1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu Yosunlar Nedir Nasıl Temizlenir

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ByCafer tarafından 24 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. ByCafer

ByCafer

İsim:
    Cafer Çınar

Merhaba arkadaşlar yaklaşık bir aylık akvaryumumda bu yosunlar hızla çoğalmaya başladı bu yosunların türü nedir nasıl temizlenir

2. ByCafer

ByCafer

İsim:
    Cafer Çınar
    Birazda akvaryumdan bilgi vermek gerekirse 100x50x40 ölçülerinde 200 litre kadar aydınlatma slviyana aquastar denenlerden 90x3 tane balık olarak 50 kadar lepistes moly plati gibi balıkların yabrularından var co2 yok gübreleme yok su değişim haftada bir yüzde 30 kadar

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Öncelikle portalımıza hoşgeldiniz, Cafer bey.

Yosunlar saç ve sakal yosunu.

Bu tip yosunların oluşmasını tetikleyecek etkenler ise; yetersiz su sirkilasyonu, yetersiz filtrasyon, yetersiz Co2 düzeyi veya eksikliği, zamanı geçmiş floresan tüpleri.
    Birde balık yükünüzden kaynaklanan fazla fosfat yetersiz nitrat oluşumu, yosunu tetiklerler. Yosun bulunan tanklarda yapılan en büyük hata ise, su değişimlerinden sonra açılan aydınlatmadır. Nedeni ise taze su ile tanka giren besinleri ışık yardımı ile bitkilerden önce yosunların faydalanmasıdır.

Yukarıdaki resimlerinizde gül bitkinizde oluşan şaç yosunu, genelde yeni kurulan tanklarda fazla ışıklandırma, oturmamış taban,(amonyak fazlalığı) yetersiz besin.

Bu tip yosundan kurtulma yöntemi ise, tabanda istenilen döngü sağlanana kadar, alg yiyici canlılar ile çözüme gidebilirsiniz, bu canlılar ise Sea, Moly, ve bazı karideslerdir.

Öteki bitkilerinizdeki sakal yosun ise, Düşük nitrat seviyeleri, organik yük, kirli filtre, yetersiz su sirkülasyonu sebebiyet verir.

Balık yükünüzden kaynaklanan fosfat fazlalığını dengeye getirmek için, nitrat seviyesini 15-20 ppm seviyelerine getirerek, 3-4 gün aydınlatmayı kapatmanız gerekmekte olup su sirkülasyonu ve tankınıza bol oksijen sağlamanız gerekir. Böylelikle yosunlar gerekli besini bulamadıklarından dolayı (Öncelikle ışık) çürüyecektir.

Bunları yaptıktan sonrada eğer kurtulamassanız ilaç ile çözüm aramaya çalışırız....

Geçmiş olsun.....

4. ByCafer

ByCafer

İsim:
    Cafer Çınar
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

Bitkileri aldığım kişi surda fazla hareket olmasın hatta hiç hava vermeyin falan demişti dış filtre sürekli çalışıyorum ama su yüzeyinin 2 santım altından süzülerek sakince akıyor yani hiç şırıltı falan yapmıyor havaya gerek olmadığı için böyle tavsiye ettiler

Işıklandırma olayına gelince evet onda hatalarım var sanırım 12 saat yanıyor ve dediğiniz gibi su değişimlerinde falanda sürekli yanıyor

Evet bitkiliyide yeni kurdum tam oturmadı sanırım birde balıklarıda aniden doldurdum sanırım :(

Ben şimdi şöyle yapmayı düşünüyorum sizin dediklerinizide dikkate alarak

Komple akvaryumu baştan kuracağım balıkları tamamen çıkaracağım yosunlu yapraklarıda budayıp yeniden dikeceğim birde zemin kumu yetersizdi sanırım onada bitki kumları ve gübrelerle takfiye yapmayı düşünüyorum

Yani amacım bitkikleri kökden güçlendirmek eğer bitkiler güçlenirse yosunlara besin kalmaz diye düşünüyorum artı oturana kadarda balık koymayacağım birkaç yosun yiyenler haricinde sanırım balık ve artık yemler yüzündende böyle oluyor

Birde şimdi filtre suya akıntı yapsınmı yani ve bol hava dediğiniz ama burada aklım karıştı bol hava suda oluşan karbondiyoksidi kaçırır falan diyorlardı

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cafer bey bitkili tanklara oksijen vermeye gerek yoktur, burda hem fikiriz. Yanlız ben oksijeni fitre ile değil hava tışı ile yosundan kurtulmak için tavsiye ettim.

