1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bursa'dan Selamlar,

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde Fevcin tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Fevcin

Fevcin

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Fatih Evcin
    Arkadaşlar herkese merhaba.
    Sizi tebrik ederek başlayacağım çok güzel bir forum ve dostluk örneğisiniz.
    Bursa'da yaşıyorum küçük bir fanusta 1 adet turuncu Japon balığı besliyorum.
    Bir arkadaşım hobiyi bıraktığı için tüm teçhizatıyla sattığı akvaryumu yarın teslim alacağım.temo11
    ( 70*30*40 ebatlarında ) sizlerden isteğim;hangi balık hangi yem hangi bitki edinmeliyim?

şimdiden teşekkür eder cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.o_O

cimlikaya, YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  2. TETRACI_KARDEŞLER

TETRACI_KARDEŞLER

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    tetra kardeş
    Ak
    Hoş geldiniz. Akvaryumunuz 84 L.Eğer kolayca bakabileceğiniz bir balık türü istiyorsanız ,tabi bana göre,canlı doğuranlardan( lepistes,neon tetra ve plati de olabilir) oluşan bir akvaryum kurabilirsiniz.Benim akvaryumum yaklaşık sizin ölçülerinizde. Ben lepistes,neon tetra ve plati besliyorum.Lepistesler hareketli balıklar ve gerçekten göze hoş görünüyorlar.İstediğiniz takdirde kolayca çoğaltabilirsiniz.Eğer siyah kum severseniz hagen siyah kum kullanın bende kullanıyorum bitkiler için ideal.Ben bitki olarak tilkikuyruğunu tavsiye ederim.Arkalara diktiğinizde güzel bir fon olur.Yapraktan beslenebilmesi ise daha dayanıklı olmasını sağlıyor.Akvaryuma plastik-yapay dekor koymanızı kesinlikle tavsiye etmem.Bunun dışında mango kökü gibi malzemelerle güzel bir dekor oluşturabilirsiniz :)
    40 lt. > Lepistes,Japon,Moli,Kılıç Kuyruk,SilverShark,Tetrazone vs.
    120-200 lt. > Sarı Prenses,Ahli,Yunus,Melek vs. (Malawi,Orta Amerika için ideal)
    300-500 lt. > İnka,severum,Discus,Altum,uaru(fakir discus'u) (Güney Amerika,Orta Amerika,Okyanus ve diğer tüm yerler için ideal)

Fevcin ve Alparslan bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldiniz hayırlı kurulumlar...:)

Fevcin ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  4. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Fatih Bey aramıza hoş geldiniz. Elinizde mevcut bir tane Japon balığınız varmış, yanına azami üç tane daha ekleyerek güzel bir dörtlü oluşturursunuz. Japon balıkları kumla oynamayı ve ağızlarına aldıkları kumun içindeki besinleri yemeyi severler. Bu yüzden tabana onların ağızlarına kolaylıkla alabileceği boyutlardaki kumdan, en az beş santim yüksekliğinde yaymalıyız. Bitki olarak Arkalara Gigantea ve Echinodorus osiris ön ve orta bölümlere Anubias dikebilirsiniz. Bu bitkilerin yaprakları sert oldukları için yenilmeyecektir. Kök bölgesine sökülmemesi için taşlardan takviye yapmakta fayda vardır.
    84 litre akvaryumda endler besleyebilirsiniz. Akvaryumunuza dilediğiniz bitkileri dikebilirsiniz.
    Karma bir canlı doğuran akvaryumu yapıp, dilediğiniz bitkileri dikebilirsiniz. Ben 135 litrede endler, plati, kılıçkuyruk ve cüce vatoz besliyorum. Akvaryumum yan tarafta gözükmekte.
    Yem konusunda canlı doğuranlar ve cüce vatoz türleri için bitkisel ağırlı diyetler uygulanmalıdır. Haftada bir yada iki gün protein ağırlıklı yemler verilebilir.
    Japon balıkları hem etçil, hemde otçul beslenirler, bu yüzden en az haftada bir gün haşlanmış sebze vermekte yada, bir gün aç bırakmakta fayda vardır. Hangi tür balıkları bakmaya karar verince daha doğru bilgiler verilecektir.

Tetra Bey'in önerilerine katılıyorum fakat, herhalde başka bir balıklarla karıştırdılar. Düzeltme gereği hissettim.
    Silver şhark yada Kristal köpek balığı : 35 santime kadar büyüyebilen, en az 300 litrelik tanklarda bakılması tavsiye edilen, yumurta ve yavru balık düşmanı, kesinlikle tek bakılması önerilmeyen sürü balıklarıdır.
    Yunus cichlid yada Cyrtocara moorii : 25 santime kadar büyüyebilen ve en az 300 litrelik tanklarda bakılması tavsiye edilen balıklardır. Malawi balıklarının içinde sadece bir erkek için en az 400 litre hacim tavsiye edilen balıklar vardır. Mesela :(Amphilophus amarillo tek erkek : En az 400 litre, Amphilophus alttifrons : Tek erkek için en az 250 litre, Midas :300 litre, Kral cichlid : En az 400 litre. Makrakanta : En az 500 litre. Pangasius pangasius : En az akvaryum hacmi : 2000 litre.)
    İdeal kavramını tüm Malawi, orta Amerika veya diğer tüm bölge balıkları için değil, sadece ifade ettiğimiz balıklar için bilgi verirken, doğruluğundan emin isek kullanmalıyız. Yoksa yardım ederken hatalı bilgi paylaşımına yol açabiliriz.

