1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

BURSA'dan 130*65*60 Yeni Tuzlu Su Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde MÜDÜR tarafından 1 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. MÜDÜR

MÜDÜR

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Aykut İŞGÖREN
    Tüm akvaryum dostlarına merhaba;

Uzun zamandır portalınızın takipçisiyim. Aranızdaki dostluğun ve yardımseverliğin hayranıyım diyebilirim. Benim içinde aynı yardımseverliği göstereceğinize emin olduğum içinde aranıza katılmak istedim. Deniz akvaryumları ile ilgili tüm bilgilerim sizin açtığınız konulardan elde etmiş olduklarım. Bilmediğim ancak çok uzun zamandır sahip olmak istediğim deniz akvaryumuna sizlerin sayesinde sağlıklı bir şekilde adım atmak istiyorum.Şukadarını söyleyebilirimki, konu ile ilgili ben teknisyenim sizler mühendis :) sizlerin katkıları ile ortaya portal a ait güzel bir akvaryum çıkacağına eminim.

Akvaryum ölçüleri 130*65*60 cam kalınlığı 10 mm durso sistem.ön cam ekstra clear. Pazartesi günü akvaryumun son şekline karar verilip yapımına başlanacak ve 1 hafta içinde teslim edilecek. Öncelikle sizlerden öğrenmek istediğim sumpa iniş 50 mmlik tek borumu yoksa çift borumu olmalı ve sumptan çıkış 25 mmlik tek borumu. Bir diğer sorumda şu olabilir. boyun 130 yerine 150 olması su hacmi açısından ps veya kafa motoru gibi almam gereken ekipmanları bir üst modele çıkartmamı gerektirirmi yoksa bir değişiklik gerekmezmi. Şu yüzden soruyorum; 200 tl lik bir fiyat farkı ile 12mmlik ön cam ve yan camları ekstra clear 150*60*60 akvaryum yaptırma şansım var.

Yardımlarınızdan dolayı şimdiden çok teşekkür ederim...

2. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Cevap: BURSA'dan 130*65*60 Yeni Tuzlu Su Kurulumu

Öcelikle hoşgeldiniz ,kurulumunuz hayırlı olsun:)

Tankın ölçüleri ,yerleşeceği yere göre değişmekle birlikte benim önerim boydan çok derinliği arttırmaktır ve 60 olan yüksekliği biraz daha düşük tutabilirsiniz.

Diğer bir sorunuza yanıt olarak da iniş borusu 50'lik ses yapma ihtimali var boru çapını küçültüp ,boru sayınısı arttırabilirsiniz.Dİğer bir tavsiyem ben de BÜlent abiden aldım bu tavsiyeyi durso kısmını uzun tutarak su dışındaki boru boyunu minimum tutarsanız ses konusunda daha iyi olur.

Sumptan çıkış 25'lik iyidir tabi kafa motoru ne olacak o da bir soru işareti? Bence güçlü bir şey olsun akıntı motorundan kısarsınız görüntü kirliliği azalır.

Bir diğer uyarım da ilk verdiğiniz ölçülerde 10mm güvenlik konusunda ne olur bilmem????Rahat uyutur mu bilmem Kayıt kuşak olmalı o kalınlıkta bence.

Sehpasını yaptırmadıysanız ahşaptan yaptırmanızı tavsiye ederim.

şimdilik bu kadar tekrar hayırlı olsun:)

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Aykut bey öncelikle hoşgeldiniz Kararınız hayırlı olsun Ayrıca Bursalı hemşeriler görmek beni çok mutlu ediyor Portaldaki tuzlu suda Bursalı akvaryist sayısı az.

Öncelikle seçtiğiniz ekipmanlar nelerdir tam bilmiyoruz ama ben daha önce 50 lik tek taşırma ile yapmış olduğum tankı bozup tekrardan yapılandırır iken 2 tane 32 lik durso ile yapıyorum ve hala yapım aşamasında. Ve geri dönüş 20 veya 25 lik en az 2 tane güzel olur.
    Aynı şekilde geri dönüşte kullanacağınız motor gücü önemli eğer güçlü bir sistem olursa bence en az 2 ayrı yerden giriş yapın. Tankın 150x60x60 olması pek fark etmez 40 litre fark etirir ama bana sorarsanız 130x65x50 h daha güzel görünür tankın ne kadar derin olursa o kadar daha güzel durur Doğan arkadaşımızın dediği gibi yükseklik 50 veya 55 yapılması daha güzel.
    Ekipman olarak aldığınız veya düşündüğünüz neler var ?