Co2 kaçar demiş arkadaş ama siz zaten suya Co2 vermiyorsunuzki, balıkların ürettiği Co2 ise suda çözünmüş durumundadır, dışardan verilen Co2 iyi derecede cözemessek su yüzeyi haraketlendirilmezki Co2 kaçmasın diye....

Bitkili tanklarda olmaz ise olmazı akıntıdır, bunun için dış filrenizden akıntınızı sağlayamıyorsanız, ki sağlanmaz akvaryum genişliği 100 cm. Bunun için minik iç filtreler satılıyor fiyatıda 5-6 TL gibi, aynı zamanda bu filtrelerin alt kısımları çıkartılıp minik bir sirkülasyon motoru olarak kullanılıyor. Bunuda bitkileri satan arkadaşın dediği gibi, su yüzeyinin 1-2 cm antından akvaryumun sağ ve sol tarafından sirkülasyon sağlayacaksınız. Dış filtreniz kuvvetli bir filtre ise, gene akvaryumun yanından akıntı verebilirsiniz.

Yeni kurulan bitkili tanklarda genelde düşülen hata tüm floların aynı anda faliyete geçirilmesidir.
    Aslında yapılması gereken, ilk hafta 6 saat tek floresan, 6 saatten sonra ikinci floresan devreye alınarak 8 satte tamamlamaktır.
    İkinci hafta ise 2 floresan 6 saat, 6 saatten sonra 3. floresan devreye alınarak 8 sate tamamlanır.
    Üçüncü hafta ise, 2 floresan 6 saat, 6 saatten sonra 3. floresan devreye alınarak 10 saat yakılır.
    Dördüncü hafta ise, kademeli olarak 4 saat açık, 2 saat kapalı, 2 saat açık, 2 saat kapalı, 4 saat açık olmak kaydıyla aydınlatma yapılır. Dördüncü haftadan sonra 10 saat direk yakılabilir, bitkilerin ışık ihtiyacına göre bu süre 8 saat, 10 saat veya 12 saate göre ayarlanabilir.

Akvaryumda bulunan kumunuz sanırım dere kumu, bunun üzerine misket gübre takviyesi yapılarak, üzerine Hagen siyah kum öneririm. Taban kalınlığı olarak ön taraflar 8-9 cm arka taraflarda 10-12 cm olması gerekir. Hagen kumu balıkları dışarı alarak ve suyun %50 sini boşaltarak direk suya boşaltabilirsiniz. Bitkilerinizi diktikten sonra geri kalan suyu damacana veya dinlenmiş su ile doldurup, balıkların tümünü tanka salabilirsiniz... Alttaki kumu sakın ellemeyin oluşan döngüyüde bozmuş olursunuz, sadece bitkileri söküp su çekin.

Aydınlatma olarak 200 litrelik tanka 3x30 watt floresan yetmez. kum kalınlığınıda sayarsak kalan hacim 160 litrelere düştüğünü var sayarsak, sizin 2 adet daha 30 watt floresana ihtiyacınız olacaktır, yetersiz aydınlatmadada yosun problemi yaşayıp, bitki çürümeleri ile karşılaşırsınız.

Beş adet floresan kombinesinide şu şekilde yaparsanız daha verimli olur, 2 adet Aquastar veya Aquarelle, 2 adet Philips TDL 950 ve 965, 1 adet Grolüx, Elinizde sanırım 10000 kelvin 3 adet var birini yedeğe kaldırırsınız, Bu floresanların temini içinse, Karaköy yapmanız gerekiyor, en uygununu oradan temin edersiniz.

Birde sadece tabandan misket gübre ile verim alamazsınız,bazı bitkiler köklerinden, bazıları ise yapraklarından beslenirler. Bunun içinde ilerleyen evrelerde, demir, potasyum, nitrat ve mikro elemen gübrelerine ihtiyacınız olacaktır....

Bunları önerilerimi yaptıktan sonra tanka oksijen vermenize gerek yoktur, sadece su sirkülasyonu kuvvetli olsun.....

