1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cüce vatoz ve çöpçüler.

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 22 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar daha anlayamadım ya kavgadan dolayı ölüyorlar yada bir problem var. nitrat konusunda bir değişiklik olduğu yönünde düşünürsek bitkiler ve %50 su değişimi oldu. Bir cüce vatozumun üzerinde beyazımsı birşey vardı ne olduğunu anlamadım. Çöpçüde hiçbirşey yokken öldü ilk gününde onu adaptasyon sorunu olarak saydım. Bir adet erkek lepiste öldü oda gen bozukluğu saydım lepisteslerdeki. Ama hiçbirşey anlayamadım. Meleklerim ile birlikte duruyorlar. Ve meleklerde hiç bir sorun gözükmüyor. Bitkili bir akvaryum. Bitkilerde çok sağlıklı. Bende kavgalar nedeniyle dağıttım tüm lepistesleri ve arkadaşa vermek istiyorum melekler ile bir uyumsuzluğu olabilir mi. :smiley33:

2. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Doğuş Bey beyazımsı birşey var demişsiniz.Nasıl yani? Resim ekleme veya biraz daha konuyu açma gibi bir şansınız var mı?

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Malesef yok ama ilk başta cüce vatozlarımdan bazıları filtreye sıkışıp paramparça olmuştu. Sanki bir ipliksi bir tabaka gibi bir beyazlık kaplamıştı her tarafı. Bu vatozumunda üstünde aynı bu beyazlıktan vardı sanırım yaralanmalardaki bir beyazlık gibi bakteriler tarafından yapılıyor olabilir. Ama her parçalanmada o ile kaplanıyor her taraf. Resim ekleme imkanım yok balıklar atıldı.

4. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Yaralanma sonucu beyazımsı bir durum.Aklıma ilk gelen mantar hastalığı;

Sitemizin forum arşivinde buldum. http://www.akvaryumportali.com/vbi/showthread.php?5417-Hastalk-Belirtileri-Ve-Tedavisi

Mantar Hastalığı:Mantar,sağlığı bozulmuş,yaralanmış balıklarda kolaylıkla ortaya çıkabilen bir hastalıktır.Sağlıklı balıklara zararı dokunmaz.
    Bir salgın tehlikesi yoktur.Kötü beslenme,bakımsızlık,yaralanma,ani ısı ve su değişimi sonucu direnci kırılan balıklar tehlike altındadır.
    Teşhis:Yaralarda ve deride bozulma,pamuk görüntüsü almış deri parçaları,iştah kaybı,saklanma.
    Tedavi:Balığın mantarlı kısmına mümkünse akvaryumcularda bulunan mantar ilaçlarından sürülebilir,Isısı 30 C a yükseltilmiş ve düzenli havalandırılan bir akvaryuma alınmalı,Bir hafta kadar ilaçları prospektüslerine göre kullanmalıdır.İlaçlarda bulunan etkin maddeler(Pennicline,Phenoxyethanol)

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bu yayılmaz denmiş peki ben hasta olmayan balıklara hiçbirşey yapmak istemiyorum en iyisi sağlıklı suda kalmaları.

6. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Ancak hasta balığınızı kaybetmek istemiyorsanız onu tedaviye almalısınız ki bunun için ayrı bir tank gerekiyor.Zaten yukarıdaki paragrafta da yazıyor.Bol oksijen,ilaç,ısı bu hastalıkta önemli faktörler.

Eskiden bu hastalığı yaşadım.Balık ayrılmaz ise diğer balıklar hasta olduğunu bildiği için yüzgeçlerine ve kuyruklarına öldürücü vuruşlar yapıyor.

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Zaten hasta balık diye birşey kalmadı hepsi öldü. Yani öldürüldü melekler tarafından. Diğerleride tarafımca ayrıldı. Şu anda akvaryumda 2 adet cüce vatoz 4 adet albino çöpçü 10 adet melek var.

8. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Başınız sağolsun.Umarım birdaha böyle bir olay başınıza gelmez :(

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İnşallah bir daha başımıza gelmez.