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Gençler çalışıyor, aferim doğan bize iş kalmayacak yakında :)
    Hoşgeldiniz,
    Doğan ve Halil olması gerekenleri yazmış tekrar etmeye gerek yok.
    Tank ölçüsü kişiden kişiye ve evdeki boş alana göre değişmekle beraber, büyük olması beslenecek türler, seyir ve canlı konforu için avantajdır.
    Kalınlık 12-15 mm Kuşaksız yükseklik max 55 cm en yapılabildiği kadar çok. (80 ve üzeri süper duruyor)
    Ekipman,olarak,düşündüklerinizi yazarsanız tank boyutlarına göre değişiklik ihtiyacını yazarız.
    Şimdiden kolay gelsin.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

5. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Sağol Bülent abi hepsini buradan öğrendik:)

Bir diğer ekleme yapayım dedim,kafa motorundan çıkışa bir T koyun vana takın öyle bırakın ilerde soğutucu için lazım olacak(2. motora gerek kalmayacak ).(Temel abi'den seçmeler:D)

6. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

Hayırlı olsun,
    Ekipman karar aşamasında olduğunuz için küçük bi hatırlatma benden: Bende iki ay araştırdıktan sonra kuruluma başlamıştım fakat bazı hatalar yaptım; mesela daha önce ömrümde hiç ps görmememe rağmen gidip internetten bilmediğim, portalda daha önce tecrübe edilmemiş bi ps sipariş verdim, gol yedim. Kafa motorunda tasarrufa gittim 1 ay sonra mecburen değiştirdim, gol yedim. Yani Amerika yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Portalın yenilikçi-araştırmacı yapısına ters düşüyormuş gibi gözükse de bu, bazı şeyleri denemek için belli bir deneyime sahip olmak gerekiyormuş onu anladım.
    Zaten kafanızda birşeyler oluşmuş , Portalında desteğiyle kurulumunuz sorunsuz olur inşallah...

7. MÜDÜR

MÜDÜR

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Aykut İŞGÖREN
    Gerçekten harika ve çok hızlısınız :) önerileriniz için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim.

Halil ozaman sumpa inişi 32 mm lik 2 adet olarak onaylayıp cebe koyuyoruz. Doğan bey'in tavsiyesi ile sumptan çıkış borusunuda 25 mmlik yapıp kafa motorundan t yapıp vana koyuyoruz oda cepte. Akvaryum alttan ve üstten kayıt kuşaklı olacak ama 10 mm yinede rahat uyutmaz derseniz 12 mmlik camları hazır kesik olan 150 lik ön ve yan camları ekstra clear olanı tercih edebilirim. Eğer yeterli dersenizde yüksekliği tavsiyesiniz üzerine 55 cm ye düşürebilirim.
    Bülent bey, amacım kaya duvarları içinde anemonlar ile balık beslemek ama ilerde daha neler eklenir bilinmez tabii. Tank için evimde yer problemi yok. Tankın boyutunu büyütmek maliyetleri çok zıplatırmı onu bilmiyorum.Ekipmanları tamamen sizin yönlendirmenizle sıfır yada portaldan temin etme düşüncesindeyim.

Çok teşekkürler ismail.Sizlerin yardımıyla inşallah güzel bir akvaryum kurulacak.
    Bende o yanlışa düşmek istemediğim için tamamen siz dostların yönlendirmesi ile alımları yapmak istiyorum. Hep beraber ne alınması gerektiğine karar verip o şekilde devam etmek en hayırlısı olacak kanaatindeyim.

