1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cüce Vatoz Yavrularını ayırdım

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde kado buhara tarafından 30 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Dün akşam yavruları aldım.Akvaryum içinde yarısını kestiğim bir pet şişenin içine koydum.Toplam altı tane yavru çıktı.Yanlız o ekipmanı sallarken anne babada içindeymiş görmedim onlarıda ayırdığım kabın içine atmış oldum.Sonradan onlarıda akvaryuma attım ama eski yerlerine gitmediler.Gerçi dişi fazla gitmiyordu oraya ama erkek hep oradaydı oda oraya gitmedi.Umarım bu akşam baktığımda orda olur.Yavruları bu şekilde büyütebilirmiyim ve yaşatabilirmiyim?Ne yapmam lazım sizce?

(akşamada bir işim çıkmazsa resimlerinide sizlerle paylaşıcam)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cüce Vatoz Yavrular1n1 ay1rd1m

Hayirli olsun iyi yapmissiniz ayirmakla. Yavrularin bulundugu kaba ustten acilacak delikler sayesinde su akisi saglamak gerek. Bu sekilde oksijen ve taze su ihtiyaclari karsilanir. Onemli olan besleyebilmek eger yem yiyorlarsa elbette yasatabilirsiniz. Yem almalarinda sorun seziyorsaniz farkli besinleri denemeniz lazim.

Cep mesaj...

3. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Daha dün akşam ayırdım içine spirulina tabletin çeyreğini attım.Yedilermi yemedilermi akşam bakacağım.O yemden dipte kalanları bu akşam çekimmi yoksa biraz daha kalsın mı dersiniz?Olmadı artemia alıp onumu kullanacağım?Bu ilk yavru alışım çok soru soruyorum farkındayım :D

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dip balığı yavrularının artemia yemesi bana zor gibi geliyor. Sanmıyorum pek açıkcası. spirulina iyi bence yiyebilirler. Haşlanmış bezelye tanesini ezerek tabana bırakıp onu da deneyebilirsiniz.

Eğer verdiğiniz yemleri yemiyorlarsa su da bırakmak doğru olmaz elbette almak en güzeli.

5. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Teşekkür ederim.Akşama bakıp ona göre hareket edeceğim.

6. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Tebrik ederim sizi. :basardim: Vatozlardan yavru almak kolay değil sanırım.Yavruları kaba almanızın sebeb nedir acaba ? Akvaryum içinde yavruları yiyebilecek türler varmıydı ?

7. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Teşekkür ederim.Oraya almamım sebebi içinde 12 frontoza,3 brichardi,3 lelupi,2 mono,2 argus var bunlara göre yavrular baya ufak kalıyor ve tek harekette yutuyorlar.

8. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Evet haklısısınız yavrular tehlikedeymişler.Yem denemelerinizde inşallah başarılı olursunuz. naz: Ben yem alırlar diye düşünüyorum.

9. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Bakalım akşam eve gidince durumlarını kontrol edicem.İnşallah kaybım olmaz.Hatta eve giderken nazarlık bile almayı düşündüm.:D

10. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna

Cüce vatozların bazı ilginç yanları var mesela eğer anne ve babanın yanından ayırmazsanız çok daha hızlı büyürler.Yine üreyecekleri akvaryumda salyangoz,planarya, karides yada macrakanta varsa üremeyi kesebiliyorlar.

Isıyı 26 derece cıvarında tutun.bu türün yavruları için özel bir yem yok bildiğim kadarıyla.Yavrular serbestçe yüzmeye başlayınca hem et hem de bitkisel besin yiyebiliyorlar.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abinin söylediği bezelyeyi deneyebilirsiniz. Bunun haricinde salatalık ve elmayıda seviyorlar. Bu 3 yemden bir tanesini elbette yerler. Umarım sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz yavrularınızı :) Hobinin en güzel yanıda bu yavru almak :)

12. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Aynen dediğin gibi Fatih kardeşim.Yavru aldıktan sonra balık beslemenin zevki dahada güzel oluyor.Hatta insana heyecan bile veriyor.Akşam eve erken gideceğim,onları uzun uzun izleyeceğim ve resimlerini çekeceğim.

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Kado gördünmü, forum güzelmiymiş değilmiymiş. Takır takır cevap alıyorsun.

Bu arada, yavrularına Maşallahıda ben vereyim, almana gerek yok. :F

İmlalara dikkat ettiğin için ayrıyaten teşekkürler. em34:

14. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara
    Abi sen geç kaldın ama ben nazarlığı almaya gittim.Bu kadar soru yağmurunun üstünede gelsin artık cevaplar. :D

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Düzgün sorulan soru portalımızda her zaman cevaplanmıştır. Sorarsın soruyu alırsın cevabını bu kadar :)

16. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Hayırlı olsu yavrularınız inşallah kayıpsız büyütürsünüz. Maşallah naz:

17. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara

Ben o konuyu kapattım.Benim asıl sorunum bir ay sonra başlıyor.Bizim evi müteahhide verdik.Bu ev yaklaşık olarak 1 ay veya 1,5 ay sonra bitecek.Bu yavrular,bu zaman içinde su değişimine dayanıklı hale gelmiş olurmu?Yoksa akvaryumu taşırken eski suyunu muhafaza edimmi?Veya eski sudan yavrulara yeni bir akvaryummu yapsam?Bir sürü soru var kafamda.Suyu aynı bırakıp yeni eve geçincede aynı şekil devammı etsem diyorum? Yavrular akvaryumda pet şişenin içinde olacak şekilde.Kafam çok karıştı ya ne yapacağım bilemiyorum dün aşkamdan beri hesap yapıyorum en mantıklısı yeni bir akvaryum yapmak gibi geldi.(50 cm uzunluğunda)
    Hiç olmazsa hem tehlike altında olmazlar,hem rahat dolaşırlar,hemde onlara özel olarak akvaryum ısısını ayarlayabilir yeminide onlara göre atabilirim.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yeni akvaryumunuzu yaptırın ve taşınması sırasında mümkün olduğunca eski suyu kullanmaya çalışın. Bu gibi durumlarsa genel oturmuşluk bozulur bir miktar. Belli bir kayıpta yaşanabilir ama normal karşılamak gerekir. Eski suyu mümkün olduğunca hızlı taşıyıp yeni yerdeki akvaryuma aktarmak bu sorunları azaltır.

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Eğer yeni akvaryum yapabilirseniz bu akvaryumun suyunuda yavruların bulunduğu akvaryumdan yapabilirseniz en güzeli en temizi en rahatı olur :)

20. kado buhara

kado buhara

İsim:
    kado buhara

Düşüncem doğru yani.Onlara özel bir akvaryum yapıp,eski akvaryumun suyunu ona koymak.Banada en mantıklı seçenek bu gibi gelmişti.İnşaat biterse hayırlısıyla bu olayı yapacağım.Şimdi iki günde bir akvaryumdaki suyun 4 de 1 ini değiştireceğim.İnşallah suyun dengesini bozmadan yapabilirim.Isıtıp biraz dinledirip öyle koymayı düşünüyorum.Böyle daha iyi olur hemde biraz ılıkken koymuş olurum suyu akvaryuma.

Sayfayı Paylaş