1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu kurtlar balıklar için zararlımı ?

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 29 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Merhabalar
    Meyvelerin içinden çıkan , kestanein içinden çıkan küçük kurtlar acaba balıklara bir zararı var mıdır ? Mesela bir yerde görmüştüm ekmekle sütü bir kaba koyup kapatınca 5-10 gün sonra kurtlar oluşuyormuş canlı yem olarak bunu kullanıyorlarış. Bu 2 kürttan zararlı olanı var mıdır ? Ayırca solucan balıklar için zararlı mıdır ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Zararı yoktur. Verilecek balıkların türü uygun ise verilebilir. Temizliğinden endişe edilmemesi için vermeden önce tuzlu suda 10 dakika bekletilebilir.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Zebra cichlide verilicek. Tuzlu suda ölmez mi ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tuzlu suda tutacağın süre 10 dakika, ekleyeceğin tuz bir kase içine bir yemek kaşığıdır. Sorun yok ama balığının yediğinden emin olmalısın yani kollarsan iyi olur.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tamam en kısa zamanda kurt üretip yediricem balığıma. Kestanenin içindekiler 1 mm yok bile hepsi ölmüş :D

6. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Yanlış bilmiyorsam bu elmanın içinden çıkan kurtlar üretilmiyor (en azından sizin dediğiniz gibi üretilmiyor).

Sizin dediğiniz, mikro kurt kültürü ile yapılıyor.
    Bi yerden mikro kurt külütü bulup, bunu süt ve ekmek içinden yaptığınız karışımın üzerine döküyorsunuz. 5-6 gün içinde canlı yemleriniz oluyor :) canlı yem üretimi açısından oldukça karlı bir yöntem. Artemialar çok pahalı oluyor, ama mikro kurt kültünü 10 tl ye alıp, çok uzun bir süre tekrar tekrar kullanabiliyorsunuz.

Ama elma kurdu da bu şekilde üretilebilir mi? Eğer üretiliyorsa çok iyi :)

Ayrıca yeri gelmişken sorayım, mikro kurt kültürü ile yapılan kurtların balıklara bir zararı var mıdır? Ben araştırdım ama zararı olduğunu görmedim pek, siz ne dersiniz bu konuda?

7. taygun

taygun Guest

Merhaba Fatih,

Hakan'ın dediği doğrudur. Elma kurduyla uğraşmaya gerek yok. Üstelik üretebileceğini de sanmıyorum. Ailen rahatsız olmazsa Hakan'ın tavsiyesine uy derim.

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Elma kurdu üretmeyeceğimki. Ben bulurum bir yolunu. :) Balıkların sağlığına zarar vereceğinide düşünmüyorum. Aksine yarar sağlacaktır. Mesela bir besini uzun süre bir kapalı kapta bekletince kurtlandığını hatırlatayım :)
    Saygılarla

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Artemia gerçekten ev ortamında akvaryum hobisini yürütenler için canlı yem ihtiyacını karşılarken genel görünüm ve çıkarma şekli olarak daha derli toplu gibi geliyor bana. Ev ortamında kurt kulağa güzel gelmiyor sanki.

Ancak gerçekten pahalı bir canlı yem. Bir ara balkonda yeşil su oluşturulmuş 40 litre bir akvaryuma koydum çıkardığım artemiaları. Fakat ertesi gün su pırıl pırıl oldu yani algleri tükettiler ve çok çabuk besinsiz kaldılar. :F Kısaca ev ortamında üretimi de zahmetli.

Artemialara çektiğim video:

[google_video=425,350]-6033925392188022264[/google_video]

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi artemia üretmek zor iş vede çok masraflı. Hava motoru gerek mesela :) Ben şuan alamadım. İleride inşallah. Ayrıca 10 gr lık bir artemia 12 tl idi yanılmıyorsam. Yani 20 TL gibi bir masraf yapmam gerek malesef o kadar parada kalmadı. Kurt üretmek kolay. Mesela bir besini hava almayan bir kapta beklettiğimizde çürümeye başlayınca içinden kurt çıkıyor. Bu şekilde çıkartabileğimi düşünüyorum. Bir elmayı alıp bahçedeki toprağa koysam 1 hafta gibi bir süre içinde kurtlanmazmı ?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dediğim gibi kurtlanır elbette ama özellikle apartman ortamında kurt anlamındaki canlıların üreterek temini bana tuhaf geliyor. Tabi benim fikrim bu. Esnaf kan kurdu vb canlı gıdaları satıyor, onlardan temin etmeyi tercih ederim. Dondurulmuş tabletler yine bulunuyor. Özel ihtiyaç duyan bir türü veya yine özenle bakılmış yavruların üretimini ciddi düşünen hobicilerin tercih etmesini normal karşılıyorum.

12. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL

Ben hiç denemedim ama deneyen arkadaşlarım var ve hiç bir zararını görmemişler.

13. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Bu yol aklıma gelmemişti hiç, deneyeceğim :)

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Çok tuhaf birşey değil ki. Canlı yem alıyor bazı arkadaşlar bende kendim üreteceğim. Deneyip banada sonucu bildirirseniz sevinirim.
    Bahçemiz var. Adı üstünce Bahçelievler :D :) Elbette bahçede kurt vardır gelip elmanın içine gireceklerdir. Toprağın üstüne bıracakağım bakalım ne olacak. Sonucu sizlere bildireceğim.
    Bu arada çok güzel bişey yaptım Temel abi. Yada bana güzel geliyor. 2 camı silikonla birbirine tutturdum ve mağaraşeklinde yaptım. Küçük taşlarlardasilikonla yapıştırdım. Mağara oldu birnevi. En kısa zamanda fotoğraflayacağım.

15. taygun

taygun Guest

Fatih,

Kullandığın silikonun akvaryumu silikonu olduğuna emin ol. O bahsettiğin şeyi akvaryuma koyacağını düşünerek söylüyorum. Akvaryum silikonu haricindeki silikonlar balıklarını öldürecektir.

Diğer bir husus ise bahsettiğin kurt meselesi. Bence balıklarının o kurdu yemeleri sorun olmayacaktır. Yeter ki bu yemi verdiğin balık otcul olmasın.

Doğada bu tür kurtlarla ve hatta böcekler beslenen balıklar vardır. Mesela, Okçu Balığı dediğimiz balık. Sudan dalda duran böceğe ok fırlatır gibi su fırlatır. Böylece böceği düşürür ver yer. Diğer ismi Toxotes Jaculatrix ya da Archer Fish. Netten görebilirsin.

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Kullandığım silikon akvaryum silikonu. Bununla akvaryumumu yapmıştım.

Bu kurtları vericeğim balıklar cichlid yani bir zararı olmaz. Aksine çok yararlı olur. Sizce ? Zaten haftada 2-3 kere vericeğim. Şuan akvaryumda 1 zebra cichlid var. Acaba yeni yıkadğım temiz taşları koysam problem olurmu ? Saklandığı taşları bozmayıp yenlerini eklesem sorun olurmu ?

17. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL

Fatih hiç bir sorun olmaz ben denemiştim.

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Nasıl ürettin acaba ?

Sayfayı Paylaş