1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bundan Ps Motoru Olur mu?

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Alparslan tarafından 17 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. saruhan

saruhan

İsim:
    Saruhan Genel
    Cevap: Bundan Ps Motoru Olur mu?

Metal salınımı ? Wat harcaması ? Debi ? Isınma ? O nac 66'nın motorları 1000 lıra degıl dıkkatınızı cekerım.. kabın ve motorlar dahıl fıyatı dedıgınız rakamlarda, evet dıy bır calısma fakat basarısız benım fıkrımce... bu motorun debısı ? benım evımdekı tankımdada nac 66 var hıç gerek duymadım sokupte kombı motoru takmaya gayet basarılı ;)

Bubble Magus

incelersenız ıyı olur watlarını ve debısını gorebılırsın :)

2. saruhan

saruhan

İsim:
    Saruhan Genel
  3. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

Çırpıcı ile iş yapara benziyor, tabi şu metal aksam olayı ve 7/24 devamlı çalışmaya dayanımı, seramik mil yok sanırım; ısınma gibi sorunlar aşılırsa... Ama hepsinden önemlisi gayretini tebrik ediyorum...

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Cidden bende taakaa gibi çok güldüm. Uğraştığımız motoru tutturabilirsek maliyeti 1 TL burda amaç fabrikayla yarışmak değil birşeyler deneyip paylaşmak ama olur ama olmaz en azından kazancım tecrübe olur. Ve benim gibi uğraşanlara olur olmaz diye yardımcı olabilirim.

siftery bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

İsmail abi 6 milim kalınlığında seramik mile benzeyen çok sağlam kalın bir plastik var. Çalışmayı beğendiğin için teşekkür ederim :) :temel:

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bu suyu çırpmıyor, dışarıdan aldığı havayı basıyor suya.

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Murat abi haklısın(Üstad)sın ama pervanesi türbin gibi çalışıyor.İçinde bir sürü kıvrım var ama bilemiyorum deniyorum.:der:

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Su basma motorlarının pervane yapısı zaten o.

Birde nasıl izole yapmayı düşünüyorsun, suyun dışında mı çalışacak, motorun rotor kısmı metal mi?

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Murat abi evet arkası metal orayı termo plastik ile kaplamayı düşünüyoruz bu düşünceyi erteledik çünki motorun plastik ve demir aksamını ayırıp araya 10-12 cm sert plastikten tornacıya parça yaptırmak.Böyle yaparsak daha sıhatlı olacak gibi hemde su ısınmaz.Ne dersin?

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bu motor 7/24 çalışmaya müsait mi? Su dışında çalıştırmayı deneyin derim.

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Murat abi yapısı çok sağlam tahminim 7/24 çalışır deneyip görmek lazım. Lakin iç kısmı endüvi kısmına su girmesin diye onun için araya 10-12 santimlik tornacıya parça yaptırmayı düşünüyoruz su dışında olsun diye. Murat abi pervane yapısı Aquabee UP-5000 e aşağı yukarı benziyor,olur gibi. :temel:

13. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Bu öok gereksiz bir çalışma Alparslan ,sen bunu çok ucuza maal ediyorsun olmuyor:D Ne gerek var akvaryumcuda hazırı varken ne alaka kombi motoru yaa şunun wattına bak debisine bak:D Hem senin cebinde kalacak olan 400 500 lira rahatsız etmez mi kaşındırır adamı:D

Şaka bir yana Helal Alparslan takipteyim bende ki motora bir ayar çekeceğim duruma göre:helalolsun:

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Sağol Doğan abi.Sen acele etme netice alırsak sana heddiye ederim.Zaten 1tl değilmi.:D

15. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

400 vermessem koymam ben onu dolaba:D

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

İyi o zaman Doğan abi çalışmayı beğenmeyenlere satarsın 400 e ben yinede sana da yapıp hazırlayıp bir tane hediye edeceğim. Sen çalışmayı beğenmeyenlere ister 400e ister 800e satarsın artık sana kalmış :D :temel:

17. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Dıylar bitmezz,portal bölünmezz:D:aha::aha:

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Aynen katılıyorum süpersin Doğan abi :D :aha: :aha: :hepiniziseviyorum:

19. saruhan

saruhan

İsim:
    Saruhan Genel

Evet evet harıka motor gercekten :) nac 66 nın 1 gırısını kopukle kapatırsın muazzam olur :D :D :D

8 senedır denız tanklarım var hıç gormedım kombı motorunu merakla takıpteyım :D :)

20. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan

Bu tarz pompalar zaten yurt dışında geri dönüş pompası olarak kullanılıyor.

https://www.fish-street.com/magnetic_drive_pump?category_id=48

linkini verdiğim magnetic drive pump olarak bilinen dönen rotor kısmı sargılı olan sanayi motorlarının akvaryum kullanımına uyarlanmış şeklidir.

45 w ile 5200lt ve 4.5 mt su basma gücü ile normal pompalardan daha verimlidir.

Fakat tamamen suyun dışında kullanılması gerekmektedir, su içinde çalıştırmayı kesinlikle denemeyin bence.

Sizin elinizdeki pompada aynı mantıkla yapılmış kombi sirkülasyon pompasıdır basınç değerleri yüksektir.

24 saat çalışmaya müsaittirler çünkü evlerimizde kombi genelde 24 saat çalışır ve bu motor suyu sürekli devir daim eder.

skimmerda kullanımı ise pervanesi modifiye edilir ve external olarak sump dışında çalışacak şekilde ayarlanırsa belki kullanılabilir.

Sayfayı Paylaş