1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bubble Tip Anemone

Başlığı 'Anemonlar ve Omurgasızlar Portalı' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 16 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Bubble Tip Anemone - Entacmaea quadricolor

Hint okyanusu, Fiji, Tonga ve Kızıl deniz bubble tip anemonun anavatanı olarak kabul edilebilir. Yetişkin boyutları ortalama 30 santim iken doğal ortamında 50 santimetreye kadar büyüdüğü gözlemlenmiştir. Birçok renk çeşidine sahip olan bubble tip anemon, sıklıkla kırmızı, pembe, vişne çürüğü rengi, kestane rengi ve yeşil rengin bazı tonlarında karşımıza çıkmaktadır. Diğer anemon türleri ile karşılaştırıldığında uysal denilebilecek bir yapıya sahiptir. Doğal ortamında bulunmayı en çok sevdiği noktalar ölü mercan yığınlarının oluşturduğu mercan mezarlıkları ve resiflerde yer alan kayaların oluşturduğu yarıklardır. Bubble tip anemon doğada yerleşik bir hayat sürer ve yerini kolay kolay değiştirmez. Hareket etmesine sebep olabilecek tek bir etken vardır, o da daha iyi bir yer arayışıdır. Doğal ortamında iki farklı su derinliğinde gözlemlenebilir. Derin sularda yaşamayı seçenler genelde kahverengi ve yeşil renklerdedirler. Yalnız bir yaşamı seçerler. Dokunaçları yapış yapıştır ve doğal olarak diğer türlerine göre daha zehirli. Bir de sığ sularda suyun yüzeyine çok yakın noktalarda yaşamayı seçen türler vardır ki çok ışıktan hoşlanırlar. Dokungaçları daha yuvarlak bir yapıya sahiptir ve soğanı andırır. Su yüzeyine yakın yaşayıp ışıktan faydalanan bu tür doğada koloni halinde yaşamayı seçer. Bubble tip anemonlar genelde güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Dokungaçları anatomik olarak kısa ve balonumsu bir yapıya sahiptir. Bir diğer değişle dokungaçlarda gözlemlenen balonumsu yapı, durumunun iyi olduğuna ve bir ihtiyacı veya sıkıntısı olmadığına işarettir. Öte yandan dokungaçlarında oluşan sünme nedenli uzama, beslenme anında suyu daha iyi süzebilmesi adına bilinçli olarak gerçekleştirdiği bir harekettir. Bubble tip anemonların olmazsa olmazları su ve ışık kalitesidir. Çok iyi bir su kalitesine ve aydınlatmaya sahip olan bir akvaryumda coşarken, ışık ve/veya sudaki problemler ölümüne bile kolaylıkla neden olabilir. Akvaryum içerisindeki suda yaşanan ısı değişimlerine çok duyarlıdır. İhtiyaç duyduğu ısı aralığı 24-26 derece arasıdır. Ama daha önemlisi suyun sıcaklığının bu değerler arasında olabildiğine sabit tutulmasıdır. Tuz oranı olarak 1.024 ve pH 8.30 - 8.40 ihtiyaç duyduğu değerlerdir. Bubble tip anemon akıntıdan hoşlanmaz. Çok az akıntının olduğu bir noktada, mümkünse ara ara kesilip yeniden oluşan akıntılardan hoşlanır. Işık ihtiyacı nedeni ile barındırılacağı akvaryumda kaliteli ve yüksek yoğunlukta bir aydınlatma şarttır. Hobiciler arasında yaygın olarak kullanılan aydınlatmaların başında 15,000 kelvin ve üzerindeki metal halide aydınlatmalar gelir. Beslenmesi planlanan akvaryumun en az 100 litre olması ve akvaryum içerisindeki suyun oturmuş olması şarttır. Akvaryumunuzda derin deliklere ve boşluklara sahip canlı kayalar, mercan kayaları ve zeminde kum veya mercan kırığı olması şarttır ki Bubble tip anemonunuz tutunabilip kendine en uygun yere yerleşmek için hareket edebilsin ve yerini bulduğunda kendini oraya sıkıca asabilsin. Akvaryumunuzda yerleşmeyi tamamladıktan sonra büyümeye ve bölünerek koloni olarak yayılmaya başlar. Bu esnada yakın çevresinde bulunan diğer mercanlara dokungaçları ile zarar vermesi yüksek olasılıktır. Bubble tip anemona ev sahipliği yapan akvaryumlara eklenecek canlılar yerleştirilirken bu durum göz önünde bulundurulmalı ve Bubble tip anemonun yakın çevresine mercan eklemekten kaçınılmalıdır. Bubble tip anemonlar Palyaço türleri için ortak çıkara dayalı bir yaşama ev sahipliği yaparlar. Bubble tip anemonlar korunaklı bir barınak sağlarken, Palyaçolar ise ev sahibinin ihtiyaç duyduğu yiyeceği sunar. Bu nedenle eğer Bubble tip anemon beslemeyi düşünüyorsanız, Playaço balığını da beraberinde beslemeyi hem görselliği hem de işlevselliği açısından düşünmelisiniz. Bubble tip anemonlar ihityaç duydukları besinin büyük kısmını genellikle fotosentez yolu ile sağlarlar. Fotosentez yönteminde başlıca mimarlar tek hücreli olan ve anemonun içinde yaşamını sürdüren zooxanthellae adındaki alg türüdür. Öte yandan palyaço balığı bulunmayan akvaryumlarda sık sık küçücük parçalar halinde kıyılmış balık, karides ve artemia ile beslenmesi şarttır. Akvaryum suyuna eklenecek iyodin ve eser elementler, su kalitesinin ihtiyaç duyulan kalitede kalmasında büyük fayda sağlayacaktır.

