1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Buharlaşan Suyun Önüne Geçilebilir mi?

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde MESUT_KERİM tarafından 9 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.751
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Değerli forumdaşlar aklımdaki düşünceyi sizlerle sunmak ve olabilirliğini tartışmak istiyorum. Bilindiği üzere yüzey dalgalanmasından ve buhar camı kullanılmamasından dolayı çok fazla buharlaşma oluyor. Düşüncem şu buhar camı kullanıp camın üzerine yerleştireceğim bir fanla buharı çekip soğuk alüminyum yüzeyden geçirerek yoğunlaştırıp su olarak sumpa geri vermek. Böyle bir sistemin uygulanması ne derece sağlıklı olur?
   
 2. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Benim akvaryumdan günde neredeyse 5 litre su buharlaşıyor. Yapmayı planladığınız şeyin yakın takipçisiyim.
   
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Peki sumpu halletsek akvaryumun yüzeyinde büyük buharlaşma o ne olacak ve bence buharlaşma sayesinde yeni su eklemek güzel...:)
   
 4. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.751
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Özgün Bey sistem basit olacak fanla çekilen buhar peltiyerle soğutulan alüminyum panel ızgaradan geçerek yoğunlaştırılacak. Ancak ben tuzlu suda çok yeniyim ve şu ana kadar şunu gördüm suya elini soksan akvaryumun kimyası değişiyor :) O yüzden bu konuyu tartışmaya açmak istedim.Sistemin ne gibi dezavantaşları olabilir diye?
   
 5. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.751
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Alparslan buhar kapağını zaten sumpa değil akvaryumun üstüne düşünmüştüm.
   
 6. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken

  Mesut abi ama akvaryumun üstünden sirkülasyonla çok fazla oksijen kazanıyorduk o ne olacak aslında ufak bir vantilatör faydalı bile olur...:)
   
 7. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.751
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Oksijen konusunda sıkıntı olacağını sanmıyorum çünkü su yüzeyi ile buhar camı arasındaki havayı çekecek. Fana uzak noktalardan açılacak 1-2 delikle dışardan hava alacak hatta normalden daha fazla havalandırma olacak yüzeyde. Ama şu şu var buhar alüminyum yüzeyde yoğunlaşacağı için bunun suya ne gibi bir etkisi olur ve her ne kadar fanla çekilecek olsada buhar kapaklarıda yoğunlaştırma yapacaktır. Camlar ne kadar sürede kirlenecektir veya kirlenecekmidir?
   
  Alparslan bunu beğendi.
 8. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Anladım abi o zaman güzel yapıp denemek lazım.Portal yeniliklere açık hep beraber yapalım,takipteyim abi...:)
   
  MESUT_KERİM bunu beğendi.
 9. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Hepsi olur da Bir ata sözü var attığın taş ürküttüğün kurbaya .... Diye. İşin içine peltier girince peltierle bu yüzeyi soğutmak için kullandığın elektrik enerjisi emin ol ki su faturasından kat ve kat daha pahalıya gelir. Su eklemeye devam. Haftada 50 litre su çok büyük bir hacim değil.

  Kendim için söyleyeyim.

  Günlük 2,5 litre
  haftalık 17,5 litre
  Aylık 77 litre
  Bu da demek oluyor ki 12 ay da 1m3 yani 1000 litre o da 1m3 eşittir Bursa için 0,30 TL fazlası ile ​
   
  MOVACIKLI bunu beğendi.
 10. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Benim için hesap günde 5 litre X 365 gün : 1,825 litre / damacanası 19 litreden : yaklaşık 100 damacana X 5 Tl den damacanasını alıyorum : 500 TL temo27
   
 11. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.012
  Yer:
  Bursa
  Özgün Bey hacminiz oldukça büyük,neden sizde büyük hacimli tank sahiplerinin yaptığı gibi RO kullanmıyorsunuz?


  Tapatalk...
   
  veligören bunu beğendi.
 12. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Aliminyum zamanla sulu ortamda korozyona uğrar. Uzun vadede sisteme zararlı olacağını düşünüyorum.
  Titanyum gibi korozyona dayanıklı bir malzemeden yaparsan olur.
  İkinci endişem de korozif olmayan bir malzemeden yapsan dahi sistemin bakteri barındırma riski. Bir süre sonra nitratlı su tamamlıyor olabilirsin.
   
  Durul Baykara, YIKIKTEMO, Okurt ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 13. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  596
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Ben akvaryumumda buhar camı kullanıyorum, şimdiye kadar herhangibir zararını görmedim. Hatta mercan veya diğer canlılara zarar-fayda açısından gözlemlemek için yaz boyu buhar camı olmadan kullandım, olumlu yada olumsuz bir durum farketmedim.