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Aykut bey ben 3800 litrelik bir geri dönüş kullanıyorum 2 tane 32 lik yetecektir daha suyu koyup test etmedim afa fizik kuralları gereği 6000 litreyi kaldırı 4000 den fazla büyük geri dönüş düşünüyorsanız 3 tane 32 lik durso yapın biri en üstte emniyet olarak kalır.

litre arttıkça maliyet artıyor tabiki ama 50-60 litre farkın pek bir maliyet artışı olmaz. Ekipman konusunda tavsiye verebilmek için toplam bütçe veya ekipman başı bütçeyi bilmek lazım ki şu marka şu model sizi rahat ettirelim diyelim. PS var 400 lira PS var 2000 lira mesela.

9. MÜDÜR

MÜDÜR

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Aykut İŞGÖREN

Halil konuya girdikçe sorulması gereken birsürü soru çıkıyor ortaya kafanızı biraz şişiricem sanırım kusuruma bakmayın :)
    ozaman tek durso bölmesinin içine 2 adet 32 lik 1 adette yine 32lik emniyet borusu yaptırıyorum. sumptan geri dönüşü 25 mmlik tabandan delinecek delik ile aparatlarla tankın tabanına 2 ayrı çıkış olarak vermek 55-60 cmlik ana tankın yüksekliğinden kurtaracağı için daha kuvvetli bir debi oluştururmu acaba? yoksa tabanı hiç deldirme tankın üstünden su yüzeyinemi vermeliyim?

10. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ

Aykut bey kurulumunuzun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.Bende sizin gibi yeni başlayanlardanım.Sizinkinin boyutlarında bir kurulumum var kısıtlı tecrübelerimi aktarmak isterim.
    -En önemli durumlardan birisi güvenlik.Sumpla birlikte yaklasık 700-800 kg agırlık ve en az 500lt sudan bahsediyoruz.Bu nedenle akvaryumun ve sumpın oturacağı bazayı buna uygun olarak seçmelisiniz.Yer konusunda sıkıntım yok demişsiniz.Bu nedenle ahşaptan yaptırmanızı öneririm.Şayet baza ahşaptan yapılırsa sumpta içeride kalan net ölçüye göre yapılmalı buna dikkat edin.Benim kurulumunda alüminyum baza kullandık ve ilk başta hiç güven vermedi açıkçası.Bu nedenleAhşap bazaya yöneldim yer sıkıntısından dolayı alüminyum bazayı seçmek zorunda kaldım.Güçlendirdim bazayıda yırttık durumdan.
    -Akvaryumu kayıtlı kuşaklı yaptırmakta fayda var.Dediğim gibi güvenlik bence en önemli husus.Görünen camları extra clear yapmanız güzel bir görüntü oluşturacaktır.Bunun dışında kullanılacak olan bütün camların rodajlı olmasına dikkat edin.Ciddi yaralanmalara neden olabiliyorlar.
    -Benim sistemde inişlerin birisi 32'lik vanalı,diğeri 50'lik vanasız.Böyle yapılmasının nedeni vanasız olan inişten su indiğinde ses artacak ve vanalı olan taraftan ayar yapılarak suyun uygun debide akışı sağlanacak ve mumkun olan en sessiz şekilde sistem sürdürelecek.İkinci ve vanasız olan inişin 50'lik yapılmasının nedenide yine ilave güvenlik ve ses yapması için.Kafa motoru konusunda arkadaşların önerisi bencede çok çok mantıklı.25'lik cıkışla güçlü bir kafa motoru çok güzel bir olay.Temel abiye birkez daha teşekkür etmek istiyorum..
    -Ekipman konusunda tecrübeli abilerimiz arkadaşlarımız zaten gerekli yönlendirmeyi yapacaklardır..
    Tekrar hayırlı olsun......

11. MÜDÜR

MÜDÜR

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Aykut İŞGÖREN

Ayrılabilecek bütçe önemli tabii ama boşyere verilecek 1 lira bile bence fazladan paradır. o yüzden bence önemli olan benimki gibi bir tanka ps almak için 400 tlmi normal fiyattır yoksa 2000 tlmi? Eğer 400 tl ye alabileceğim ps benim işimi görüyorsa niye 401 tl vereyim diye düşünüyorum :)

12. MÜDÜR

MÜDÜR

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Aykut İŞGÖREN

Çok teşekkürler eray bey. baza 40*40 demir profilden yapılacak.Camlar fabrika rodajlı oluyor.sumpa iniş borularından birine vana koydurmalıyım ozaman sessizlik açısından. Gerçi durso sistem anladığım kadarıyla en sessiz sistem.

13. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

Durso sessiz fakat boru çapları tam ayarlanmazsa ses yapıyor bildiğim kadarıyla, bunu önlemek için vana kullanılıyor...

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Merhaba Aykut Bey, akvaryum kararınız hayırlı olsun. Durso sistem sessiz denilir ama her zaman böyle olmaz ne yazık ki. Fakat yine de ideal sistemdir. Vana koyulabilir evet, bunun sese faydası olur.

15. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Yer sıkıntısı yoksa bence tabandan açılacak delik yerine dışardan olsun durso.İçerden açılacak delik tank hacminden(görüntü olarak) çalacak.Benim fikrim doğallığı da bozuyor ama dediğim gibi benim fikrim.Bir sıkıntı durumunda müdahalesi kolay olur.Tankı yaptırırken arka cama delik deldirin eğer arkadan taşırmalı yaptırmak isterseniz. Üstten kıvrılan boru bence hoş değil.Delikleri deldirirken geçecek borudan 1 mm fazla söyleyin ölçüyü benim gibi cam zımparalamayın 2 saat:D Diğer bir tavsiye de iniş borularını sökülebilir yapın mümkün olduğunca ,bir kaza ya da değişim sırasında çok kolaylık sağlayacaktır.Boru sistemini döşemeden önce sumpunuzun tasarımını kafada bitirin boruları ona göre döşeyin bence. Bir diğer konu siz de başladıktan sonra makalelerden makalelere konulardan konulara atlayacaksınız,sonra belki gözünüz yosun duvarına takılır ya adamlara bak PS yi çıkarıp kaldırmışlar ben PS yi çıkarmasam da bu sistemi de ek olarak yapayım diyebilirsiniz :D Sonradan eklemeler işi biraz zorlar o yüzden hepsini gözden geçirip ona göre planlı gidin derim:)

Sumpu bölmelere ayıracaksanız abölmeleri ayıran camları mümkün mertebe kısa tutmaya özen gösterin(Elektrik kesintilerinde geri gelecek su için) PS nin olacağı bölmedeki cama delik deldirip bir vana eklemek isteyebilirsiniz su seviyesini sabit tutmak için:)

Ben biraz fazla yazıyorum ama bu dediklerimin hepsi akla takılıyor kurulum ilerledikçe:D

Dursoyu arka camda yapıp uzun tutarsanız ve 12 mm cam kulanırsanız üstten kayıt kuşak da istemez tabi karar sizin..

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Merhaba herşey söylenmiş söylenecektir de. Hayırlı olsun şunu ancak söyleyeyim ps`ye önem verin biraz büyük almaya gayret edin 1 TL fazla verin önemli değil. Selamlar:temel:

17. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar,hoşgeldiniz ,boyutlar 150*90*40 diyorum .

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Teoman abi camın kalınlığı ?

19. MÜDÜR

MÜDÜR

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Aykut İŞGÖREN

Teşekkürler Temel bey,
    Arkadaşların bahsettiği kadarıyla tek durso haznesinden 32 mmlik çift iniş yapıyoruz ve yine 32 mmlik emniyet borusu koyuyoruz. İnişlerden bir tanesine vana takıyoruz.Bu şekilde ses mümkün olduğunca kısılır sanıyorum.

20. MÜDÜR

MÜDÜR

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Aykut İŞGÖREN

Doğan bey; tabandan açılacak delikten kastım sumptan gelecek olan geri dönüş borusu. Tankın tepesinden suyun yüzeyi yerine tabandan delerek geri dönüş suyunu tabandan vermekten bahsediyorum. gerekirse t boru ile boruyu ikiye ayırarak tabanın sağ ve solundan borularla kumun altından uzatıp dipten vermiş olurum suyu.Bu sayede kafa motoruda suyu rahat ve debili basmış olur suyu yukarıya diye düşündüm. Boru ağızlarınıda kaya ile saklarım görünmez hemde dipte sirkülasyon yaratır. Bilmem mantıklımı düşünüyorum

Sayfayı Paylaş