Beslenmeye ihtiyaç duyan ve dokungaçlarını uzatıp suyu süzen anemon örneği.

Ayni anemonun beslenme sonrası dokungaçlarını soğan şeklinde toplamaya başlayışı.

Tok ve sağlıklı bir anemon.

Ve diğerleri :)

Bu çalışmayı, çeşitli kaynaklardan dilim döndüğünce çevirerek, aklım erdiğince yorumlayarak ve en önemlisi emek sarf ederek hazırladım. Lütfen izinsiz kullanmayınız.

Burakak123, Emre marabaoğlu, YMR_AY ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Bubble Tip Anemone

Ellerine saglik Ozgun guzel bir konu olmus. Fotoğrafları göremiyorum cepten ama eminim güzeldirler. Cesitli anemonlar besledim hatta cogalmalarina sahit oldum bolunerek. Anemon sagligi suyla orantilidir ve oneriler eskimis su olmasi gerektigi yonunde olsa da her zaman tepkileri beklenilen gibi olmaz. Akvaryuma yapilan su degisimleri ardindan cogu zaman keyif gozlemlenir. Eger yerini ve sartlari severse renklerde canlilik devam eder veya kayip yasayan bir anemonsa geri kazanildigi net gozlemlenir. Haftada bir anemon boyutuna uygun karides parcalari ve bazen kalamar vererek besliyorum.

Cep mesaj...

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  3. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel

Anemon hep korktuğum bir canlıdır. Fakat özellikle bubble anemonuda hep beslemek istemişimdir. Kısa süre sonra tankta olacak inşallah.
    Faydalı bilgiler için teşekkürler.

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

5.resim bubble coral heralde değil mi?Anemon değil?

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Senin her paylaşımın görsel olmak zorunda mı abi ? :D Şaka bir yana da güzel bir derleme olmuş. Ellerine sağlık.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aynen 5 ve 11. fotoğraflar anemon değil.

7. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

İdare edin maçı, sildim o resimleri :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

bütün aradıklarımı bu konuda buldum hakikaten süpersin Özgün.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ozgun birkez daha tesekkurler cunku konuyu tekrar okudugumda farkinda olmadigim bir seyi ogrendim.