  Cam üzerindeki buhar bir süre sonra yoğunlaşarak, damlacık haline geliyor ve hem cam temizlenmiş hemde su geri dönüşümü sağlanmış oluyor.Eğer daha titiz iseniz, mıknatıslı cam silecekleri ile günde bir kez silmeniz fazlası ile yetiyor.Buhar camı kullandığım için günlük buharlaşma oranım maksimum yarım litre, su değerlerimde anormallik yok.

  Buhar camı ile aynı zamanda elektrik tasarrufuda sağlamış oluyorum. Basit pencere camları bile ışığın %92 lik kısmını iletirler, bu yüzden ışıkla alakalı tereddüt etmeye gerek yoktur.
   
  ozgun_cyprus ve MOVACIKLI bunu beğendi.
 14. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.751
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Peki genel olarak buhar camı kullanılmamasının sebebi nedir?
   
 15. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Buhar camı kullanılmama sebebi bildiğim kadar yüzey dalgalanması ile kazanılan oksijeni kesmemek en önemlisi de Su da bulunan karbondioksidin kolay olarak atılmasını sağlıyor. Tuzlu suda kalan carbondioksit PH düşümüne sebep oluyor bildiğim kadarı ile.
   
 16. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.730
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Arkadaşlar bu buhar camı dediğiniz akvaryumun üzerinin cam ile örtülmesi değil mi?. Eğer öyle ise Sump lu sistemlerde bunun bir zararını olacağını düşünmüyorum. Çünkü asıl havalanma sump bölgesinde gerçekleştiği için asıl oksijenlenme bu bölgede gerçekleşir hatta su durso içerisinden akmaya başlarken o2 alış verişi başlar. Bence mantıklı bendede günde 4 litre su buharlaşıyor. Haftalık 30 lt yakın su ilave ediyorum. Aylık 120 lt su gidiyor. Acilen uygulamaya geçirmeliyim.
   
  yekim ve Saruman bunu beğendi.
 17. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Eski akvaryumumda bu konu ile ilgili bazı denemelerim olmuştu. Sistemin üzerini kapattığımda buharlaşma miktarı neredeyse sıfıra inmişti. Ancak yaz aylarında özellikle MH lerin de yandığı dönemlerde ısı kontrolü yapmak hiç de kolay olmamıştı. Soğutucunun çalışma süresinin, akvaryumun üzeri kapalı iken arttığı kaçınılmaz bir gerçekti. Şimdi akvaryum hacmini neredeyse 4 kat büyüttüm ve yine de ayni soğutucuyu kullanmayı planlıyorum. Bu nedenle özellikle yaz aylarında bırakın akvaryumun üzerini kapatmayı, daha fan koyup buharı hızlıca uzaklaştırmayı planlıyorum ki ısı dengede kalsın.
  Kış aylarında ise akvaryumun üzerini kapatmak, cam malzeme kullanarak, bana da daha mantıklı geldi. Hem su sarfiyatı açısından hem de ısı. Sonuçta buharlaşan suyun taşıdığı ısı enerjisi, buhar akvaryum üzerinde sabit tutulduğunda yine akvaryumda kalacaktır. Ve yakmakta olduğumuz sobaların sarfiyatını düşürecektir diye düşünüyorum. Sadece merak ettiğim armatür ile akvaryum arasına konulacak cam panel üzerinde yoğunlaşma mutlaka olacaktır ve bu yoğunlaşma ışığı kırıp mercanların aldığı ışığı etkilecyecektir. Acaba bunun olumsuz etkileri olurmu ?
   
  Saruman bunu beğendi.
 18. yekim

  yekim

  Mesajlar:
  957
  Yer:
  Samsun
  Hocam RO alsana :D
   
  ozgun_cyprus bunu beğendi.
 19. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bülent'in dediği gibi düşünce güzel olsa da, alüminyum bu işte kullanılamaz. Akvaryum üzerine cam örtmek ve bunu uygunsa sumpa da uygulamak ciddi azaltır buharlaşan suyu. Bunun eksi yanı aydınlatmaya olan engeli ama ilgi olursa üstesinden gelinebilir.
   
 20. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Yaşadığınız yere göre değişir Ankara ve Eskişehİr gibi karasal iklimin hakim olduğu bir yerde yaşıyorsanız su kaybı çok oluyor, hem Eskişehir'de hem Ankara'da akvaryumlarım oldu. Ama aynı şeyi Marmara'da veya deniz kenarı yazın nisbi nemin %90'lara çıktığı bir bölgede yaparsanız çok ciddi soğutma problemi yaşarsınız. Eh bende gider klima veya soğutucuyu daha fazla çalıştırırım derseniz ro'ya damacanaya vermediğiniz parayı elektrik faturası olarak ödersiniz. değişen çok bir şey yok aslında.
   
  MOVACIKLI bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş