1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde Akgün Cem tarafından 29 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Evet Temel hocam resimdeki siyah cücelerin boyları 1,5-2 cm civarında, arada 2,5 cm.liklerde var.
    Yaklaşık 2 ay önce (tek batımda) 155 tane doğan siyah cüce vatozlarım...
    Ama sayıları biraz azaldı, 40-50 adet kadarını sattım bir o kadarda kendiliğinden ölmüştür heralde.

2. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Ormanın içinde kaybolmuş bir L144 longfin :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  3. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Ormanda erkeğini arayan kirazım :D

4. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Moss ball'la çift kale maç yapan kirazlar ile cücelerin fotosu...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Tebrikler Hocam harikasın. Akvaryum can canlı duruyor yanlız. Balıkların üremesine şaşırmamak lazım. :)

6. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    İşte L144 longfinlerimin arasında yem kapma yarışında olan minik siyah cüce yavrularım...

Sizlere birde pembe bir tablo sunayım...

7. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Teşekkürler Temel hocam.

devam edecek...

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Akgün abi maşallahın var. Bu yaratıklar çok güzel. Acaba sen hiç corydoras ürettin mi ? Bu aralar aklımda corydoraslar var da bilgi toplayayım dedim. Senin cüceler de çok güzel görünüyorlar. Sağlıklı balıklar dilerim.

Saygılar...

9. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Evet Hüseyin damızlık komando çöpçülerim var ve 2 batım yavru aldım... İlk yumurtladıklarında tecrübesizlikten yavru alamamıştım ama şimdi maşallahları var.
    Havalarda tam onların istediği gibi... yani yüksek basınç olunca yumurtlamaya başlıyorlar, zamanı için kısaca ilkbahar ve sonbahar da diyebiliriz (yağmur zamanı).
    Damızlık cory lerinden 2d 3e (veya 4e) şeklinde ayırmalısın. Coryleri 50*20*20h boyutlarına yakın bir tanka almanı tavsiye ederim. Pipo filtre en iyisi. Küçük bir hava taşı da ilave edersen çok daha iyi olur. Damızlıklar yumurtladıktan sonra mantarlaşma olmasın diye metilen mavisi koymayı tavsiye ediyorlar ama ben hiç kullanmadım (mantarlaşan yumurtalar olmasına rağmen). Yumurtlama olayı bittikten sonra anaçlarını tankdan çıkartmalısın, yoksa yumurtalarını yerler. Yumurtlama işlemi bittikten 3 gün sonra yumurtalar çatlıyor. İşin önemli kısmı burada başlıyor... Yeni çıkan yavruların besin kesesi eriyene kadar (buda yaklaşık 2,5 gün) yem vermemelisin. Hasas oldukları noktaların başında su değerlerindeki değişiklikler geliyor. Ben yavruları JBL Novatabs ve canlı artemia ile besliyorum. Novatabsı, toz haline gelecek şekilde ezerek veriyorum. Canlı artemia kesinlikle gerekli yoksa yavruların çoğunu kaybediyorsun. Her gün su değişimi (% 10) yapmalısın, çünkü yemlemeden dolayı su çok çabuk bozuluyor, özelliklede artemianın yenmeyenleri suyu çok bozuyor. Yumurtadan çıktıktan 15 gün sonra aynı suyu kullanarak yavrularını başka bir tanka nakil yapabilirsin.Aklıma gelenler şimdilik bunlar, başka soruların olursa seve seve cevaplarım tekrar. Kolay gelsin.

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Akgün hocam mesajlarını yeni gördüm.Harika fotoğraflar. em34: Eserlerini sonunda bizimle paylaşabilmene çok sevindim , gerçekten merak ediyordum.. Vatozlar için cennet bahçesi yaratmışsınız, her hallerinden belli oluyor.Renkleri formları 4 4'lük.. Yavrulara zaten burda eridim kaldım.. dön:gif Akvaryumun tabanı böyle hareketli olduğu zaman bambaşka bir güzellik oluyor.. Cory'lerde kadraja girdikleri zaman dahada güzel olacak eminim.. Nazar değmesin diyorum hiçbirine.. Bu arada kaybettiğin vatozlara üzülme bence , ilk deneme olduğunu tahmin ediyor ve yanılmıyorsam bu büyük başarı bana kalırsa.. burda:gif Daha yavrular olalı ne kadar olduda bu kadar boy attılar helal olsun valla.. O kadar iyi bakılmaya 40-50 kayıp sizin değil onların ayıbı valla :)

Canı gönülden tebrik ediyorum Akgün hocam em34:

Saygılar

11. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Çok güzel bir haber ve güzel fotoğraflar bunlar kutlarım Akgün bey.Başarılarınız daim olsun.Darısı makrakanta ile başımıza. :(

12. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Akgün hocam peki lepisteslerin olduğu bir akvaryumda yumurtlarlarsa ne yapmalıyım. Malum bu aralar Urfa'dan lepistes tedarik etmeye çalışıyorum. Corydoraslar da güzel balıklar. İkisi bir arada olursa Cory'ler ürerler mi ? Yada yumurtladılar diyelim. Lepistesleri çıkarmam gerekir mi ? Cevapların için teşekkürler.

Saygılar...

13. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Hüseyin, ben genelde yumurtalarını dökmeleri için başka bir akvaryuma alıyorum ama böyle bir akvaryumun yoksa mecburen karma akvaryumunda yumurta bırakacaklardır... Benim çöpçülerin bulunduğu tankda 1,5 cm boyunda lepistes yavrularıda var daha erişkin olmadıkları halde çöpçü yumurtalarını didiklemeye çalışıyorlar. Yumurtaya zarar verirlermi bilemediğim için ben yumurtaları tek tek toplayıp yavru çöpçülerimin bulunduğu tanka aktarıyorum (elle toplanan yumurtalarda mantarlaşma artıyor). Matarlaşmayı engellemek için metilen mavisi kullanabilirsin (ben kullanmıyorum). Metilen mavisini, suyun rengi Parlament mavisi olana dek dökmelisin.
    Selamlar.

14. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Teşekkür ederim Onur bey, darısı başınıza...

15. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Volkan nazik dileklerin için teşekkür ederim... Cory yavruları biraz daha kendini belli etmeye başlasınlar onlarında fotoğraflarını çekerim, paylaşırım sizlerle.
    Yalnız küçük bir sorunum var, evde 1 tane daha akvarum sokmam biraz güç gibi :) ancak damızlık corylerin yumurtalarını rahat ve güvenli dökmeleri için de gerekli... huh: bakalım ne olacak durumlar... :)

16. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Teşekkür ederim abi tavsiyelerin için. Duruma bakacağız. Olmadı bir tane de Cory akvaryumu kurarız.

Senin yavruların da resimlerini en kısa zamanda bekliyoruz.:)

Saygılar...

17. Emine

Emine

İsim:
    Emine
    Merhaba arkadaşlar öncelikle sorumu nereye yazacağımı bilmedigim için buraya yazıyorum yeni üye olduğum icin cevaplarsanız sevinirim benim bir disi bir erkek albino gold cüce vatozum var üç gün önce dişi küpe yumurtlamis fakat erkek yumurtalarin yarısını dışarı atmış onları alıp yavruluga aldım cizgili bölümünude iç filtrenin önüne koydum ertesi gün baktığımda diger yumurtalarida dışarı attığını gördüm onlarida aldim küpün icine baktığımda hic yumurta yok idi bugün ise icine disi tekrar 6 yada7 tane yumurta yapmış oncekinde ilgilenmeyen vatoz erkek su anda ilgileniyor digerlerini neden dışarı atmıştır? üç gün sonra dişinin yumurtlaması mümkünü? Yavruluklataki yumurtaların yarısı mantarlasti 3 gün olmasına ragmen digerlerinde bir kıpırdanma yok erkek bunları döllenmişmidir daha ilk yavru alacağım cevaplar icin teşekkür ederim yardımcı olursanız sevinirim

Sayfayı Paylaş