1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bursadan yeni 200 LT lik kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde halilkocan tarafından 26 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Bursadan yeni 200 LT lik kurulum

Cok teşekkürler, bir an kimse cevap vermeyince unutulduk dedim heralde :) Bilgi icin tesekurler, o zaman sadece bioball siparisi vereyim.
    Peki eskiden kulanilan biolojik sunger ve seramik makarnalar nedendi ticari amac mi yoksa bilincsizlik mi?
    Ve hepsi de suya gömülüydü elyaf dahil.

Cep mesaj.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

O zaman da bu zaman da para verip alanlar daha iyi bilir sebebini. Şükür bulaşmadım. Eskiden bilgi nerde Halil, protein skimmer dediğinde akvaryumcu küfür sanıyordu. Bu tarz ürünler kullanılmaz değil ama sistem farklı olmalı yani ona göre kurulmalı. Düşük debide su bu malzemelerden geçmeli ve düzenli sumpun tortusu alınmalı vs. Teknoloji gelişti böyle iyi.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekürler Burak ve Temel abi, bende sayenizde öğreniyorum yakınımda bir pet shop var, ve onun akvaryumlarına bir göz atmıştım gördüğüm kadarıyla sump kule biçiminde ve içi malzeme doluydu, sünger-biobal-substrat-elyaf-karbon dönem dönem zeolit bile koyuyorlar. Bunları bu şekilde görünce bilmediğim için heralde bende koymam lazım diye düşünüyordum ama tabi sayenizde ögreniyoruz.

Birşey daha var, su olarak korusuyun labaratuarıyla görüştüm, nitrit-nitrat-amonyum 0 imiş büyük ihtimal onu kullanacağım. ama aklıma gelmişken sorayım biliyorsunuz, ben bursada uludağa yakın oturuyorum. Burda yer altı kaynak suları bolca var bu suları test etsek acaba kullanabilirmiyiz ? nitrat biraz çıkabilir ama ölçmeden bilemem. Çünkü korusu ile görüştüğümde bana sadece filitre ediyoruz herhangi bir katkı ilave edilmiyor mineral olarak yeraltından geldiği gibi kalıyor demişlerdi.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Erikli su bile Uludağ civarından geliyor. Eğer test ettirirsen ve temiz çıkarsa neden olmasın. Ben de uzun zaman zaten İstanbul/Yakacık ormandan gelen suyun filtreden geçmiş halini kullandım.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Temel abi, test derken nitrit - nitrat - amonyum testi yeterlimi yoksa başka test yapmaya gerek varmı kaynak suyla ilgili ?

Bugun, mesaideydim eve gelince boş durmayıp ufak ufak bişeyler yapayım dedim, ve akvaryumun üst dolabında aydınlatmanın olacağı yere dışarı doğru 50 lik baca açtım, ortalık biraz battı ama olsun baştan yapmakta fayda var sistem kurulunca pek kolay olmazdı heralde.
    Bu bacaya 50 mm den 75 mm ye dönüştürücü koydum ve bunun ucuna ufak bir fanla işi cözeceğim.
    buyurun bunlarda resimler

brkfrt bunu beğendi.
  6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Halil bey direk boruyu görür görmez aklıma fan geldi. Okuyunca anladım bağlıyacakmışsınız. Gözle görmüş birisi olarak şunu söyliyorum, o kadar çok faydası varki ufak 3 cmlik bir fanın bile inanamazsınız. Buhar sorununuzu ortadan kaldırır takacağınız fan. Güzel olmuş ben çok beğendim.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekürler Fatih, bu hafta biraz işler yogun olduğu için çabuk cevap veremiyorum kusura bakmayın.
    Dün akşam tabandaki vidalı manşonu conta ve silikon destekli yerine sıktım, 1-2 güne kalmaz su ile test yapacağım dolapta esneme vs. olacakmı diye.
    Arkadaşlar, armatürde lambaların altına konulan reflektörü bulamıyorum, nerden temin edbilirim veya nasıl yapabiliriz.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Nalburlarda alüminyum bantlar satılıyor.Hani şu soba borularının ek yerlerine sarılır bilirsin? Kısmende olsa reflektör bulana kadar içini görür diye düşünüyorum.:ay:

9. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Yada yine hırdavatçılarda satılan ve sobanın ısısını emmesi için duvar önlerine koyulan ince tabakalar var onlardan da kullanılabilir.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yada Bakırköyden Celal Topçu'dan temin edebilirsiniz. Ptt kargo ile yolluyor.

