1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cüce Vatozlarla İlgili Herşey...

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde Muzikopat tarafından 11 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    GENEL BİLGİLER…-1

Tür Adı: Ancistrus dolichopterus
    Familyası: Loricariidae
    Habitat: Amazon Nehri, Güney Amerika Rio Negro Havzası

Maksimum büyüklük: Erkeler 12-13 cm, dişiler 8-9 cm.
    Su Sertliği: 8-12

Su Özellikleri: Sıcaklık 23-27ºC, pH 5,7– 7,8.
    Davranış Özellikleri: Barışçıl
    Beslenme: Omnivor(hem bitkisel, hem etçil)

Minimum Tank Hacmi: 100 litre

YAŞAM ALANLARI…

Yaşama alanları Amazon ormanlarındaki Amazon nehri olan gerçek isimleri Ancistrus Dolichopterus olan bu canlılar son zamanlarda hemen hemen herkesin tankında bulunan birer tür olmaya başlamışlardır. Ancistrus Dolichopterus diğer bilinen adıyla cüce vatozların bu denli hobiciler tarafından görmüş olduğu ilginin bir nedeni, diğer vatozlara göre akvaryum ortamında üretilebilmeleri ve ebeveynlerinden babanın yavrulara uzun bir süre sahip çıkmasının yanı sıra, diğer vatozlara göre iyi birer yosun yiyici olmaları ve diğer vatoz türlerine göre daha estetik balık olmalarıdır.

TANK BOYUTU…

Her şeyden önce tabi ki hemen hemen bütün balık türleri için geçerli olan büyük akvaryum kuralı burda da geçerlidir. Unutmayınız ki 50 litrelik bir tankta baktığınız cüce vatoz yavrularınız ile 150 litrelik bir tankta baktığınız yavrularınız arasında muazzam bir fark olacaktır. Tank büyüklüğü yavrunun boylanmasında , gelişmesinde çok etkilidir.

BESLENME…

Beslenme konusunda kesinlikle unutulmaması gereken en önemli nokta yeni çıkmış yavruların karınlarındaki sarı kesecik tamamen kaybolmayana kadar kesinlikle yem verilmemesidir. Aksi takdirde yavrular ölecektir.

Halkın ağzında vatozlar çöpçüdür, pislik yerler, dışkı yerler gibi tabirler kullanılmakta fakat bunların hiçbir doğruluk payı yoktur! Eğer elinizde ancistrus türlerinden her hangi birisi var ise zaten bunu anlarsınız. Akvaryumlardaki temizledikleri camlardan çok, dışkılarıyla akvaryumları bir hayli kirletmekteler. Ancistrus dolichopteruslar birer omniwordur.Bunların asıl besinleri bitkisel ağırlıklı olmakla birlikte, protein ağırlıklı yemlerle beslenmelerine destekte verilebilir.Yem olarak spriluna içerikli dibe batan dip yemlerinden kullanabilirsiniz.

Habitatlarında taş, kaya veya dipte oluşan yosunlar veya çok küçük canlılarla beslenirler.

Hepimiz ağırlıklı olarak vatozlarımıza bitkisel yemler veririz. Bunun yanında Sera Granül gibi protein değeri bitkisel yemlere oranla daha fazla olan yemlerden kullanmanız da büyümede oldukça etkili bir faktördür. Zaten bitkisel ve protein ağırlıklı yemler hemen hemen bütün balık türleri tarafından sevilerek tüketilmektedir. Bitkisel ağırlıklı yemler ile protein ağırlıklı yemleri iyice ufalayıp karıştırdıktan sonra balıklarınıza verdiğiniz zaman bir müddet sonra gözle görülür bir boy farkı olacağını göreceksiniz. Salatalık kabuğunu soyup özelliklede içindeki çekirdekli kısmı çay kaşığı vb. gibi paslanmaz materyallerle suya gömerseniz ( herhangi bir materyale tutturmadığınız takdirde salatalığın çekirdekli kısmı suya batmayacaktır ) balıklarınızın bunu afiyetle tükettiklerini göreceksiniz. Aynı şekilde bezelye tanecikleri de işinize yarayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta salatalığın veya bezelyenin suda en fazla 3 saatten fazla bırakılmamasıdır. Aksi takdirde suyunuz zehirlenebilir ve sonuç çok üzücü olabilir. Diğer bir tavsiyem ise küçük kaya parçacıklarını su dolu bir kaba koyun ve daha sonra bu kabı güneşte birkaç gün bekletin. Kaya yosun tutmaya başladıktan sonra onu akvaryumunuza koyun. Göreceksiniz yavrularınız kayayı istila edeceklerdir. Bu yöntemi tatile gittiğinizde vatozlarınız aç kalmasın diye de uygulayabilirsiniz. Pratik bir tatil yemi yani. Sera WellsChips. Bu yeme dayanamıyorlar. Gerçekten çok severek tükettikleri bu yem gelişmelerinde çok etkili. Balık sayınıza göre bu yemden kullanırsanız ( mesela 5 tane vatozunuz varsa 2-3 tane vermenizi tavsiye ederim ) faydasını göreceksiniz. Yemi attıktan sonra ışıkları kapatıp yarım saat sonra geldiğinizde yemlerden eser kalmadığını göreceksiniz. Bu yemi mutlaka alıp vatozlarınıza 2-3 günde bir verin. Bu saydığım yöntemlerden bezelye dışında olanlarının hepsini denedim. Bezelyeyi de deneyen arkadaşlarım olumlu yönde sonuç aldıklarını kaydettiler. En kısa zamanda kendimde deneyeceğim. Canlı yem olarak herkesin bildiği Artemia’yı tavsiye ederim. Canlı yemlerin hemen hemen bütün balık türlerinin büyümesinde etkili olduğu çoğu akvarist tarafından zaten bilinmektedir. Vatozlarda da böyledir. Kesinlikle tavsiye ederim. Haftada bir balıklarınıza verin. Mutlaka faydasını göreceksiniz. Cüce vatozların beslenmeleriyle ilgili söyleyebileceklerim şimdilik bunlar. Saydığım yöntemlerden ister birini ister hepsini denerseniz kendi gözlerinizle olumlu yönde sonuçlar aldığınızı göreceksiniz.

SU DEĞİŞİMİ…

Vatoz türlerinin hemen hemen hepsi çok narin yapılıdır. Hele de yavrular. Yavrularınız yumurtadan çıktıktan sonra en az 1 ay kesinlikle su değişimi yapmayın ( buharlaşarak düşen su seviyesini tamamlayabilirsiniz o da dinlenmiş su ekleme şartıyla.) Çünkü su değişimlerinden oldukça fazla etkileniyorlar. Sonuç ne yazık ki ölüm oluyor. Su değişimi sebebiyle vatozları ölen arkadaşlarım var. 1. ayın sonunda su değişimi %10 luk bir oranla yapılmalıdır. 2. ayın sonunda %20 , 3. ayın sonunda ise % 30 oranında bir su değişimi yapın. Su değişim oranları balıkların ani su değişiminden etkilenmelerini minimuma indirmek için verilmiştir. Sonrada rutin olarak tank boyutunuza göre aylık % 20 veya % 30 oranında su değişimi yavrularınız için faydalı olacaktır.

CİNSİYET AYIRIMI…

Dişi-erkek diye cinsiyet ayırmanın birkaç yöntemini paylaşayım. Cüce vatoz yavruları en az 9 aylık ( bu süreç bakım şartlarına göre uzayıp kısalabiliyor) bir süreç sonunda öğrenilebilir. Erkekteki en belirgin fark üst dudağının üzerinde bıyıklarının olmasıdır. Bu bıyıklar sık yapıdadır ve yukarıya ya da ileriye doğru uzamaktadırlar. Baş kısımlarında da boynuzlar mevcuttur. Ama boynuzlar bazı dişi vatozlarda da olmaktadır. O yüzden boynuzlar sizi yanıltmasın. Dişiler erkeklere oranla daha da şiş görünürler. Üstten baktığınızda karın yana doğru yayılmıştır. Dişi fazla uzamaz ve boy olarak erkekten daha kısadır.

Albino vatoz türlerinde dişilerin karnında bir de kırmızı ve turuncu karışımı bir renk vardır. Bunlar yumurtadır. Tabi damızlık albino türlerde böyledir. Yavrularda henüz yumurta olmadığı için böyle bir durum söz konusu değildir. Dolayısı ile damızlık Albino türlerde cinsiyet ayırımı daha da kolaydır.

Üstteki Erkek Ve Alttaki de Dişi Vatozdur.

Erkek bir Ancistrus Dolichopterus

Gold Cüce Vatoz ( Erkek )

İşte Farklı Tür Dişi Örneği

ÜRETİM TANKI HAZIRLAMAK…

Cüce vatozların yeni bir tanka alışma süreleri en az 1 aydır. Bakım koşulları ( su değişimi , dip çekimi, akvaryumun dekoru vs. vs. ) bu sürenin uzayıp kısalmasında oldukça etkilidir.

Üretim tankı sakin olmalıdır. Fazla kalabalık bir ortamda da vatoz üretebilirsiniz ama bu oldukça zor ve sabır gerektirecek bir olaydır. Erkeğin yumurtaları havalandırırken diğer akvaryum sakinleri tarafından rahatsız edilmesi yumurtaların çoğunun çıkmayacağı anlamına gelir. Elbette en sağlıklı üretim tankı içinde cüce vatozdan başka canlı bulunmayan bir tanktır. Çünkü çıkan yavrular veya testideki erkek başka canlılar tarafından rahatsız edilemeyeceği için yavruları havalandırmada oldukça başarılı olacaktır. Bu başarının sonucunda da bol bol sağlıklı yavrularınız olacaktır. Üretim tankının içinde birden fazla deniz kabuğu veya testinin bulunması dişinin yumurta dökme sürecinin uzamasına neden olacaktır. Sebebi dişinin hangi yuvanın yumurta dökmesi için güvenli olduğuna uzun bir süre karar verememesidir. Kısaca özetleyecek olursam sade, içinde vatoz dışında canlı olmayan ( yanlış anlaşılmasın daha iyi verim alabilmeniz için başka canlı olmaması daha iyi diyorum. Yoksa içinde vatoz dışında başka canlılar da bulunan akvaryumlardaki vatozların da üredikleri görülmüştür.), içinde en fazla bir adet testi vb. bulunan, dikkatle vurgulamak istiyorum en az 100 lt’lik bir tankta ( daha küçük boyutlardaki tanklarda da yavru alınmıştır. Ben en verimli şekilde yavru almak isteyenlere alternatif yöntem olarak söylüyorum ) cüce vatoz üretebilirsiniz.

Burada maalesef akvarist arkadaşlarımızın sabırsızlıkları sonucu yavru alma olayları daha da zorlaşıyor. Akvaryumun dizanıyla kesinlikle oynamayın. 3-5 ay bekledikten sonra hala balığımdan yavru alamadım demeyin. Biraz sabırlı olun eninde sonunda balık uygun ortamı bulunca yumurtlayacaktır. Yine tekrarlıyorum sabır sabır sabır… Sonu selamet olacaktır emin olun.

ÜREME…

Cüce vatozlarda üreme o kadar zor değildir.Tek dikkat edilecek husus aynı tankta maksimum 2 erkeğin bulunması gerektiğidir.Erkekler arasında tankta ne kadar çok dişi olursa olsun yine kavga çıkar. Her erkek başına 2 yada 3 dişi olmasıyla beraber tek tür bakılmalarının da rahatlığıyla kolaylıkla yavru alınabilmektedir.Dişilerin yumurtlaması için dar girişli, içi geniş bir yuva uygun olacaktır (testi deniz kabuğu vb.). Erkek dişilerin yumurtlamasından sonra yavruların tüm bakımını üstlenmektedir, dişi ise bir daha yavrularına hiçbir şekilde bakmamaktadır.Yavrular ortalama 1 hafta içerisinde yumurtadan çıkıp cama yapışır hale gelmekteler.Baba yumurtlanan yuvanın içinde yavruların tüm ihtiyaçlarını giderir ve balıkların gelişimini dışarıda bakılan babanın dışladığı yada yuva dışında unutulan yumurtalara nazaran daha da hızlandırır. Ayrıca baba yumurtalara oksijen ulaşması için gün boyu onları yüzgeçleriyle havalandırır ve yumurtaların bulunduğu cisme hiçbir canlıyı yaklaştırmaz. Yavrular yuvadan çıkma boylarına geldiklerinde baba hala bırakmıyorsa yuvanın içinden yavruları, siz yuvanın içindeki yavruları bir yavruluğa vs başka bir şeye boşaltabilirsiniz yada hiç dokunmayıp kendilerinin çıkmasını bekleyebilirsiniz. Yeni doğmuş yavruların ortalama 1-2cm olmaları için yaklaşık 1 ay geçmesi gerekmektedir...Anne ve babadan yavruları ayırmazsanız yavruların gelişimi bayağı bir hızlanır.Anne yada baba veya diğer damızlık vatozlar yavrulara hiçbir şekilde zarar vermezler.Aile içerisinde büyüyüp yetişebilirler…

Dikkat edilecek hususlardan birisi erkeklerin dişilere oranla daha büyük olmalarıdır ki dişileri yumurtlatabilmek için küpe onları baskı ile sokabilmelidir.Eğer erkek dişiden boy olarak küçük ve orantısızsa çiftleşme olmayabilir.Balıklarınızdan dişilerin karın kısımlarını her geçen gün takip edin..Dişinizin karın kısmında şişkinlik ve anüs kısmında kızarıklık var ise balığınız yumurtlayacaktır.Bundan sonra tüm iş erkeğinize kalıyor..Erkek vatoz dişi balığı kendi sahiplendiği küpün, deniz kabuğu vs. dar girişli geniş hazneli bir cismin içerisine zorla sokup yumurtalarını aldıktan sonra dişinin yavrularla tüm bağı kesilir.. Geri kalan her şeyi baba üstlenmektedir.

Yumurtaları Bekleyen Erkek...

Erkek Yumurtaları Havalandırırken...

Gelişim Periyodu.

YAVRULARDA EN SIK GÖRÜLEN HASTALIK…

Yavruların en büyük korkulu belası olan hastalık su ısısının ve değerlerinin oynanması sonucu oluşan beyaz benektir. Yetişkinler bu hastalığa karşı yavrulardan bir nebze daha dayanıklılardır ancak bu hastalık cüce vatozlara bulaşırsa korkmak gerekir. Beyaz benekten korunmak için elinizden geleni yapmak bazen çare olmamakta.Suyun ısısını 2-3 derece arttırıp, metilen mavisi kullanmak tek çözüm oluyor ancak balıkların kurtulup, ölmemeleri ise tamamen mucize işi.

GENEL BİLGİLER…-2

Cüce vatozlar belirli bir boya geldikten sonra gelişimlerini tamamladıkları için yavru akvaryumlarında kesinlikle bir problem çıkarmamaktadırlar ( yavruları yeme, vb.). Küçük yapıları itibarıyla parazit vb. balıklara zararlı olabilecek canlıları diğer büyük vatoz türlerine göre daha az taşımaktadırlar. Bu yüzden diğer büyük vatoz türlerinden daha da güvenilirdirler . Diğer büyük vatoz türlerine oranla çok daha çalışkandırlar. Akvaryumuda yosun problemi olan akvaristler için birebir çözüm kaynağıdır. En sevmediğim yönü akvaryumu kirletmeleridir. Her canlı kirletir ama bunlar biraz daha fazla kirletiyorlar. Ne yapalım gülü seven dikenine katlanır.

Not : Bilgilerin bir kısmı alıntıdır.

Resimlerin tamamı alıntıdır…

Umarım siz değerli akvaristlere faydam olmuştur. Aklınıza takılan yer olursa veya sormak istediğiniz bir şey olursa seve seve cevaplarım…

Saygılarımla…

TencoMelih bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ynt: Cüce Vatozlarla İlgili Herşey...

Ellerinize sağlık, güzel bir yazı hazırlamışsınız. Bu türleri akvaryumunda bulundurmak isteyen arkadaşlara güzel bir kaynak olacaktır.

TencoMelih bunu beğendi.
  3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hüseyin;ellerine sağlık.Çok güzel ve faydalı bir paylaşımda bulunarak gene kendine yakışanı yapmışsın. :alkis:

Paylaşımlarının devamını dileyerek,gözlerinden öperim.

Olcay abin.

4. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

Hüseyin portal'a çok güzel bir kaynak kazandırmışsın. Teşekkür ederim. :cicek: :cicek: :cicek:
    Saygılar, keyifli paylaşımlar...

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Estafurullah abilerim yaptığım bişey yok. Burda olmamızın yegane sebebi zaten bildiklerimizi paylaşmaktır değil mi ?

Saygılarımla...

6. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Ellerinize sağlık. Gerçekten güzel bir paylaşım. Bilinmesi gereken her şey var.
    Özellikle gelişim periyodu harika! Teşekkürler. Keyifli paylaşımlar.

Saygılar...

7. Desert Falcon

Desert Falcon

Harika olmuş anlatım çok sade ve anlaşılabilir :=)

8. taygun

taygun Guest

Hüseyin Bey,

Merhaba. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Fevkelade önemli bilgiler. Bu balıklar konusunda tecrübe kazanmak isteyen arkadaşlar için faydalı bilgiler.

Aslında bu balıkları üretme çabası içinde olanlardan biri de benim. Şu anda yetişkin bir erkek balığım var. Onun arkasından iki tane de henüz cinsiyeti belli olmayan iki tane cüce vatozum var.

Asıl itibariyle, bulundukları akvaryum kalabalık sayılır. içinde birkaç platy, bir tane kuhli, birkaç çöpöü ve 8-10 adet karides var. bu kalabalık içinde ne yaparlar göreceğiz. ;)

Benim üremeler konusunda duyduğum bir husus var. Ne derece doğrudur bilmem. Elma salyangozunun bulunduğu akvaryumda yumrtlama yapmaz derleri Doğrumudur? Ben pek ihtimal vermiyorum ama duyduğum bu.

Bir de yazınızda iki kere değindiğiniz halde ben yine de sorma istiyorum. Bildiğim kadarıyla, balıklarda dişiler erkeklerden büyük olurlar. Erkekler daha ufak ve narindir. Sizin yazınızda ise bunun tam tersi. Dişilerin daha geniş yapılı olduğu halde boylarının erkeklerden daha kısa olduğunu yazmışsınız. Bu bilgi benim bilgimle çelişti. Sanırım benim aklımd yanlış kalmış.

Saygılar

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Merhabalar Tamer Abi ;

Elma salyangozlarının olduğu akvaryumda cüce vatozlar yumurtlamaz diye birşey kesinlikle söz konusu değildir. Balık yerini sevdikten sonra kesinlikle yumurtlar. Ama elma salyangozları mübarek akvaryumun her yerini gezdiği için hele de gezdiği yerde ne var ne yok ( ölmüş yavru balıklar da dahil ) süpürdüğü için yumurtaları kesinlikle büyük bir iştahla yiyeceklerdir. O yüzden elma salyangozlarının olduğu akvaryumda kesinlikle cüce vatoz tevsiye etmiyorum. İkisi de cama yapışan canlılar olduğu için bir müddet sonra iki taraftan birinde stres söz konusu olacaktır. Birbirlerinden rahatsız olacaklardır. Akvaryumunuzun kalabalık olması üremelerini etkilemez. Ben malawi akvaryumunda cüce vatozdan yavru alıp büyüten abilerime şahit oldum. Sizde de sorun olacağını zannetmiyorum ama yinede ayrı bir akvaryum tavsiye ederim. Sebebi yavrularınızı ne olur ne olmaz diye korumanız ve kayıpsız büyütmenizdir. Özellikle canlıdoğuran grubu balıklar cüce vatoz yavrularının gözlerine çok meraklıdırlar. Didiklerler gözleri ve yavruları rahatsız ederler. O artık balığın insafına kalmış. Dedim ya malawilerin içinde yavru büyüten abilerimi biliyorum.

Dişi erkek boyutuna gelince ;

Cüce vatozlarda genel vücut yapısı yazımda değinmiş olduğum gibidir. Bunun tam tersi durumlarda mevcuttur. Unutulmamalıdır ki akvaryum dünyasında kesin diye birşey yoktur. Ben size kesinlikle vücut yapısı benimki gibidir bundan başka bir durum söz konusu olamaz desem yanlış olur. Sizler de iyi bilirsiniz erkek diye aldığımız balık dişi , dişi diye aldığımız balık da erkek çıkabiliyor. Ve dişi erkekten büyükken aynı cins iki farklı balıkta durum tersine olabiliyor. Umarım yeterince açıklayıcı olmuşumdur üstadım. Çırağınızdan şimdilik bu kadar. Başka sorularınız varsa seve seve cevaplarım.

Benim cüce vatozlar da epeycene büyüdü yakında resimlerini sizlerle paylaşırım.

Saygılar.

Ha bu arada unutmadan acaba siz değerli site yetkililerinden bu konumun sabitlenmesini isteyebilir miyim ? Çünkü forumda kirliliği önleyeceğinden ve yeni başlamış olan hobicilere bu yazımın faydasının olacağından kesinlikle eminim. Karar siz değerli yetkililerindir.

Saygılar.

10. taygun

taygun Guest

Aydınlatıcı bilgilerin için telekkürler Hüseyin.

Takıldığım birşey olursa sana tekrar sorarım.

Saygılar

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Tabi ki abi seve seve cepavlarım...

Saygılarımla.

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Hüseyin Bey,

Ellerinize sağlık... Çok faydalı oldu benim için... Bakalım biz de yakında cüce vatozlardan yavru almaya çalışacağız... Emin olun ki sizin yazdıklarınızdan çok şey öğrenmiş olarak bu işe başlayacğım... Eminim ki sonunda da hedefe varacağız...

Saygılar... Teşekkürler... :cicek:

13. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Çok teşekkür ederim Abdullah Bey. Faydam olduysa ne mutlu bana. Bendeki anaçlar ürerlerse eğer bende yavrularımın yumurta halindeki resimlerini ve yumurtadan çıkmış resimlerini ekleyeceğim.

Saygılar.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hüseyin kardeş, bu yumurtlama sürecini, yumurtaların fotoları ile birlikte 'Üretim Portalı' adlı katagoriye yaparsanız çok seviniriz.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  15. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Halledildi .. Teşekkürler . Saygılar .

16. farukocak55

farukocak55

Çok yararlı bir çalışma olmuş.Benim şu anda 7 aylık albino cücelerimin üremesi ile ilgili çok değerli bilgiler edindim teşekkürler....

17. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz
    Paylaşım için çok teşekkür ederim. Cüce vatoz yavrularımda %50-60 gibi ciddi oranlarda kayıp yaşıyordum. Sayenizde hatalarımı gördüm ve kuluçkadaki erkek cüce vatozumun beklediği yumurtalar için bomba gibiyim. Saygılar...

18. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Bilgi paylaştıkça artar. Benim felsefem budur hocalarım. Faydam olmuşsa ALLAH benden de sizden de razı olsun.

Saygılar.

19. hawkeyex

hawkeyex

İsim:
    Erkan AKLUM
    Öncelikle tüm dostlara merhaba
    Bir süre önce değerli bir akvarist arkadaşımdan edindiğim Albino Cüce Vatozlarımla ilgi bende bir kaç bilgi sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle balıkları ilk alırken 4 erkek 2 dişi şeklinde aldım. 2 erkeği direkt olarak frontosa blue zaire moba larımın olduğu tanka aldım. Aslında ilk tanka koyarken büyük şüphelerim vardı açıkçası malum moba lar tanganyika balığı olduğu için su değerlerim çok sert ve ph 8.5 ve üzeri değerlerde. Şükür korktuğum olmadı huzur içinde 300 Lt.lik tanka mobalar ile yaşıyorlar. Geriye kalan 2 erkek ve 2 dişi yaklaşık 70 Lt. lik resimlerde kesitleri gözüken sırf albino cücelerim için kurduğum tanka aldım. İlk zamanlarda yanlarına renk olsun diye biraz karides ve elma salyangozu koymuştum. Fakat daha sonra (yaklaşık 1 ay sonra) yaptığım gözlemlerde özellikle salyangozların karidesleri yakalayıp yediklerini (ki yakalama işini nasıl beceriyorlar halen aklım ermiyor) ve vatozlarıda strese soktuklarını anladıktan sonra karides ve salyangozları akvaryumdan çıkarttım. resimlerde görüleceği üzre 2 toprak küp e ilave olarak plastik kaseden yaptığım 2 adet yuvayı akvaryuma ekledim. salyangozları çıkarttıktan yaklaşık 1 ay sonra ilk yumurtaları akvaryumda gördüm ancak bunların hepsi akvaryuma saçılmış vaziyette idi. Ve 3. günde yumurtaların tamamının kaybolduğunu gördüm. Daha sonra erkeklerden birini diğer tanktaki erkeklerden biriyle değiştirdim. Bundan yaklaşık 1 ay sonra tekrar yumurtaları akvaryumumda görmek kısmet kısmet oldu ancak bu defa yumurtalar yuvadaydı ve erkek başlarındaydı. Akvaryuma saçılan sadece 8-9 yumurta vardı onlarıda bir hortum vasıtası ile sifonlayarak kendi yaptığım resimde görülen egg thumbler a aldım. 1 hafta sonra egg thumbler daki yumurtaların çatlayışını ve yavruların ilk kuyruk darbelerini görmek kısmet oldu. Daha sonra yuvayı kaldırıp alttan resimde göründüğü şekilde kontrol ettiğimde yuvadaki yumurtalardan da yavruların çıkmış olduklarını ve yuvanın üst tarafına yapışmış olduklarını gördüm. Nur topu gibi yaklaşık 70-80 arası yavrum olmuştu. Tüm yavrular yumurtadan çıktıktan sonra hepsini mikadan bir yavruluğa alarak 4-5 gün yumurta keselerinin kaybolmalarını bekledim ve daha sonra hepsini akvaryumun içine saldım. Allaha şükür hiç zaiyat vermedim. Yavrular 10 günlük olduklarından beri her 10 günde bir yaklaşık %30 su değişimi yapmaktayım. Ve bu gün itibariyle yavrular yaklaşık 35 günlükler bir kısmı kocaeliden istanbul a gittiler. Açıkçası çok korktuğumu söyleyebilirim yola dayanıp dayanmayacaklarını bilemediğim için. Ama aldığım sağ salim ulaşma haberlerinden sonra içim öylesine rahatladı ki anlatamam. Dostların dediği gibi hassas hayvanlar ancak benim kişisel fikrim bir kaç basit şeye dikkat ettiğinizde bakımları ve üretilmeleri çok kolay ve çok zevkli balıklar. Önemle belirtmek isterim ki yaptıklarımı bu kadar geniş anlatma nedenim bu türü bakan ya da bakmak isteyen dostlara bir kaç fikir verebilmektir. Balık konusunda her zamanki genel fikrim her balığın aynı türlerde dahi olsa farklı davranış şekillerinde olabileceğidir. Bu yüzden dostane tavsiyem tecrübeli dostların bilgilerine dayanarak kendi balıklarınızı en iyi şekilde tanımanız ve bazı uygulamaları lokalleştirmenizdir.
    Saygılarımla

Akvaryumdan bir kesit

Erkeklerimden biri

Dişilerimden biri

Yuvada yumurta bekleyen erkek

Egg Thumbler daki yumurtalar

Yuvadaki yavrular ve Bablarından bir kesit

Yavrulağa aldığım yavrucaklar

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  20. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Erkan Hocam;yavruluğa veya kuluçka aparatına almak daha mı iyi sonuç veriyor?

Sayfayı Paylaş