1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Buyrun 5 T.L ye Dimmerli Ay Işığı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde tsenol tarafından 26 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Bugün Çankaya ya gittim Sump içine fan almak için. Yerde prize takılıp gece kendi kendine yanan led ışığı görünce şeytan dürttü bundan Ay Işığı olur mu diye. Aslında Tank taki nano 2 x aydınlatmada ayışığı simülasyonu var ancak bana çok fazla aydınlık geliyordu.
    Evde zaten mercekli bir led vardı. Sensörlü ışık sadece 2,5 T.L. Yani bana maliyeti bu. Hadi led e de para verdik dersek 5 T.L ye ışığın şiddetine göre yanan bu ay ışığı lambası sabah gün ağarırken yavaş yavaş sönecek. Kartın üzerindeki ledleri iptal edip mercekli ledi bağladım. Sensör tepeye bakacak şekilde ayarlandı.Bir iki foto ile buyrun yakamoz seyretmeye :)

20130926_191525.jpg 20130926_191538.jpg 20130926_221243.jpg 20130926_221248.jpg 20130926_225348.jpg

Saruman, Kızıldeniz Akvaryum, Okurt ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi sadece son resmi eklesen bilmeyen harbiden yakamoz fotoğrafı zanneder. Elinde sağlık ay ışığı yansıması gibi süper olmuş bence.

3. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Sağol Veysel bakalım kaç gün dayanacak bu Çin işi :) Enerji tüketimi 0.5 Wat

YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok zekice Tahir abi tebrik ederim. Ufaktan hayran bırakmaya başladın bu gibi işler ile, gizli meziyetler mi desek veya ne beceri varmış da alıştırarak ortaya seriyor mu desek bilemedim.:)

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi örnek oldun bana yarın tank faaliyete geçiyor armatürü yapmaya başlamıştım. Eksik malzemem vardı yarın alacaktım listeye bunu da ekledim. Baktım şimdi sensörlü gece lambası diye var buradaki yapı marketlerde alıp yapmaya çalışacağım.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Henüz canlı olmadığı için dıy larla idare ediyorum. Canlılar gelsin başınızı ağrıtacağım kesin :) İşin güzel yanı sensör on off değil dimmer mantığı ile çalışıyor. Sabah hava aydınlanırken yavaş yavaş söneceği kesin.
    Veysel bu aldığım yapı market işi değil bildiğin kaldırım üstünde satılıyor bir daha gittiğimde 4 tane falan alırım yedek olsun diye ya da isteyen arkadaşlara hazırlamak için.

7. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Değerli dostlar benim kız İstanbul da okuyor. Senede 1-2 gidiyoruz yanına bir daha sefere gelirken İstanbul grubu ile tanışmayı isterim. Buradan haberleşiriz.

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tahir abi eline fikrine sağlık gene farklı bir buluş olmuş, yakında bende yapacağım foto her şeyi anlatıyor...:)

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    4 liraya satılıyor abi buradaki fiyatları alıp deneyelim bakalım, olmadı bakır plaket alıp baskı devre yaparız hep beraber. Zaten bu konu her daim konuşuluyor bende zamanında açmıştım bir konu. Önemli aslında akvaryumda yaşattığımız canlılar tropikal bölgelerde yaşayan canlılar.
    Ay Işığı Akvaryum Simülasyonu ve Önemi | Akvaryum Portalı

10. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Valla tek şüphem Çan Çin Çon ların uyduruk malzeme kullanması. Gerçi led benim yıllardır kullandığım led onda sorun çıkmaz ama devre dayanırmı bilemem. Herhangi bir trafo convertör falan yok direk 220 girmiş dirençle pnp transistöre fotoselle sürücü yapmış gerisi diyot. Bakalım dediğin gibi olmazsa daha güçlü pnp lerle devre yaparız. Elektronikten anlayan arkadaşlar yardımcı olur. Işıkları kapadım görüntü şahane. Tam durso nun taşma yerine vuruyor yüzeydeki kıpırdı yakamoz oluşturuyor gibi :)

veysel bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Devre şeması olursa ben baskı devre çıkarmasını biliyorum. Basit, bakır levha baskı devre kalemiyle çizilip perhidrol ve tuz ruhu karışımının içine atılıyor. Çizilen yerlerde bakır kalıyor diğer yerler eriyor. Ama devreyi iyi çizmek lazım. Ama yeterli gelir gibi bu şekilde.

tsenol bunu beğendi.
  12. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    2.5 liraya satılan birşeyi daha ucuza üretmek mümkün olmayabilir ben en iyisi Çankaya ya indiğimde 10 liralık :) (4 Adet) alıp bir kenara koyayım. Benimki hala çalışır vaziyette sabah sönmüş elle fotoseli kapadım çalıştı.

13. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Eline sağlık abi, sen yeter ki bu şekilde baş ağrıt. Bir aksilik olmazsa İstanbul'dayız biz de. Kesin kaydı haftaya yaptırırız sanıyorum. Tanışmaktan zevk duyarız.

14. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Benim kız Yedi Tepede Hukuk okuyor Ataşehir de kalıyor. İstanbul a genelde araba ile gelirim. Geldiğimde dostları ziyaret etmekten keyif alırım

15. Batuhan Erogul

Batuhan Erogul

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Batuhan Eroğul
    Abi Çankaya'nın neresinde satılıyor?

16. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Abi ilk adres ben olurum ziyaretinde valla....Kadıköy Hasanpaşa Kadıköy Belediyesi karşısı BEKO bayi dedin mi herkes gösterir :)

17. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Tahir abi dirençlerin ısınıp ısınmadığını mutlaka kontrol etmelisin üzerinde koruyocu bir eleman yok allah korusun gece tehlike yaratabilir.

18. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Murat kardeşim,
    Devreyi komple izolabantla iki kat yalıtıp ışığın aliminyum ayağı üzerine bağladım. Hiç ısınmıyor. Devreyi izole etmeden evvel tam güç denedim devreler ısınmadı.

19. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Batuhan,
    Ben İzmir de yim sen galiba Ankara dasın. Yani bu Çankaya Pembe köşkün olduğu Çankaya değil. Yok İzmir de nerde dersen Çankaya bit pazarı girişinde :)

20. Batuhan Erogul

Batuhan Erogul

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Batuhan Eroğul
    Bende Ankara sandım :D

Sayfayı Paylaş