DaPhNe, Alparslan, Ankaraguclu ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. Fevcin

Fevcin

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Fatih Evcin
    Teşekkür ederim hosbulduk. sizlerinde yardımları sayesinde çok güzel bir akvaryumum olacaga benziyor:)

Alparslan ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  6. Fevcin

Fevcin

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Fatih Evcin

Hosbulduk teşekkür ederim.
    Açıkçası japondansa biraz daha hareketli,farklı tarz ve renklerde balıklar istiyorum ama :rolleyes:

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoş geldin Fatih keyifli forumlar, düşüncelerine ayrıca teşekkürler.:)

Fevcin bunu beğendi.
  8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Fatih bey hoşgeldiniz,keyifli paylaşımlar dileriz.:)

Fevcin bunu beğendi.
  9. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    İstediğiniz balıkları akvaryumun hacmini ve balıkların birbirleriyle uyumunu göz önünde bulundurarak beğenin, yardımcı olacak arkadaşlar olacaktır.

Ankaraguclu ve Fevcin bunu beğendi.
  10. Fevcin

Fevcin

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Fatih Evcin
    Bu akvaryum benim için bir alışma, antrenman sahası gibi olacak.
    çok fazla bir isteğim yok gerçi sadece her akvaryumda gördüğüm balıklardan istemiyorum biraz daha farklı ama ilk alıştırmalarda bakacağım sanırım.
    :)

11. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Fevcin, Alparslan ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  12. Fevcin

Fevcin

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Fatih Evcin
    Merhaba hosbuldum.
    Misafirperverliğinizden dolayı herbirinize tek tek teşekkür ederim.
    Üye olmadan önce biraz tereddütlerim vardı ama konumu açarkende yazdığım gibi iyi ve kaliteli insanların arasında olduğundan dolayı çok mutluyum.

Galaxy Wonder cihazimdan gönderildi.

H.Kaya.Gemlik. ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  13. Fevcin

Fevcin

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Fatih Evcin
    akşama akvaryumu teslim alıyorum 2 adet 10 cm büyüklüğünde melek balığı da hediyeymiş :)
    bende şimdilik yanlarına 2-3 tane yavru melek alıp başlama niyetindeyim.
    6-7 yıllık akvaryumda sorun çıkar mı?
    kurmadan önce elden geçirmeli miyim? Nelere dikkat etmeliyim.
    tşkler.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  14. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    İnce tuz ve karbonatla ovarak temizledikten sonra, su kaçırıp kaçırmadığını kontrol edin. Başkada yapılacak bir şey yok . Kolay gelsin.

15. Fevcin

Fevcin

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Fatih Evcin

tşkler.
    normalde de aktif olarak kullanılan bir akvaryumdu. Üzerinden zaman geçmesi dayanıklılığında sorun teşkil eder mi?

16. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Benim şu an kullandığım akvaryum tam 13 senelik.

Alparslan bunu beğendi.
  17. Fevcin

Fevcin

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Fatih Evcin

çok iyi biraz moralim bozuktu şimdi iyi geldi :) melek balığı bakmamda bir sakınca yok herhalde akvaryuma alışkın balıklara daha kolay bakacağımı zannediyorum.

18. TETRACI_KARDEŞLER

TETRACI_KARDEŞLER

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    tetra kardeş
    Fotoğrafları bekliyoruz...

Fevcin bunu beğendi.
  19. Fevcin

Fevcin

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Fatih Evcin
    İlgim var ama sadece bakmaya çekmeyide severim ama amatör şeyler. Güzel Bursam diye bir gruptan almıştım.
    En büyük tutkum Twingom :) ve bu aralar inanılmaz derece de balık oldu bir anda :D

20. Fevcin

Fevcin

Yer:
    Bursa
    İsim:
    Fatih Evcin
    Evet arkadaşlar malzemelerimiz balıklarımızı ve tüm techizatı dun aksam teslim aldık. Biliyorum işim epey zor.
    İlk aşamada akvaryumdan aldığım suyu eve gelince hemen temizlemeden akvaryuma boşalttım balıklar ölmesin diye, bir damacana su da bekletiyorum eklemek için.
    Şimdi sizce temizlik yapıp mı yeni su eklemeliyim, yapmadan mı ve nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımlarınızı görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
    Unutmadan iki adet 4 yaşlarında melek balığı var, bir adet vatos.
    Ama ben lepistes bakmak istiyorum
    [​IMG][​IMG]

Galaxy Wonder cihazimdan gönderildi.

Sayfayı Paylaş