1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

cüce vatoz alırken ??

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde ozcan13 tarafından 1 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Selam arkadaşlar,

Cüce vatoz alacağım ama sağlıklı olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ? saygılar:gif

------------------------

M.D.14
    .

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    cüce vatoz alırken ??

Cüce vatozlarla ilgili bilgiler forumumuzda mevcut ama madem başlık açtınız buradan yardımcı olmaya çalışalım.

Sağlıklı bir cüce vatozda gözler parlaktır. Zaten gözlerin matlaşması bir çok balık türünde hastalığın bulunduğunun belirtisidir.

Aynı şekilde balık hareketlidir. Ben bir balığı almadan önce bir kaç gün incelerim. Mesela geçenlerde aldığım 5 tane cüce vatoz için 3 gün akvaryumcuma gidip gözlem yaptım. :D Sağlıklı bir cüce vatoz yeme gelir ve aynı şekilde renki koyudur. Üzerinde benek varsa bariz bellidir. Zaten az önce bahsettiğim gibi matlık gözlerde ve vücutta da varsa o balıktan uzak durunuz.

İmkanınız varsa yemleme yaptırın ve az da olsa balığı gözlemleyin. Dediğim hususları göz önünde bulundurursanız sağlıklı balıklar elde edebilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Kolay gelsin.

3. taygun

taygun Guest

cüce vatoz alırken ??

Özcan Bey,

Cüce vatozların önemli bir problemi ısı değişikliklerine karşı hassas olmalıdır. Bu hassasiyet balık ne kadar küçükse o kadar fazladır. Bu nedenle akvaryumcudan cüce vatoz alırken akvaryumdaki en büyük balığı alın ve balığınızın bulunduğu poşeti gazete kağıdına sardırın ki yolda suyun ısısı düşmesin. Aynı şekilde akvaryumunuzla poşetteki balığın su ısısının dengelenmesi için zamanı bolca kullanabilirseniz balığınızın menfaatine olacaktır.

Bir de cüce vatoz alırken karnının içeri çökük olmamasına dikkat edin. Eğer karnı içeri çökükse yem almıyor yani bir rahatsızlığı var demektir.

Saygılar

4. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    cüce vatoz alırken ??

Bolu'da cüce vatoz yok gelse bile hemen satılıyor. Bugün 2 tane buldum adam onlar satılık değil dedi.Normal vatoz vardı onlarda kocaman oluyor başa bela.Elinde fazla cüce vatozu olupda vermek isteyen olursa çok iyi olur. saygılar:gif

Sayfayı Paylaş