1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cüce gurami japon balıklarıma rahat vermiyor.

Başlığı 'Labirentli Balık Türleri Forum' kategorisinde hande tarafından 10 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. hande

hande

Akvaryumda tam bir kaos oluşturuyor. Neden ne için yapıyor bilmiyorum, beni çok kızdırıyor. Geçen gün eşi öldü üzüldüm ama ne yapabirlirdim, onun ölüm sebebide, zaten öteki gurami yüzünden oldu. Şindi sırada japon balıklarım var, onlara bir şey yapamaz dedim ama o kocaman balıkları bile canından bezdirmeyi başardı, ve beni deli ediyor.Geldiği daha 15 gün olmuş akvaryumun kıralı kesildi, yok laftan anlasa ona sopa:böle yapıcam ama anlamaz. Şimdi onu ayırdım tek başına dönüp duruyor, üzülüyorumda ben ne yapcam. Elimdeki balığın dişimi, erkekmi olduğunu nasıl öğrene bilirim, hiç değilse ona göre bir eş alırdım. Birde ısık açıldığında deliye dönüyor, anladım ki bu balık bunu da sevmiyor. Bu balıkla kavga etmekten sıkıldım, kimseye vermekte istemiyorum çünkü çok güzel. Bana yardım ede bilirmisiniz. :cekingen: Balığım (Cüce Guromi) mavi renk.

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Hande hanım cüce guramilerin cinsiyet ayrımının nasıl olduğunu bilmiyorum fakat cüce gurami ve japonların beraber beslenmediğini çok iyi biliyorum.. Birbiriyle uyumlu ve aynı türleri beslemeyi öğrendiğinizde bu tip sorunlar ortadan kalkacaktır.. Balık beslemeden önce hangi balığı beslemek istediğinize karar vermeli ve o türlerle hangi türlerin beraber yaşadığını araştırmanız gerekmektedir.Japon balıklarının yanında başka tür balıklar beslemek zaten doğaları gereği pek uygun değildir.. Çok güzel ve insanın hepsini bir arada görmek istediği çok sayıda balık çeşidi var.Fakat bunların hepsini bir arada beslemek imkansız ne yazık ki.. Uyumsuz türleri bir arada besleyip onların ölümlerine şahit olmak insanı bu hobiden "ben yapamıyorum edemiyorum" gibi düşüncelerden dolayı soğutabilir bile.. O yüzden güzelliklerine aldanmayıp uyumluluklarını araştırmanız hem sizin hemde balıklarınızın mutluluğu için şart.. Çekinmeden sorabilirsiniz ve forumda ki tüm arkadaşlar seve seve yardımcı olurlar.. Forumlar bilgilendirmek, paylaşmak ve yardımlaşmak için en ideal platformlardır.

Saygılar

3. hande

hande

Volkan bey çok doğru söylüyorsunuz gerçekten. Bir an güzelliklerine kapılıp balıklama atladım ve sonu hüsranla bitti. Şimdi daha iyi anlıyorum. Bir an geriye doğru çekilip vijdan azabı duydum. Ve şimdi gerçektende balığımı daha bilgili bir arkadaşıma vermeye karar verdim. Keşke daha önce bu soruyu sorsaydım sizlere. japon balıklarımdan vaz geçemem 3 yıldır benimle yaşıyorlar emek verdim ayrı bir sevgi verdim onlara. Bu verdiğiniz bilgi için çok sağolun. Japon balıkları hakkında çok şey öğrendim ama farklı türler için biraz daha ders almam lazım. Tekrar sağolun.

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Balıklar arası uyum zaten araştırılarak öğreniliyor Hande hanım.. Benim ilk akvaryumumda pangasus , japon , melek , lepistes , kılıç , neon , molli , velifera , betta balıkları vardı mesela :) Lise zamanımdan bahsediyorum.. O zamanlar akvaryumcu teyzelerimize amcalarımıza inanırdık alırdık bunların hepsini yaşatamayınca kendimiz yapamıyoruz zannederdik.. Kimse bana japonların pullarının diğer balıklar tarafından lezzetli bulunduğunu söylememişti , kılıçkuyruğun akvaryumdan zıpladığını sortileri birbir izledikten sonra öğrenmiştim mesela :) 30 lt'lik akvaryuma 50 balık tıkıştırır bişey olmaz derdik , yeni balığı şak diye akvaryuma koyar, öldüğünde yolda heralde biyere çarptım derdim , tıka basa yedirilen erkek balıkları dişi balık diye zamanında az almadık yani isterseniz daha sayabilirim :) Bazı şeyleri yaşaya yaşaya öğrendik ama artık tüm bilgilere rahatça ulaşabiliyor rahatça paylaşabiliyoruz.. Bizler buradayız , arşivimizde her geçen gün dahada gelişiyor ve herkes tarafından sömürülmeyi bekliyor.. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.. Aklınıza gelen herşeyi çekinmeden sorabilirsiniz.Konu canlı yaşamı olduğu için anlatılacak öğrenilecek çooook şey var ;)

Saygılar

5. sedatı_ego

sedatı_ego

İsim:
    sedat mutlu
    Cevap: Cüce gurami japon balıklarıma rahat vermiyor.

konunun üzerinden çok zaman geçmiş ama ben yinede yazıyım :) dişi cüce gurami aramaktan ben yoruldum ve artık vazgeçtim :) çnk türkiyede en fazla her halde 30-40 tane vardır onlarda üreticilerde vardır . elimde fazla var diyen olursa her türlü 8 taneye kadar alabilirim :) ben melek balıkları ile besliyorum cüce guramimi onlara bile kafa tutuyolar ama gel gelelim o kadarda zorlamıyolar . balık uyum tablosunda zaten guromi ile japon uyuşmaz diyor dikkat etmek gerekli . erkekleri devamlı birbiri ile mücade eden balıklardır ve bölgede hakimiyeti kurmak ister devamlı. bitkili duran bir alan bulursa çok mutlu bir balık olur :) görünüşleri tek kelime ile mükemmel olan bu guromi cinsi bence ucuz yoldan discus beslemek gibi bişey :) mümkün olduğunca en az 80 litrelik bir akvaryumda 2 taneden fazla erkek cüce guromi beslememeye özen gösterelim .

saygılar

6. emin123

emin123

İsim:
    emin gençay
    Cevap: Cüce gurami japon balıklarıma rahat vermiyor.

size tavsiyem ya japonu verin yada cüce balığını verin karar sizin:basardim:

Sayfayı Paylaş