1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bunlar canlı kaya adayı olurmu ?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde mustafa karaeli tarafından 15 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Herkese iyi akşamlar.Arkadaşlar daha önce tatlı su akvaryumunda kullandığım bu kayalar canlı kaya adayı olabilirmi ? Cevap evet ise kayaları akvaryuma hemen koyabilirmiyim yoksa bir müddet tatlı suda bekletmelimiyim ? Kayalar bir yıldır suyun dışında duruyor.Yapıları oldukça bol gözenekli.Herkese yorumları için teşekkürler.

2. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU

Resim düzenlendiği için gerek kalmadı.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Önemli değil Mustafa Bey ben düzenledim. Sağolsun Serdar abi tarif etti demek ki biz de bilmiyoruz tam olarak. saat:gif

Bu kayalardan aşılama yapılabilir. Dekorun alt tabanını oluşturabilir bence. ;) Tatlı suda bekletmeye gerek yok güzelce bir durulayın. Eğer çok çamurluysa oto yıkamacıda bir su tutturun yeter.

4. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Canlı kayaların bol gözenekli olması tercih edildiği için bunlar işime yarar diye düşündüm.Yaklaşık bir yıldır bodrumda duruyorlardı.Tavsiyeniz üzerine canlı kayaların altına yerleştireceğim.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bol gözenekli yapıda olması güzel tabi ama konu aslında biraz daha derin. Mesele canlı kaya olarak tedarik ettiğimiz ve kullandığımız kayaların iç yüzeyinde su akışı çok çok azalır ve bu yüzden oluşan oksijensiz ortamda yerleşen bakterilerin oksijeni nitrat'tan alarak nitrat'ı gaza dönüştürmesiyle sistemden uzaklaştırması hedeflenir. Kısaca sizdeki kayaların gözenek yapısı oksijenli ortamda yerleşen bakterilere alan sağlayacak yapıda olabilir. Tabi bu da bir faydadır ve kaya genel görünümü olarak zaman içinde aşılanarak canlı kayalar ile aynı görünüme gelir. ;)

6. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Teşekkürler Temel bey.Engin bilginiz ve yardım severliğinizle hepimizin yardımına koşuyorsunuz.Şimdi canlı kayanın önemini daha iyi kavradım.Canlı kaya demekki doğal denitratör.Bunu bilmiyordum.Benim elimdeki kayalar oldukça geniş gözenekli.Çeşmenin altına tutunca üstten akan su alttan olduğu gibi akıyor.Eğer bu kayalar uygun değilse kullanmayabilirim.Saygılar.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kayalar uygun kesinlikle. burda:gif Dekorun en altında dayanak ve dekorda ayak oluşturmasında kullanılabilir. Hiçbir sakınca yok. Sadece dediğim gibi nitrat konusunda yardımcı olmaz ama amonyoktan nitrit'e Nitrit'ten Nitrat'a kadar olan azot döngüsünde yardımcı olur. Bence kullan Mustafa Hocam.

8. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Teşekkürler Temel bey.Biraz sonra kayaları akvaryuma ekleyeceğim.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kayalar koyulduktan sonra biz de görsek şöyle durumu nedir ne değildir iyi olurdu hani. gizli:

10. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Tamam resimleri koyarım.İnşallah geçen günkü gibi yanlışlık yapmam.

11. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Temel hocam kusura bakmayın fotoğraf biraz gecikti.Eğer linkte bir hata olursa düzeltirsiniz.Beyaz olanlar benim eklediğim canlı kaya adayları.Tümü görünmüyor.Toplam 10 kg civarında.Temel hocam birde sorum olacak.Canlı kayaların üzerindeki kahverengilik ditatom sürecimidir?Akvaryumu kuralı yaklaşık bir buçuk ay oldu.Akvaryuma aydınlatma için bir armatür yapıyorum bitince fotoğrafını eklerim.

Saygılar.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotograf goremiyorum cepten konuya dahil oluyorum ama kahverengilik diyatom. Bu iyi bir gelisme ve kurulum tarigine gore gecikmis gibi gorunuyor. Akvaryuma balik varmis gibi biraz yem atmak iyi olur. Canli yok sanirim akvaryumda varsa gerek yok zaten yapiyorsunuz. Diyatom evresinin hizina diger etken isiktir yeni armatur iyi olacak eminim.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotoğraf iç açıcı değil galiba. Fotoğrafı düzenledim. Diyatom yanında sağ tarafta sakal yosunu ve Cyanobacteria var sanırım.

Aydınlatmadan kaylanıyor düşüncesindeyim. Belli bir bölgeye konuçlanmışlar ve akıntı yine önemli. Akvaryumda akıntı ne durumda ? Işık zaten değişicek benim bildiğim bu yüzden o konuya pek girmeye gerek yok ama buğarşalaşn su yerine kullanılan su nedir ? Cyanobacteria oluşumunun sebebini bulmak gerek.

14. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Temel hocam kusura bakma cevabını bugün yeni gördüm.Ya sistemde yada benim bilglsayarda bir anormallik var.Portala giriyorum ama nickimi ve şifremi yazmadığım halde on line görünüyorum.Hatta Serdar MUMCU bey bana özel mesaj göndermiş ama mesajlarım kutusunda görünmüyor.Senin yazdığın mesajlar ilk kez şimdi göründü.Sorun nerede anlayamadım.Temel hocam gelelim sorularına.Yaklaşık 2 haftadır t5 (2 tane sylvania cqralstar 1 tane sylvania aquastar 1 tane ati pro color 1 tane aquablue spezial 1 tane blue plus) kullanıyorum.Sakal yosunu ve cyanobacterianın sadece bir tek keyenın üzerinde oluşması ilginç.Diğer kayalarda yok.Akıntı motoru 24 saat çalışıyor ve sakal yosununun olduğu kayanın üzerine doğru sirkülasyon yapıyor.Ayrıca dış filitrenin çıkış borusu da akıntıya dipten yardımcı oluyor.Temel hocam buharlaşan suyun yerine malesef çeşme suyu kullanıyorum.Hemde hiç dinlendirmeden.Hatta bazen su kloraklı oluyor bembeyaz o halde bile akvaryuma direk olarak katıyorum.cyanobacteria bundan kaynaklanıyor olabilir.Su arıtma cihazından çıkan suyu kullansak bunu engelleyebilirmiyiz ?Akvaryum ilk bir ay t5 yerine normal fluoresanlarla aydınlatıldı ( O zaman portala üye değildim ve beni bilgilendirecek biri de yoktu) sakal yosunu ve cyanobacterianın sebebi bu da olabilirmi ?Saygılar.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sanıyorum bu konuda fazla yoruma gerek kalmamış.

Hani bu soruyu mesajımda soruyorum ama cevabından da korkmuyor değilim. Malesef düşündüğüm çıktı. Kesinlikle kullanmamak adına çeşme suyunu kaldırmanız gerek. Bu şekilde belli bir slikat, fosfat, ağır metal yükü almış olan akvaryum suyuna damacana ile ile su değişimleri yapmak düzelen aydınlatma ile çok daha görsel ve sağlıklı bir akvaryum getirecektir. burda:gif

Sayfayı Paylaş