Tel: 0 212 423 03 01

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekütler, Olcay bey ve bekir aklıma gelmedi değil ama parabolik reflektör olması daha avantaj, çünkü işığı eşit oranda ön yüzeye gönderiyor, yana ışık kaybı olmuyor.

Teşekürler, Fatih öğleden önce aradım cevap veren omadı. Öğleden sonra tekrar ararım

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Arkadaşlar, dün akşam sevdiğim bir akvaryumcu arkadaşıma uğradım, o da sağ olsun bana 30kg kadar iri mercan kırığı hediye etti. Verdiği mercan kırıkları başka bir akvaryumdan çıkma imiş, bende bu merçan kırıklarıyla diy kaya yapmayı düşünüyorum.
    Temel abii, gerci sen aragonit daha iyi olur demiştin, hatta bende öyle düşünüyordum ama bu mercan kırıklarınıda değerlendirmeyi düşünüyorum.

13. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Ben yaklaşık 10 kg. kadar iri mercan kırığını, 1-2 cm lik gaz beton parçalarını beyaz çimento ve kaya tuzu ile karıştırıp çeşitli kayalar yaptım. DIY canlı kaya videolarındaki gibi üzerine su dökünce hemen emiyor suyu. Yani oldukça gözenekli bir yapıya sahip. Henüz tankta deneme şansım olmadı ama. Tuzlu suda zamanla dağılırmı bilemiyorum.

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Aragonittende olur mercan kırığından da ikiside güzel olur, hatta onlar yoksa gaz betondanda olur. Denemiş birisi olarak gaz beton, beyaz çimento, iri tuz karışımı ile yapılan kayanın seramik kayadan ağırlık ve işlevsel olarak hiç bir fark olmadığını düşünüyorum. Şuan yaptığım kaya coralin kaplamaya başladı bile.

http://www.akvaryumportali.com/diy-tuzlu-sugelistirme/10296-bir-kez-daha-canli-kaya-alternatifi.html

Hakan bey güzel olmuş güzel. Yalnız kaya tuzu kullandığımız için direk akaryuma koymamamız gerekli ben 1 hafta suda beklettim ve hergün suyunu değiştirdim. Dağılma konusunda ise sıkıntı yaratmaz. Nasıl yapıştırdınız karıştırıpmı yaptınız bilemiyorum ama düzgün yaptıysanız kullanan biri olarak dağılma olmayacağını biliyorum. Bu tarz yapılan kayalar zamanla bir çok akvaryumcudaki yerli kayadan yüzlerce kat daha iyi oluyor.

kupeli bunu beğendi.
  15. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Kullanılan çimento uygunsa bir sorun olmaz, bende lav kayalarını beyaz kalekim ile yapıştırdım, şuan bir kısmı coraline alg kaplamaya başladı bu da salınım yapmadığını gösterir.

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ben beyaz porlant çimento ile kaya tuzu ve mercan kırıklarını harmanlayıp yapmayı düşünüyorum, ama tek takıldığım nokta nasıl bir dekor olacağı, tek paçamı yapsam yoksa parça parça kaya yapıp sonramı dekor oluştursam ? Kararsız kaldım.

17. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Tamamen sizin görsel zevkinize kalmış, parça parça yapmanız; değişiklik yapmak istediğiniz bir anda kolaylık sağlar. Tek parça da olur; yalnız daha sonra üzerine ekleyeceğiniz mercanları vs.. düşünerek hareket ederseniz daha kolay olur, yani iskeleti yaparsınız mercanlarla gelen kayalar dekoru tamamlar.

18. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Benim yaptığım kayalar için kalekim uygun olmazdı sanırım. Bildiğim kadarı ile kalekimin su geçirgenliği yok. Ben çimento, mercan kırığı, tuz la harç hazırlayıp kendimce şekil verdim.

19. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Çimentonun da su geçirgenliği yok aslında; mercan kırığı ve tuz kullanmamızın sebebi de bu; yani aralarda gözenek yaratmak. Fatih'in de dediği gibi kaya tuzunu eritmeyi unutmayın.

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yönlendirmelr için teşekürler arkadaşlar, gözenekli yapıya sahip veya geçirkenliği olan salınıp yapmayacak bir yapıştırıcıda yok galiba, o yüzden beyaz çimento veya kalekim kullanıyoruz.
    Keşke dediğim özeliklere sahip bir yapıştırıcı veya harç maddesi olsada daha iyi sonuçlar alsak.
    Kaya yapan arkadaşlar ne oranda harç-mercan kırığı ve tuz kullandınız? atıyorum 3kg tuza 3kg mercan kırığı 3kg çimento mu?
    Böyle bir reçete veya oran varmıdır

Sayfayı Paylaş