1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bunu hiçbiriniz denememiştir :)

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde alper5959 tarafından 27 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Merhaba a.p ailesi

Konularıma arada rastlayanlar bilindiği üzere 4 dişi 1 e yunus kolonimden 9 aydır yavru alamamaktayım.2 erkek değiştirdim erkeklerimden hiç hayır yok.Dişiye yumurta attırıyorlar yada döllemiyorlar veya yumurtlayan dişinin üreme bölgesini korumaması gibi sebeplerden dolayı hiç yavru alamadım.

Neyse bugün baktım dişi tüpçük çıkarmış.Yarım saat gözlemledim. komşudanda 1 tane erkek yunus alıp tankıma saldım.2 erkektende hayır yok hiçbiri dişinin yanına yaklaşmıyor dişiyi yumurta dökmesi konusunda korumuyor.

Baktım olmuycak yoğurt kabını yarısını su ile doldurdum.Dişiyi aldım yumurta kanalının üstlerinden ve yanlarından hafifçe bastırarak 81 adet yumurtası doğurtmasını sağladım.

Sonra 2 erkeğimide tek tek tuttum onlarında altından sperm deliğinin yanlarından hafif hafif bastırarak spermlerini yumurtaların bulunduğu yoğurt kovasına boşaltılmasını sağladım :D sonra elime bizim tavuklardan bir tüy alarak suyu arada bir karıştırdım.40 dk. yumurtaları o kapta beklettikten sonra kuluçka makinasına koydum.

Bakalım böyle bir deneyimim oldu yaptıklarım canice gelebilir ama hiç yavru alamamıştım benim bu zamana kadar ölen yavrularıma da yazık günahtı.Hem canlarını yakmadan sert bastırmadan bu işlemi yaptım.

Bakalım bu deneyimizin sonucu ne olucak sizinle paylaşıcam.sizce ne olur ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Bunu hiçbiriniz denememiştir :)

İlginç! Hadi dişiden yumurtaları çıkardın sonuçta dişi yumurta doldurmuş ama erkekler nasıl sen sıkınca sperm çıkarmış olsun, hayvanların bağırsak gazı olmasın? saat:gif Alper o iş olmaz bence.

alper5959 bunu beğendi.
  3. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Yok ağbi daha erkeği elime alır almaz ince şırıngadan basarmış gibi bir su fışkırttı.Hemen yoğurt kovasına aldım orda sperm deliğinin yanlarından sıktım 3-4 kez fışkırttı aynı şekilde.Ve diğer erkeğede yaptım aynısı çıktı.Dişide ise sadece yumurta çıktı öyle su filan fışkırmadı hiç.Bakalım yumurtaların döllenmiş olmasını umuyorum.Acaba yaşıycaklarmı yaşarlarsa kaçı yaşıyacak oda ayrı bi muamma bekleyip görücez bakalım ağbi :smiley33:

4. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Çok ilginç bir nedesem bulamadım Tuhaf olabilirmi olamazmı:smiley33:
    Bence olur diyem zamana ve şansa kalmış bişey aklıma şey geldi diyelim dişiden yumurta çıktı aynı cinsten değilde ne biliyim,yunusun yumurtasıyla sarı prensesin spermi gibi mutant falan yaratırız :F
    Boynuzlu sp :F

alper5959 bunu beğendi.
  5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Alper ne adamsın yaa.:F Yavrusuzluk başına vurdu iyice.:F

Alper suni olarak yumurtaları döllemiş olabilirsin ama bu iş genede olmaz.Zira iki erkeğin spermlerini birbirine karıştırmışsın.Keşke tek erkeği sağsaydın.Mantarlaşma olur diye düşünüyorum ama tabi dediğin gibi hiç denediğimiz bir durum değil bu yöntem.Bakalım artık inşallah yavrular oluşur.

alper5959 bunu beğendi.
  6. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Ağbi napayım 1 saat oturdum izledin baktım hayır yok bunlarda,bende zorla yaptım :D gerçi isreksiz şeyden sakat kızan doğarmış ama bakıcaz artık :F o 106 yumurtayı aynı yere koymuştumya oradan 65 yavru aldım ağbi.Burdada yumurtalar 2 erkek tarafından döllü ise yarı yarıya kayıp verebilirim.20 saat geçti yumurtalarda yapışma,mantarlaşma filan yok.Sadece dün akşam 2 yumurta doğuştan bozukmuş onları içinden çıkardım şuanda 79 yumurta var bakalım nekadarı çıkıcak,yada çıkıcakmı :bilmem:

7. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Evet Polat eğer yumurtalarım tam olarak çıkarsa veya kayıplada çıksa bu yeni tür türetmenin bu yöntemle yapıldığını anlamış olucam. Artık bu konuyuda okuyanlar senin dediğin gibi boynuzlu dudaklı sp üretmeye çabalarlar :F şansa kalmış işim bakıcaz bakalım ama keşke yumurtaları döllediğim kapta 1 saat kadar tutaydım biraz fazla tutaydım diyorum umarım hepsi döllenmiştir.

8. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Sarı yunus: :F:F:F:F

9. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Sarı prenses güzel kafa yapmış ama dudak yok. :D

methapor bunu beğendi.
  10. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Sarı Yunus(düzeltilmiş hali) xD :F

11. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Keşke Angelina jolie dudağı olsaydı. :) Doğrusunu söylemek gerekirse yunuslardaki dudaklar Angelina ablamızdada yok :D

12. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Bakalım yavrular olucakmı.Eğer olursa deneyebiliriz,kafalı japon balığı felan olur. :D

13. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez

İnşallah istediğin verimi alırsın. Bizi de haberdar edersen seviniriz.

14. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Tamam gün gün haberdar edicem 1. gün doldu yumurtalarda bir değişim yok.Bakalım yarın kuyruklarının yumurtadaki çizgilerinin çıkmasını umuyorum ama bakıcaz bakalım umarım olur.

15. Yunus Yıldırım

Yunus Yıldırım

İsim:
    Yunus İlkay Yıldırım

Abi keşke içine japonda sağsaydın, çıksaydı belki milyon dolarlık servete sahip olurdun.

16. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

45. saat oldu. Yumurtalarımın büyük çoğunluğunu kaybettim. 30 yumurta kaldı elime. Bu yumurtaların sivri olan tarafının uçlarında hepsinde nokta gibi şeffaf tabaka oluşmaya başladı. Bu kuyrukları patlıyor anlamına mı geliyor ? Yumurtanın üzerine dikey kuyruk çizgisi daha oluşmadı ama.

17. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Geçmiş olsun Alper, umut yok gibi geliyor ama umarım kalan yumurtalarda başarı sağlarsın. Yunuslar seni soğutacak hobiden ama yılmak yok. en kötü senaryo hepsini verip balıkların yeni bir koloni kurman olur. Çok fazla strese sokma kendini.

alper5959 bunu beğendi.
  18. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Yok strese sokmuyorum ağbi.Bu denediğim yöntem bi nevi tüp bebek yöntemi gibi :) Bunlarla uğraşmayı seviyorum. Ama damatlarımızda hayır yok işte hep aldığım erkek yunuslar 5 para etmez çıkıyo :D ama o sivri uçarında çıkan şeffaf noktacıklar beni umutlandırıyor.Kuyrukları yumurtadan patlamaya başlayacak gibime geliyor...

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

O şeffaflaşanlarda gidici Alper. Sen pek ümitlenme o yumartalara.

alper5959 bunu beğendi.
  20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Alper bey sizin yaptığınız iki şey var. Balıklara eziyet ve boşuna umutlanmak. Şuana kadar aldığınız erkeklerin hepsinin pasif olması imkansız gibi birşey. Bence başka sorun var. Elinizdeki erkeği çıkarıp başka bir akvaryumcudan vücut forumu düzgün aşırı büyük olmayan 7-8 cm boyunda erkek bir balık almak ve beklemek. Biraz zamana bırakın...

alper5959 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş