1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cüce Vatozlarım Üremiyor ?

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde fth-94 tarafından 11 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Merhaba,

  Yaklaşık 2-3 aydır bende olan 1d 1e damızlık cüce vatozlar bir türlü yumurtlamadılar. Daha önceden yumurtlamışlar. Yavru akvaryumunda bulunmaktadır cüce vatozlarım. Yanlarında 1 cmlik yavrular var. Yoksa bu yavrular onların yumurtalarını yiyormu ?
   
 2. taygun

  taygun Guest

  Cüce Vatozlarım Üremiyor ?

  Belki tesis yoktur. smiley18.gif Yani erkek için yuva var mı akvaryumda?
   
 3. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Cüce Vatozlarım Üremiyor ?

  Tesisler felan var.
   
 4. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
 5. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Cüce Vatozlarım Üremiyor ?

  Teşekkür ederim Volkan abi okudum. Buradakilerin hepsini uygulayacağım. Sanırım benim vatozlar yumurtlamışlardı ama bilemiyorum. Erkek vatoz kayanın altına girip sürekli kuyruğunu oynatıyordu. Ben baktım ama yumurta filan göremedim :) Neyse yeni bir bitkili tank kuracağım. İnşallah burada yumurtlarlar :)
   
 6. kado buhara

  kado buhara

  Mesajlar:
  171
  İsim:
  kado buhara
  Fatih kardeşim bak benim cüce vatozlar 12 adet frontasa 3 tropheus 2 mono 2 arus 3 leleupi ve 3brichardinin yanında yumurtladı.Önemli olan balığın yerine alışabilmesi.Stres altında kalmasını engelleyecek bir ekipmanın varsa tankında onun içinde her türlü yumurtlar diye düşünüyorum.Çünkü bana o balıkların yanında yavru alamazsın diyen bile oldu ama ben 2 kez yavru aldım.Birincisinde benim bilgisizliğimden yavrular öldü.İkincisinde ise 4 adet yavru var.Ve kendilerini çok rahat gizliyorlar.Onun için biraz şans ve balığın kendini rahat hissedebileceği bir ekipman şart.
   
 7. sezginyavuz

  sezginyavuz

  Mesajlar:
  308
  İsim:
  Sezgin Yavuz
  Cüce Vatozlarım Üremiyor ?

  İllaki testi, kovuk veya hindistan cevizi gibi malzemelere yumurta dökmezler. Bu güne kadar yanlarına yumurtlasınlar diye ne bulduysam koydum ancak sürekli olmayacak yerlere yumurtladılar. Şu anda 40 cm'lik mango kökünün içinde bir delik bulmuşlar orası hiç boş kalmıyor. Birde akvaryumda 10 tane dişinin varlığını sayarsak. Ancak senin açından rahat olabilmesi için, yani yavruları ayırma konusunda kullanabileceğin en iyi malzeme kesinlikle soft lale mercan. Bu mercanın deliklerini çok seviyorlar. Yerini sahiplendiğinde sürekli yavru alırsın artık dikiş tutmaz.

  Yavru konusunda ise; bir gün nihayetinde düzgün bir yere yumurta döken çıktı ve salyangoz kabuğuna yumurtladı biri. Çok dikkatlice 10-15 dk izledim; yumurtaların yanına gelen ve kabuğa giren diğer önceki batım yavrular iç güdüsel bir durummudur nedir bilmiyorum artık yumurtalara kesinlikle dokunmadılar. Yuvadaki erkek cücede kabuğa girip çıkan yavrulara toleranslı davranıyordu. Hatta erkek bir gün sürekli baktığımı görünce rahatsız oldu ve kabuktaki yumurtaların bir kısmını dışarı attı. Yumurtalar 4-5 gün kumun üzerinde kaldı ve bir tane cüce vatoz gelip o yumurtalara dokunmadı ve yumurtalar başında babaları olmadan oluştular.
   

Sayfayı Paylaş