1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Buda benim bitkili akvaryuma başlangıcım :)

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde rappier tarafından 21 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Akvaryumun ilk hali buydu

bunlar yüzünden kütüğü gömdüğüm yerden çıkartmak zorunda kaldım =) çünkü sae'lerim açıkta kalınca çok agresif ve kavgacılar

akvaryumun şu anki genel görüntüsü bu

bunlarda balıklarım

cam dıştan kirlendi ama bir türlü elim eripte silemedim =)

az sayıdaki bacopa'larımdan bir görüntü

midyem yerini çok sevdi ve gözlerimin önünde kendini buraya gömdü =)

bir çift de utangaç albino vatosum var bu kütüğüm altını çok seviyorlar.

şimdilik akvaryumumdan kareler bunlar.

Akvaryum daha bir haftalık. Elimdeki bitkilerle bu kadarını yapabildim. Çınarlarım vardı (volkan saolsun) bakmayı beceremediğim için akvaryumdan çıkardım. Şu an için aklımda balansae ve gül ilavesi var. Bunun dışındaki yorumlarınızı bekliyorum.

2. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Mecit Bey elinize sağlık.Sanırım birkaç tane mikari dişiniz var.Yavruları ayırırsanız saflaştırmaya doğru yönelebilirsiniz.Kolay gelsin...

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Mecit abi sonunda hallettin eline sağlık.. Tankın ferah olmuş seninkininde süreye ihtiyacı var haliyle.. ama güzel yerleştirmişsin.. Cem'cim kuyruk itibari ile mikari dişilerine benziyor ama mikari değil ne yazık ki.. Endler's üretimi ile ciddi şekilde uğraşan birisinede sormuştum.Endler's dişilerinin sadece gri olmadığını altın sarısı ve kuyruğunda hilale benzer bir kırmızılık olan altın sarısı dişileri olduğunuda söylemişti ki bende ilk endler'slerimi aldığımda dişisi olarak bana bunlar verilmişti.. hala onlardan yavru alıyorum.. mikari'lerin bedenleri biraz daha canlı renkli artı üst yüzgeçleride yanlış hatırlamıyorsam gövde rengiyle aynıydı.. Mecit abinin kide benimkisi gibi şeffaf.. Yanlışsam düzeltin lütfen..

4. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Mikari değil onlar, küçük olanlar endlers büyük tek ise flamingo olması lazım =)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tebrikler Mecit hoca'm, gerçekten ferah ve duru görünüyor. Su berraklığı dikkatimi çekti. Bir akvaryumun suyu güzelse içindeki balıklar hayli hayli güzel olur. naz:

Elinize emeğinize sağlık, akvaryumunuzu bize açtığınız için teşekkürler.

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Mecit Bey tankınız çok ferah ve gelecek vaad ediyor... Sazlarınız saz mı Vallisneria mı? Resimlerden anlayamadım... Arka taraftakiler vallisneria gibi duruyorlar ama... huh:

Bu tankın tek eksiği "GÜL"... Ve tabii ki C. balansea... C. balansea'ları filtrenin emiş borusunun önünü kapatacak şekilde dikmenizi tavsiye ederim... Kısa sürede yerini sevip sevmediğini anlarsınız zaten...

Işık düzeyinizi bilmiyrum ama Bacopa'lara dikkat... O canım kalın gövdelerini ince halde uzatıp ve yapraklar arası mesafeyi açıp hızla ışığa doğru tırmanışa geçebilirler...

Güzel akvaryumunuz için tebrikler... em34:
    Kütük de çok hoşuma gitti...

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Kesinlikle filtre borusunun önü yüksekçe bir bitki ile kapatılmalı, birkaç kök crypto, echinodorus behleri yada amazonicus bu yüksek bitkinin diplerine dikilebilir, sol kısımda ise bir moss yükseltisinin yüksekten alçağa doğru indiğini düşünü mükemmel olurdu :) bana kalırsa dizayn etmeye çok müsait bir görünümü var daha iyi olacak inşallah.

8. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Verdiğiniz fikirler için hepinize teşekkür ederim. Salı günü eksikler tamamlanıp akvaryumda bir düzenlemeye gidilecektir =)

9. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Dün Lale Akvaryumdan 1 demek Limon bonca Cabomba ve 2 demet şu anda ismini hatırlamadığım yine cabomba'ya benzeyen bir tür bitki aldım. Sağolsun Serkan Bey (ismini yanlış hatırlamıyorsam) oldukça ilgi alaka gösterdi ve bitkiler konusunda bana yardımcı oldu. Eve dönünce yeni bitkilerimle akvaryumda baya bir düzenleme yaptım. Bu arada su biraz kirlendi ve %20 su değişikliği yaptım. Akşam yatmadan önce ışıkları söndürüp 1 şişe maden suyu ve normalden %50 fazla sıvı gübre takviyesi yaptım.
    Bu arada hiçbir yerde Balansae bulamadığım için bu bitkiden ekemedim.