Kolay gelsin.....

taygun ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. ByCafer

ByCafer

İsim:
    Cafer Çınar
    Bukadar bilgiyi sıkılmadan yazdığınız için ve zaman ayırdığınız için çok teşekkürler hakkınızı helal edin dediklerinizi pazartesiden itibaren yapacağım ve inşallah olumlu sonuçlarıda yine burada paylaşacağım tekrar çok teşekkürler allah razı olsun

murer bunu beğendi.
  7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Nereye Cafer bey, sanki gidiyormuşsunuz gibi, hakkınızı helal edin deyip.:F:F:F

Şaka bir yanada, ne demek helal olsun, daha bir şey yapmadık, siz Allahın izni ile tankınızdaki peysajı düzenleyip resimledikten sonra, bizleri böyle daha mutlu edersiniz.

Bizler sizler için buradayız, önemli olan sıkıntıları en aza indirip, bu hobiden zevk almaktır. Tıkandığınız yerde, hiç çekinmeden sorabilirsiniz. Yavaş emin adımlar ile ilerlemek her zaman iyidir...

Bitkili tankın, en sıkıntılı anı yosundur, ben zamanında çok çektim çok, azda olsa sizde çekeceksiniz.....

8. ByCafer

ByCafer

İsim:
    Cafer Çınar
    Yok bir yere gitmedim buralardayım :)
    Sizden sonra operasyonlara başladım ilk 3 gün karatma uyguladım sanırım yosunlar yıprandı baya
    Daha sonra tüm bitkileri söküp herşeyi sıfırdan kurmaya başladım aqualay kum aldım bendeki kuma takviye yaptım artı gübre aldım kuma karıştırdım
    Bugün tüm bitkileri tiktim yine bir düzene soktum artık ışık olayınada biraz daha dikkat edeceğim balık sayısını ve yemlemeyide azaltıyorum
    Şimdilik aklıma gelen bunlar olumlu olumsuz gelişmeleri yazmaya devam edeceğim bol bol fotoda çektim onlarıda yayınlarım yakında :)

murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yosunlardan bir nebzede olsa kurtulmanıza sevindim.

Tabana gübre takviyesi yapmanız yerinde olmuş, bir hafta suya gübre vermeyin en azından bitkiler ataptasyonunu tamamlayana kadar. Taban yeni olduğundan ufak yosunlanmalar olacaktır, buna kafanızı takmayıp, sadece bitkileri gözlemleyip yosunları görmezden gelin, bu yosunlar zaman ile kendiliğinden kaybolacaktır.

Sabırsızlıkla tankın güncel resimlerini bekliyoruz, umarım fazla bekletmezsiniz.:)

Başarılar..............

10. ByCafer

ByCafer

İsim:
    Cafer Çınar
    Henüz bitkili akvaryumumu yeni kurmuştum ama eksiklikler veya fazlalıklardan dolayı yosunlaşma oldu ve bende hem tedavi hemde eksikleri tamamlamak için kurulumu yeniden yaptım
    Daha önceki hali

Daha önceki kumum midye kırığı çakıl kum ve birazda beyaz kum karışık ve üzerine kayalarla dekor vermeye çalışıyorum

Diğer malzemeler bir kova bitki ve gübre artı yosun giderici

Bir torba aquaclay kum

Gübreler kumun üstüne serildi

Aquaclay kumumuzuda en üstde serdik

Kumu serdim suyu doldurdum ama bitkileri dikmeye başlayınca hüsrana uğradım çünkü aquaclay kum çok hafif bitkileri dikerken hemen dağılmaya başladılar ve bitkileri tutmadı :(

Ve tüm kumları karıştırdım birbirine bu şekilde dekor verdim yeniden önler 8 cm arkalar 15 cm kalındığında ve bayır bir görünüm oldu

Gördüğünüz gibi bitkileri bu sefer su doldurmadan dikmeye karar verdim daha kolay oldu :)

Bitki dikimi tamam ama içersi harabe gibi :)

Ve suyumuzu doldurduk duman oldu ortalık ve takviye iç motorlar yerleştirdim fırtına öncesi sessizlik :)

Ortalık aydınlanmaya başladı :)

Ve mutlu SON :)

11. taygun

taygun Guest

Cafer Bey,

Merhaba. O baştaki resimlerde gördüğüm koyu renkli parçalar korkarım bitki gübresi değil mi? Bana çok fazla gibi geldi. Hem de pek çok. Normalde kullanılan gübreler btki yoğunluğuna göre bitkinin 5-6 cm uzağına bir ya da iki tane koyarız. Ben misket gübreyi bitki çevresine bir tane koyarım. 300 litrelik akvaryumda da 6-7 tane koyuyorum ki akvaryum bitkiden geçilmiyor.