Benim anemonun kollari meme gibiydi bunlara ne oldu yilan gibi uzadi diyordum. Az cok tahmin etsem de boyle oldugunu bilmiyordum, demek ac bizim anemonlar.

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Merhaba, benim akvaryumumda 3 tane ışık var. 2 tanesi açık/uçuk mavi, 1 tanesi pembe. Her biri 39 watt'lık tf flo'lar. 2+1 şeklinde çalışıyorlar. 3'ünü birden yaktığımda beyaz ışık veriyorlar. bubble anemon'um pembe renkli ışık açıkken şu ilk resimdeki gibi açıp coşuyor :

Olması gerektiği gibi lambaların hepsini açtığımda da şu resimdeki gibi kapanıyor.

Şimdi ben bunun yüzünden ışıkları açamazsam diğer balıklar etkilenecek, ne yapmamı önerirsiniz? Lambaların markasını bilmiyorum, kalitesini bilmiyorum, kelvin değerlerini bilmiyorum. Aklıma başka lambalar alıp denemek geliyor ama boş yere masraf yapmış olmak var işin ucunda. Ne önerirsiniz ?

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Doğru ekipmana yapılan harcama boş yere yapılan masraf değildir. Her zaman söyleriz

12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Peki doğru ekimpan nedir :)

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Burak anemon sadece adapte olmaya çalışıyor. Tabii birisi sanırım sen durmadan benim beğendiğim yerde dur diyip kayasından söküyor. Anemonun halinin şıkla ilgisi yok, senle var. Işık etkilerini ilerleyen zamanda gösterecek, ışık yetmeyecek küçülecek, yaz gelecek ısıdan küçülecek vb.

Aydınlatmana eğer floresan eklemek istersen bilindik marka ekleyebilirsin. 4 veya 5x54 wat yeterli ama bu hali anemona yetmez gibi görünüyor. Fakat acele etme gözlemle, ışık az gelirse adapte olduğunda ışığa doğru yer değiştirecektir. Tabii sen alıp aşağı atmazsan.:)

14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam abi, elimi sürmüyorum şimdi. Biraz gözlemleyeceğim. Yok öyle alıp atmak filan. Vallahi bu akşam iki mandarin gördüm biri küçük biri büyük sırf burada söz verdim diye almadan çıktım akvaryumcudan. Artemia filan bakmaya gitmiştim aslında.. Neyse fazla dağıtmayayım konuyu.

Temel abi, anemon şimdi biraz açtı. bu 3 lamba çalışınca alışmaya başladı sanırım dediğin gibi. Ben de elimi sürmüyorum artık biraz nefes alsın yavrucak. Napalım benim istediğim yer olmasın, onun istediği yer olsun.

ozgun_cyprus ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Abi zaten anemonları istediğin yerde barındırmak tatlı bir rüyadır ve rüyadan öte geçemez. İp ile de bağlasan, o yine en mutlu olacağı yere gider yerleşir. Murphy yasalarına da inanırsan, gidip dekorun en olmadık yerine yerleşir :D

Maruhali bunu beğendi.
  16. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Burak seni tebirk ediyorum. Sanki yavaş yavaş bu işi kıvıracan gibi :)

17. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Bizim anemonun durumunu bu makale sayesinde çözdüm galiba. Özgün abi teşekkürler.

1 - anemon AÇ ama doğuştan ne verirsem vereyim aynı kollar. Daha fazla mı beslemeliyim.

2 - haftada 1 -2 kere yarım kardies verdikten sonra bile aynıysa kolların durumu, 40 litre akvaryumda anemonun yaşadığına şükret ve sekmeyi kapat :D

Sizce hangisi?

TencoMelih, ozgun_cyprus, Erdal ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    2 numaralı seçenekle devam. :)

ybarbaros, ozgun_cyprus ve Erdal bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş