1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu Kumla Bitkili Kurabilir Miyim?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde eroltarlan tarafından 7 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    Zamanında aldığım kumumla elodea, moss, saz gibi kolay bitkileri yetiştirebilir miyim. Burdan edindiğim fikirler doğrultusunda ışıklandırma sorunumu tasarruf ampulüyle çözdüm. Philips Tornado 23w(6500K) kullanıyorum. Yeterli gelmemesi durumunda 2. ampulü ekleyeceğim. Şimdi sıra tabana geldi. Elimde bulunan kumu değerlendirebilir miyim. Tabanın nasıl oluşturulması gerektiği okudum ve bilgi sahibiyim. Benim sormak istediğim bu kumla ekmeye gerek olmayan geniş kök sistemi bulunmayan yukarıda yazdığım bitkileri yetişirebilir miyim? Fotoğraflar:

http://i.hizliresim.com/x8vNqA.jpg
    http://i.hizliresim.com/wv2jdp.jpg

2. Kadir16

Kadir16

Yer:
    Bursa/Yıldırım
    İsim:
    Kadir Öztürk
    Bitkiler ne kadar basit türler gözüksede mutlaka mikro elementlere ihtiyaç duyactır buda formsuz gelişim göstermiyen bitkilere sebep olur birde akvaryum ölçülerinin belirtmeniz iyi olur.

3. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    49*35*30 akvaryumum onu belirtmeyi unutmuşum özür dilerim.

4. Kadir16

Kadir16

Yer:
    Bursa/Yıldırım
    İsim:
    Kadir Öztürk
    Dediğim gibi kum önemli çünkü o bitkinin beslenmesi lazım olmaz demiyorum olur ama sağlıklı formları yakalıyam ve çoğaltmada ya yavaş olur yada hiç olmaz aydınlatma yeterli olabilir.

5. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    Forumlarda dolaşırken beyaz kumla kurulu bir kaç nano tanka denk geldim o yüzden merak ettim. İçine lepistes koyacağım bitkili bir akvaryum kurmak istiyorum. Duruma göre en fazla misket gübre veya sıvı gübre ekleyebilirim. Moss taşa kütüğe falan tutturulduğunu gördüm. Elodeaları suyun içine serbest bıraksan bile yaşar diye yazanlar olmuş. Bende o yüzden merak ettim bilgi almak istedim.

Kadir16 bunu beğendi.
  6. Kadir16

Kadir16

Yer:
    Bursa/Yıldırım
    İsim:
    Kadir Öztürk
    Beyaz kum kullanıcaksanız alt katmana destek yaparsanız yine beyaz kullana bilirsiniz ben zaten yaşamaz demedim sadice gelişim gözlüyemezsiniz

7. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    Destek olarak ne önerirsiniz. misket gübre gömsem yeterli gelir mi acaba bilmediğim için soruyorum yanlış anlamayın lütfen.

8. Kadir16

Kadir16

Yer:
    Bursa/Yıldırım
    İsim:
    Kadir Öztürk
    Yanlış anlaşılıcak bir durum yok ama misket gübre kök yapısı olan bitkiler için daha faydalı moss türleri ve su üstü bitkisi istiyosanız veya eledoa gibi kök yapısı zayıf bitkiler içinde sıvı gübreleme daha uygun olur ama saz gibi türler isterseniz faydasını görürsünüz :)

9. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    Teşekkürler o zaman boşuna misket gübreyle uğraşmayım :) saz yerine elodea tercih ediyim :)

Kadir16 bunu beğendi.
  10. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR
    Bu kumda her bitki yetişir ama arkadaşımın dediği gibi takviye şart. Şöyle bişey deneyebilirsiniz en alt katmana bitki torfu üstüne sineklik teli ve en üstede kum.

Kadir16 bunu beğendi.
  11. eroltarlan

eroltarlan

İsim:
    Erol Tarlan
    Bunu da yapabilirim sanırım nasıl bir torf önerirsiniz ?

12. korkmazm52

korkmazm52

Yer:
    Ordu
    İsim:
    Murat KORKMAZ
    Bende de 1-2 milimlik beyaz silis kumu var. Ama en alta bulabilirsem gübresiz bitki torfu sineklik üstüne bitki kumu sineklik ve en üste silis kumu koyacağım. Ekeceğim bitkilerde anubias barteri var. nana ve barteri ile Elodea Densa Egeria ekeceğim. İnşallah tutar zira ilk defa bitki ekeceğim ve cichlet akvaryumunda. :)

Sayfayı Paylaş