem:

Yardımlarınızı bekliyorum.Hadi tarifler nerede :serda:

2. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Yemi dondurmadan önce koyacağın kap geniş olsun, dondurduktan sonra bıçakla ince ince kesersin.

3. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Keserken bıçağı arada bir sıcak suya batırırsanız donmuş şeyleri daha rahat kesebilirsiniz.

4. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Geniş olmasında ne gibi bir fayda var Toprak.Biraz açıklarsan sevinirim :)

Önerebileceğiniz her türlü tarife ve sorunumla ilgili önerilere açığım.

5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Sana şöyle diyeyim: bu yemi börek yapmış gibi dondur. sonra da bıçakla kare kare kes. ;) Yani yayvan olursa bıçakla daha rahat kesersin, ve minik porsiyonlar olur.

6. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Teşekkürler Toprak

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir kere yemi eritip vermeye çalışmakla hata yapmışsın. Kestiğin parçayı kalıp olarak akvaryuma bırakabilir veya daha pratik yollar denemelisin. Linkte bir yol var mesela, dondurulmuş yemlerde kutu içine kısık oksijen kabarcığı vermen yeterli.

http://www.akvaryumportali.com/thre...ndurulmus-yem-verme-aparati?p=13295#post13295

Tetralarına Sera Kril verebilirsin haftada 2 kez. Çok güçlü bir yemdir.

8. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Hocam doğru anlamış mıyım?

Kutunun üstüne ve altına delikler açacağım.Altına açtığım deliklerden birine sıkı girecek şekilde hava hortumu bağlayacağım.Yem kutunun içinde olacak ve ben hava motoru ile kısık düzeyde hava verince dağılmadan su kirlenmeden yemler balıkların yiyeceği şekilde dışarı çıkacak.

Peki doğru anlamışsam dondurulmuş yem yapınca sanırım çakıl koymaya gerek yok...

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aşağı yukarı doğru anlamışsın ama bazı hatırlatmalar yapalım. Bu basit ama bence çok işlevsel bir hareket olacak. Kutunun kapak kısmında yani üstünde uygun boyda birçok delik olacak ama kutunun altında sadece hava hortumunun dediğin gibi sıkı gireceği şekilde bir tek delik olacak. Hava duruma göre kısık verilecek.

Çakılın amacı zaten batmasını sağlamaktır, koyarsan tabanda efendi gibi durur. Güzel güzel süper fikirdi zaten bu, bir ilktir bu arada fikir olarak. Sahip çıkın sağda solda.:ay:

Warden bunu beğendi.
  10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Discus'larım zamanında evde yaptığım yemi, kullanılmış tablet ilaç kutularının gözeneklerine (Aspirin, Novalgin, Panagine vs.) doldurarak donduruyordum, donduktan sonra her sabah iki tablet atıyordum suyun içine, boyutları küçük olduğunda suda hemen eriyordu.

Belki işine yarar Güven.

Erman Pehlivan, Warden ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    İkinizede teşekkürlerimi sunarım.İki fikride deneyeceğim.

Peki Murat Hocam eriyince suda bir bozukluk oluyor mu? Kirlenme vs...

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hemen eriyip ve balıklar tarafından anında tüketildiğinden dolayı, suyu bozmuyor.

Ama bir gerçek var ki, ev yapımı yemlerin yenmediği takdirde suyu çokçabuk bozar.

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    bayıldım fikire. Tecrübe budur işte. :) Süpersin Murat abi vallahi 40 sene düşünsem gelmez aklıma. ;) em34: em34: toka:gif

murer bunu beğendi.
  14. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Bana önerebileceğiniz yem tarifleri var mı?

Umarım balıklar yer de su bozulmaz :an:

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tetrazonların en güzel yediği karidesdir, 250 gram karidesin içine ufak bir diş sarımsağı blandırda çek, dondur haftada iki kere ver, bak nasıl yiyiyorlar.

16. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Abi ne yaptın ya bende akvaryumdaki karideslerin yanına 10 tane daha koymak istiyordum 1-1,5 cm boylarında.O zaman bu namusuzlar bu yeni gelecekleri de yerler... :sopa:

Hem o konudaki yorumunu bekliyor hemde diğer tarifleri bekliyorum.

Bu arada şu ana kadar olan yardımların için ayrıca teşekkürler abi :)

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Güven tetrazonlar kendilerine agresif balıklardır zaten, senin koyduğun karidesleri sen istemesende gece, gündüz demeden avlayacaklardır, akvaryumun full bitkili ise saklanan saklanır saklanamayanın yem olması kaçınılmazdır.

Benim tankımda Barblar varken bir tane kiraz karidesi göremiyordum, yavruları görmek neredeyse imkansızdı, filtrenin içine kaçan karidesleri akvaryuma eklediğimde, barblar bayram yapıyorlardı. Tetrazonlarda aynı saldırıyı yapacaktır karideslere.

18. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Yani full bitkili olsa dahi karidesleri ortada göremeyeceğiz saklanacaklar :( Bende biraz daha ekleyeyim diyordum şu anda 2-3 tane var onlarda hep bir köşede belki çok olurlarsa düzelir diyordum o zaman bunlarıda elden çıkartayım yazık olmasın hayvanlara...Aslında şöyle karidesler 3 cm falan olsa da sorun oluşur mu?

Tetrazon ve elma salyangozu.İkisine de eklemeler yapacağım ancak bunların yanına hangi canlılar olabilir.Yada sade ikisi mi olsun?

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tetrazonlar yanında olduğu sürece, tedirgin olacaklar.

Tetrazonların yanına ekleyeceğin balık türü, golden barbus, kiraz barbus, kırmızı flaş barbus, olabilir.

20. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Yok abi balık olarak sadece tetrazon düşünüyorum.O zaman kiraz karides fikrinden vazgeçtim bu elimde olan 3 taneyi de bir tanıdığıma vereceğim.Tetrazon ve elma salyangozu yapayım o zaman sadece :ay:

Yem konusunda karides bulmaya çalışacağım abi bulamazsam evde kolayca bulunabilecek malzemelerden ne önerirsin?

Abi birde doğru anlamışım değil mi şu sağ taraftaki ilaçların yerine dolduruyor ve veriyorsun.

Sayfayı Paylaş