1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu son sorum sayın üstadlarım ne olur cvp!!!

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde zahara tarafından 6 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. zahara

zahara

İsim:
    muhammed özdemir
    Allaha çok şükür yeni akvaryumumu kurmayı başardım son olarak 80*40*35 oldu ölçüler yaklaşık 112 litre içindede sarı prenseslerimi besliyecem nasip olursa..
    Şu an tek sorunum kaldı o da kum????
    Mercan mı yoksa midye kırığımı yoksa daha başka bir kum mu ph için falan hangisi uygun olur n'lur yardımcı olun hiç bir fikrim yok:s

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnce mercan kırığı, daha ince yapılı mercan kumu, silis kum, argonit kum tercihleriniz olmalı. Ph değerini yükseltemesi demiyelim ama tamponlamaya destek olacak kum yapısı yaratabilirler. Tabi silis kum bu kavramın dışında kalır.

Benim şahsi fikrim ise İnce mercan kumu olmasıdır.

3. zahara

zahara

İsim:
    muhammed özdemir
    Temel abicim çok teşekkür ederim.. Ya abi hemen bi kaç haftada senin akvaryumunu, bilgilerini ve tecrübelerini gördüm senin şahsi düşüncene güvenim tam yani resiminede baktım güzel akvaryumum da da hoş durur inşallah. İlerleyen zamanlarda paylaşmaya çalışırım inşallah abi tekrar teşekkür ederim:)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Taban akvaryumda önemli bir unsurdur. Bazen maliyet bizi geri çeker ama inan uzun vadede sağlıksız balıklar veya gereksiz ölümler yaşanması kaçınılan maddiyatı anlamsız hale getirebiliyor. Bu yüzden gerekirse kurulum sürecini uzatıp biraz daha pahalı olan bu malzemeleri kullanmakta fayda var.

5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Ben ince mercan kumunu kesinlikle önermiyorum. İlk kurulumda 20 kg aldım. Her hafta dip çekim, iç filtre ve dekor temizliği derken kumun 5 kg'ı gitti. Ayrıca çok tozlu ve inanılmaz salınım yapıyor. Kumu ekledikten ancak 48 saat sonra çöktü dibe. Birde leopar vatozlarda dibe hiç inemiyor. Vatozlar bildiğiniz gibi balcıklı diplerde yaşar ve çok ince mercan kumundan nefret ederler. (kişisel gözlemim)

Mercan kumu yerine 2-3 mm'lik mercan kırığı daha iyidir.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    İnce mercan kumunda dediğiniz unsurlar olmuyor. Acaba size mercan kırığı yerine başka bir kum mu verdiler ?

7. zahara

zahara

İsim:
    muhammed özdemir
    Sevgili üstadlarım verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için hepinize çok çok teşekkür ederim:) Biraz daha araştırıp yarın alayım diyorum..

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnce mercan kumu olan akvaryumda eğer dip çekimini tabana yakın yaparsan elbette 5 kg kadarı gider. Kumu çekmeden dip çekimi yapılmalı zaten ince yapısından dolayı arasına tortu girmez. İnanılmaz salınım yapıyor demişsin bunu nasıl anladın ? Yoksa 5 kg kadarının salınımdan eridiğini mi düşünüyorsun ?

9. zahara

zahara

İsim:
    muhammed özdemir
    Temel abi bugünde biraz araştırdım şimdi de baktım biraz midye kırığına karar verdim olur değil mi ?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Olmaz değil olur neden olmasın. Ancak araştırdım derken neye ulaştın yazar mısın ?

11. zahara

zahara

İsim:
    muhammed özdemir
    Ya abi neye ulaştım derken, şu ana kadar hiç bir akvaryumumda istediğim gibi bir dekor yapamadım ama bu sefer olacak inş.. Bugün arkadaşımla biraz dolaşalım dedik akvaryumcuları midye kırığını bir akvaryumcuda gördüm ismini bile bilmiyordum kumun adamda ciklet akvaryumuna koymuş 2 lira dedi ama başka yerde 1,25 e buldum. Yani bilimsellik yönünü yada iyi midir kötü müdür onu bilmiyorum ama görünümü hoş bunun için sordum olurmu diye bu dediğin ph tamponlamasında bu midye kırığı da etkili midir abi?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Midye kırığı tamponlama yapar ama bu tarz kumlarda bu yönüne bakmanın pek manası yoktur, yani bu kayda değer değildir. Biyolojik alan yaratacak kum tercih etmelisin. Midye kırığında bu malesef çok çok zayftır. Üstelik yukarda eklediğin fotoğraf bana hiç midye kırığı gibi de gelmedi yanılmıyorsam, ya da karışık bilemiyorum. Biyolojik alanı mercan kırığı güzel yaratır ve tamponlama özelliği bence daha fazladır. En ince olanından seçersen Malawi türü üremede de rahat eder.