Halbuki sizin akvaryumunuz henüz yeni. Bu kadar gübreden gelen besini kullanacak bitki olmadığında ortalığı alg kaplar.

İnşallah yanılıyorumdur.

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ellerinize sağlık Cafer bey........em34:

Akvaryumu temizlemede destek olan minik filtrey,i alt haznesini çıkararak, sağ tarafın su yüzeyine doğru, sirkülasyon yapması için takın bence.

13. ByCafer

ByCafer

İsim:
    Cafer Çınar
    Bir çok kaynakta kullanma şekli bu şekilde yazıyor
    Akvaryum bitkileri için gerekli besin saglayan verimli çubuklar-çakillar arasina yerleserek uzun bir süre
    için kökten beslenme saglar.
    Akvaryumun kurulus asamasinda kumun içerisine karistirilarak kullanilir.
    Dogal bir ürün olarak, inorgonik besin deposari, humus ve organik demir bilesikleri içerir.
    Gereksiz alg olusturmaz, Kum içerisine yerlestirildikten kisa bir süre sonra bitki köklerinin kuvvetlenmesini
    saglar.
    Yarali mikro organizmlarinin gelisimini hizlandirir.
    Daha sonraki dozlar için kullanilacak olan stick formda olan ürün,kumlarin içine yerlestirilir.
    Kullanma Talimatı:
    1 litre akvaryum suyu için 1 gr Initial Sticks ölçüsüyle kullanılır.
    Ölçek olarak bir yemek kaşığı sticks 25 gr olarak hesaplanılır.
    Örneğin: 200 litrelik bir akvaryumun kumuna 8 yemek kaşığı Initial Sticks karıştırılır.

Yani 200 litre akvaryuma 200 gram ediyor

14. taygun

taygun Guest

O zaman çok kuvvetli bir gübre olmasa gerek. Aksi halde suda sıkıntı yaratırdı.

Bir yanlışlık olmadığına sevindim.

15. ByCafer

ByCafer

İsim:
    Cafer Çınar
    Teşekkürler murat bey
    Şimdilik görsel açıdan önlerde birşey gözüksün istemedin ama evet onu sonradan akıntı için yine bir köşeye takacağım

murer bunu beğendi.
  16. ByCafer

ByCafer

İsim:
    Cafer Çınar
    Hocam birde yosuna karşı sae denen balıklardan aradım ama bulamadım onun yerine bu balıkları tavsiye ettiler bu balıkların türü nedir vede yosuna karşı faydası olurmu
    Teşekkürler

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sanırım bu balıklar Cae, ayrıca Otocinclus, Vatozlar, Amano karides, Kiraz karides, Nerit(Zebra salyangoz) ve Siamensis. Canlı doğuran yapacaksanız Moly'de düşünebilirsiniz....

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
  19. mitoden

mitoden

İsim:
    mithat öden
    Arkadaşlar merhaba; Ben de yeni akvaryum kurdum (65lt) Eheim iç filtrem var. Haftada bir temizliyorum, ısıtıcım vara 26 derecede ,hava makinem var bir de eflatun gibi yanan bir florasan var.

Sorunum şu aslında, doğrudan cam önünde ışık alan bir yerde değil ama yinede yosunlanma oluştu. Bunu nasıl yok edebilirim ? İşin acıkcası suyu değiştırmeden temizlenır mi ? Bir adet deep lix yosun giderici damla aldım onu kullan iki adetde vatoz balığı al temizlenir diyen var. Bu damlayı kullnayım mı ?

Vatoz balıkları işe yarar mı ne yapmam lazım? Lütfen biligili arkadaşlardan cevap bekliyorum.

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Damlayla filan olacak iş değil. Aksine o damla akvaryum döngüsüne zarar verir. Zaten akvaryum hacminiz büyük değil. 2 günde bir 30 litre su değişimiyle yosunlardan kurtulabilirsiniz. Vatozlarda extra yarar sağlar.

murer, Erman Pehlivan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş