1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bu yumurtalar hangisine ait?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Akgün Cem tarafından 24 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Arkadaşlar demin akvaryumumda kumun üstünde 7-8 adet cüce vatoza mı yoksa elma salyangozuna mı ait olduğunu bilmediğim yumurtalarla karşılaştım. Yumurtalar birbirine yapışık haldeler, 3 mm civarı çaplılar ve sarı renkdeler. Bildiğim kadarı ile elma salyangozu yumurtalarını suyun en üst seviyesine hatta suyun dışına doğru dizmektedir ancak dizdiği yumurta düşmüşte olabilir. Cüce vatozumdan şu ana kadar yumurta hiç almadım o nedenle yumurtalar neye benzer bilemiyorum. Erkek cüce beğenmediği (mantarlaşmış) yumurtaları yuvadan atmışta olabilir. Zaten eerkek cüce yuva olsun diye koyduğum testinin içinde değil, mango kökünün altına yaptığı oyukta duruyor. Acaba dişi burasınımı yuva olarak benimseyip yumurta döktü? Tevrübeli arkadaşlar bu konuda yardımcı olurlarsa sevinirim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Salyangoz yumurtası aşağıdadır.Fotoğraf ekeleme imkanı varsa iyi olur. Ama bence cüce vatoz yumurtası olma ihtimali çok yüksek. Yumurta sayısı fazla olmalı ve salyangoz yumurtalarının yere düşenleri olsa bile su yüzeyinde geri kalanının olması gerekirdi.

3. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Evet haklısınız salyangozların suyun dışına yumurtalarını dizdiklerini biliyordum, salyangoz yumurtası resmi bulamamıştım ama cüce vatoz yumurtası resmi buldum, benimkiler cüce vatoz yumurtasıymış, erkek vatoz ortalıkta yok, mango kökünün altındaki oyukta duruyor, sanırım orayı yuva edindi. Ayrıca dişininde karnı bayağı incelmiş. :)
    Sağlam yumurta sayısı 6 adet etrafta 3-4 tane daha vardı ama o yumurtalar bozulmuştu, almadım. yumurtaları akvaryumun içinde küçük bir yavruluğa koydum ve hava taşı ile hava veriyorum. İnşallah bu yumurtaları kurtarırım.
    Yumurtaların yavruya dönüşmesi 3 günden sonra oluyor sanırım, okuduğum bir makalede öyle yazıyordu, 8. günde ise tam bir yavru şeklini alıyormuş...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnşallah yavrular oluşur Akgün hocam. Biz de fotoğraflarını görürüz. ;)

5. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Fotoğraf çekme şansım keşke olsa ama malesef makina sıkıntısı hasıl... :(

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Canın sağ olsun hocam ne yapalım. İnşallah imkan olduğunda görürüz. Sen başarılı ol yavruları al yeterki. ;)

7. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Arkadaşlar konuyu daha önce açmış olduğum, "Cüce vatoz üretimi hk." adlı başlığa taşıyorum, gelişmeleri oradan sizlerle paylaşacağım, selamlar.

Sayfayı Paylaş