13. zahara

zahara

İsim:
    muhammed özdemir
    Pff yine kafam karıştı bu resmi otuz.com diye bir alışveriş sitesinden buldum ama bilmiyorum abi:S Pki abi mercan kırığı böyle bişeymi yada bana örnek resim gösterebilir misin zahmet olmazsa? [video]http://img833.imageshack.us/g/b499123mercankr.jpg/[/video]

14. zahara

zahara

İsim:
    muhammed özdemir
    [video]http://img833.imageshack.us/g/b499123mercankr.jpg/[/video]

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Daha iri yapıya doğru gidenleri de var daha ince yapılı olanı da. Fakat bu tarz ve biraz üstü kalınlık ideal senin için. Başılk adında bu son sorum demişsin anlamadım soru sormanı yasaklayan mı var, neden son sorun ? :F

16. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Temel abi hiç benim konuyla ilgilenmiyorsun darılıyorum valla :F :F

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Senin konu neydi bakalım Güven. 24 saat hizmet verilir, bir link ekle bakalım yoksa seri konular arasında gözden kaçıp gidiyor. Zaten ne zaman abi konuma bakar mısın, abi yazmadın, abi senin yorumunu bekliyorum gibi özel mesajlardan kurtulurum o zaman ben tatile çıkarım. :F

18. zahara

zahara

İsim:
    muhammed özdemir
    Abi biraz üstü kalınlık son tercihim yarın gidip temin edeceğim inşallah.:)
    Bu son sorum dememin iki sebebi vardı abi: Birincisi bu sıcak ortamı sağladığınız portal ile tanışalı bir ay falan oldu yeniyim yani ve çok soru soruyorum hani rahatsızlık boyutuna geçmesinden çekindiğim için demiştim;
    İkinci olarak da yeni akvaryumumun tek eksiği kum kaldı anlamında son soru demiştim çünkü diğer bilgi eksiklerimi de sizler sayesinde giderdim:)
    Abi tekrar çok teşekkür ederim ya senin bildiğin o basit bilgileri benimle paylaşman beni ve benim gibi arkadaşları ne kadar tatmin ve mutlu ediyor anlatamam tekrar çok teşekkür edrim.
    Yarın temin ettikten sonra paylaşırım seninle abicim:)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. zahara

zahara

İsim:
    muhammed özdemir
    Bizler de Temel abi tecrübesine çıkarsak inş. o zaman sen rahat rahat tatil yaparsın abi eksikliğin dolmasada doldurmaya çalışırız tabi daha çok var ama:sar::sar:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler yorumuna öncelikle. Burasının asli amacı sucul yaşam hakkında ve evlerimizde oluşturmaya çalıştığımız ekosistemler hakkında tüm öğrenmek istediklerimizi bulmak, bulamadığımızı ve anlamadığımızı sormak içindir. Bu noktadan hareket edersek böyle bir platformun sürekliliği sizilerin sorularıyla ve tabi akvaryumlarına dair diğer okuyanlarında buna ihtiyacı olduğunda faydalanmasına olanak sağlayacak görselliğide içererek açacağınız konulara bağlıdır.

Senin yukardaki söylemlerin başka forumlarda genelde forum içerisinde çok defalar aynı şekilde açılmış olmasından dolayı dillendirilen ve zaman zaman üyelerin uyarıldığı bir konudur. Biz şunun hakkında konu açmayın deme lüksüne sahip değiliz. Her akvaryumun kendi yapısı, beslenecek tür farkı, üye alım gücü farklı olabileceğinden hareket ederek buna hakkımız olmadığını düşünürken...Kısır konu kavramına alacağımız konuları yani forumumuzun katagorilerine yakıştırmayacağımız kadar kötü ve manasız konuları da sorgusuz arşive atarız ama bunu yaparken de konuyu açan arkadaşımıza ihtiyacı olan bilgiyi veya işini görecek linki vermeyi ihmal etmeyiz.

Tüm senin iyi niyetli bu düşüncelerin bizim bu anlayışımız içerisinde bu şekilde ele alınır.

Sayfayı Paylaş