Şu andan itibaren 2-3 ay süre ile tankın oturmasını bekleyeceğim. Önümüzdeki aydan itibaren yeni foto'ları eklemeye devam edeceğim.

Saygılarımla ...

10. stablizer

stablizer

Mecit çok azmettin sonunda halletmişsin akvaryumu güzel olmuş,eline sağlık.O Flamingolarda biryerden tanıdık geliyor bana ama nereden acaba :cicek: Balansae eskiden çok popüler bir bitkiydi ben çok severim ama bu sıralar hakikaten pek sık göremiyorum akvaryumcularda.

11. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Flamingolar bir arkadaştan emanet :) (kim acaba) biraz yavrulatınca geri iade edilecek. Tabiiki Nasrettin Hoca misali doğurduklarından bir kısmı ile :)
    Balansea'lar dediğin gibi bir sürü yer dolaştım hiçbir yerde yok. (Lale akvaryum dahil) Zaten az sayıda akvaryum bitki işine devam ediyor. Büyük bir kısmıda bitki olayını bırakmış durumda.

Serdar bu arada işe başladıktan sonra akvaryumun halini görünce lütfen üzülme. Diğer arkadaş ilgilenmiyor galiba. Salman ustada bilgisi kadarıyla ki fazla bilgisi yok akvaryuma bakmaya çalışmış ama senin elin değmeden olmuyor.

12. stablizer

stablizer

Mecit bugün gördüm akvaryumu ortalık karışmış biraz balıkları azaltacaz,azaltmassak zaten Volkan gelip sopa: atacak bize.Taner abi ilgileniyor ama bizim sistemi biliyorsun istirahat saatlerinde ne yaparsan.Bir kapağı bir haftada yaptık,ışık olayı haftalar sürdü fakat şimdi ışık iyi sayılır bitkiler tutmuş sürgün vermeye başlamış,Moliler biraz azaltıp birkaç türdende tamamen kurtuldukmu işler yoluna gireceş inşallah.Tabi bu dediğimde en az 2 hafta alır. Flamingolara gelince o kadar sağlam balık senelerdir görmüyordum.Akvaryuma ilk giren balıklardandı onlar neler kırıldı gitti onlar maşşallah yani.

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Avcılar'da Nehir akvaryumda bol miktarda C. balansea bulunmaktadır... Bilgilerinize...

14. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Abdullah bey bilgi için teşekkürler. Yarın bir ara gider bakarım.

Serdar dediğin gibi fazla ilgilenilmiyor. Artık yavaş yavaş birşeyler yaparsınız. Yardımcı olabileceğim birşey varsa söyle elimden geleni yapmaya çalışırım. Unutmadan Salman ustaya bir ölçek bulunda yemi ona göre atsın. çok yem atıla atıla sakal yosunlar bitkilerin bir kısmını sarmış. Biraz daha az yemlenirse akvaryum daha sağlıklı olur gibime geliyor.

15. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Nehir akvaryuma bugün gittim. Balansae'lerin neredeyse tamamı **** akvaryumları içerisinde ve satılık değillerdi. Küçük bir akvaryumda pekde sağlıklı gözükmeyen küçük bir kök satılıkmış, onun içinde 10tl fiyat söylediler. O bitki için çok pahalı olduğunu düşündüğümden almadan döndüm.

16. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Dün bir delilik yaptım balıklar akvaryumdayken tüm bitkileri söktüm ve isteyipte yapamadığım düzenlemeyi yaptım. Şu anda tüm balıklarım normal gözüküyor. Karidesler ve makrakanta (akvaryumdaki en hassas canlılar bunlar diye biliyorum) şu anda mutlu bir şekilde hayatlarına devam ediyorlar.

Akvaryumumun en son görüntüsü

şu an için durum bu, daha sonra gül ve balansae eklemeyi düşünüyorum.

Yorumlarınız....

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Mecit abi subulataları ağır ağır yukarı çekmen lazım.. Bu şekilde kök salıp çoğalmaları mümkün değil.Artık kökleri tabana tutunmuştur.Ağır ağır kumun üstüne getirmen gerekiyor.. Bence daha fazla bitki koyarsan boğulabilir tankın.. Arka planda sazlar zaten ışık yeterliyse dolduracaklar arka kısmı.. Eline sağlık şimdiden..

18. Molly_Oscar

Molly_Oscar

Akvaryumun genel görüntüsü ve balıklarınız güzel fakat filtre borusunu saklamalısınız. Ayrıca önemli bir nokta daha var, ısıtıcınızı komple suya sokmayın. Siyah kısmın başlangıcından itibaren başı dışarıda kalsın. Yoksa içine su alabilir!!!

19. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Dış motor çıkış adaptörünü şu anda saklamam mümkün değil. Bitkiler gürleşince umarım o görüntü değişecek.

Isıtıcı ise kullanıcı talimatına göre yerleştirildi. Kullanıcı ısıtıcıyı tamamen suya sokmamızı öneriyor. Bu talimatı verdiklerine göre herhalde gerekli önlemleri almışlardır.

Yinede ilgi ve önerileriniz için çok teşekkürler...

Sayfayı Paylaş