1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bubble Coral Mercan Bakımı

Başlığı 'LPS Mercan Severlerin Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 17 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bubble coral mercan bakımı yeni başlayanlar açısından oldukça kolaydır ve güzel görünümlü mercanlardan biridir. Deniz akvaryumu içinde en sık görülen mercanlar arasında. Bubble coral son derece narin balonumsu bir zara sahiptir. Pembe, yeşil, gri, beyazımsı ve kahverengi tonlarıyla akvaryumlara görsel güzellik katar. Özellikle dayanıklı deniz mercanı olmaları onları daha da popiler yapıyor ve yeni başlayan arkadaşların akvaryumlarının başlangıç aşamasında keyif almalarında önemli bir etkendir oluyor.

  Bubble Coral Balon Deniz Akvaryumu Bakımı Nasıl Olmalı?

  bubble coral bakımı.jpg

  Deniz akvaryumlarına ilk bakıldığında birçok mercan türü dikkat çeker ve bubble coral balon deniz akvaryumu mercanı bunlardan biri. Balon görünümlü uzantıları ve bu uzantıları çevreleyen zarlar çok alımlı ve güzeldir. Adını görünümünden alan Bubble coral iskelet yapısı kalsiyum karbonat içerir. Yaşadıkları alanlara bakacak olursak, Hint Okyanusu, Kızıldeniz, Pasifik Okyanusu, ve Avusturalya etrafındaki sular olduğunu görüyoruz. Sık karşılaşılan türü ise Plerogyra Sinuosa türüdür. Geniş çaplı balonları olan türün özelliği ise, balonların üzerinde küçük çıkıntılar bulunması. Türdaşlarına oranla bu türün balonları daha dayanıklı ve sağlamdır. Bubble coral balon deniz akvaryumu mercanı tentakülleri arasında kimi zaman küçük tür karidesleri ve yengeçleri besler ve korur. Hemen hemen tüm renk varyasyon ve türlerinin akvaryum bakım koşulları aynıdır. Orta derecede bakım zorluğu belirtiliyor olsa da son zamanlarda gelişen teknoloji ve kaliteli deniz akvaryumu tuz markalarının varlığı bakımlarını kolaylaştırmıştır ve aynı zamanda Deniz Akvaryumu Balıkları ve Mercanları Top Ten listesinde yer alabilecek bir türdür. Bakıldıkları deniz akvaryumu ortamında aydınlatma orta derece olmalı ve direk yüksek deniz akvaryumu ışıklandırmasına maruz bırakılmazlarsa iyi olur.

  Bubble Coral Balon Deniz Akvaryumu Mercanı Akvaryum Konumu

  Yapı itibariyle genelde tuzlu su tankları güçlü aydınlatma içerir, bu açıdan bubble coral balon deniz akvaryumu mercanı dekorun hafif gölgelik alanlarına yerleştirilmeli veya alt kısımlar tercih edilmeli. Narin yapıları nedeniyle üzerine kaya düşmemesi için gerekli tüm önlemler alınmalı. Adapte edildiği yerini sevdikten sonra çok güzel gelişme gösterir. Bubble coral balon deniz akvaryumu mercanı yerini severse balon capını 5 cm kadar açabilir. Ben angelfish türleri ile kısa bir süre besledim ve ilk başlarda sorun görünmez iken, balık sayısı arttıkça blue face angel en sonunda musallat oldu. Genel olarak bakıldığında, hepsi vurmasa bile angel türleri ile birlikte tutulmamalı, zaten gıda olarak görülmese de sıkıntıdan darbe indirmeleri kaçınılmaz oluyor.

  Derin sulardan çıkarılan bubble coral balon deniz akvaryumu mercanı türlerinin deniz akvaryumuna alışması daha zordur. Anemonlar veya diğer birçok deniz akvaryumu mercanları gibi fotosentez yaparak beslenirler. Balon uclarının altında güçlü ısırgan kollarını gün boyunca saklar. Gece olduğunda kolları sayesinde plakton ve larvaları yakalayarak beslenmesine devam eder. Bubble coral balon deniz akvaryumu mercanı Isırkan ve yakıcı kollara sahip. Doğal ortamlarında bulanık suları tercih ederler ve bu sayede avlanmaları kolları sayesinde kolaylaşır. Akvaryum dekoru üzerindeki yakın olan diğer mercanlara zarar verme ihtimalleri vardır. Bunun yanında, aşırı rahatsız edilmeleri halinde suya toksit madde bırakırlar. Akvaryumda uygun yer seçimi bu durumlar göz önüne alındığında öenmlidir. Düzenli olarak kalsiyum, stronyum ve iyodin takviyesi sağlıklı bir gelişme için şart. Eğer bubble coral balon deniz akvaryumu mercanı bakılan akvaryumlarda aşırı bir deniz akvaryumu mercan yükü bulunmuyorsa, element tüketimi azlığı ile su değişimleri tüm ihtiyaçlarını karşılar ve harici ekleme yapmaya gerek bırakmaz. İlave olarak, bubble coral balon deniz akvaryumu mercanı dışarıdan haricen beslenmesine gerek olmayan deniz akvaryumu mercan türlerinden biri. Bu durum bakımlarını daha da kolaylaştırır ve kısmen hızlı büyüyen türler arasında bulunurlar. Büyüme şekli birkaç şekilde olabilir, tomurcuklar ana iskeletten kırılarak ayrılabilir ve koloni oluşturabilir. Kopan parçalar süper yapıştırıcılar ile mercan taşlarına yapıştırılabilir ama her akvaryum koşulunda bu işlem soonuç vermeyebilir. Esnaf akvaryumlarından bubble coral balon deniz akvaryumu mercanı satın alırken bazı dikkat edilmesi gerekenler var. Balonları hasarlı olmamalı, balonlar iyice şişmiş olmalı ve balon uçları iskeletten ayrılmış olmalıdır. Hasar almış veya hastalanmış mercanı ışık kaynağından bir süre uzak tutmak faydalı olur. Bu sayede bubble coral endini toparlayabilir.

  Akvaryum Portalı
   
  Düzenleme: 4 Mayıs 2016
  Beril olcay, Burakak123, Zaferiksir ve diğer 8 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş