1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cüce vatozlarla ilgili nacizane birkaç sorum olacak...

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde dr_glicocalix tarafından 29 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Akvaryum dostlar, üstatlar; açıkçası bana enteresan gelen bir durumla karşı karşıyayım. Bende bulunun iki cüce vatoz dişinin yanına bir erkek bir dişi cüce vatoz daha ekledim. Kendi çapımda bir koloni kurmaktı amacım. Ne mutlu ki bana bunu başardım ve yavru almayı da başardım. 150 litrelik akvaryumda minik minik 50 civarı vatoz yavrum var şu anda. Ayrıca aynı akvaryumda yaklaşık 1cm boya ulaşmış 50 civarı da beyaz prenses yavrum var.

Soru 1; Yaklaşık 3 haftadır beyaz prenses yavruları ve vatoz kolonisi ve onların yavruları beraber yaşıyorlar. Bu bir soru teşkil eder mi ?

Soru 2; Ben bu vatoz yavrularını başka bir kavaryuma, onlara zarar vermeden ve onları yakalamaya çalışırken ezmeden nasıl alabilirim? Akvaryumun yerini değiştirmem gerekiyor ve tek yaşadığım için bunu ancak akvaryumu boşaltarak yapabilirim. (Akvaryum sorunum yok yeterli sayıda akvaryum var evde hatta bir 250 ltlik akvaryum daha geliyor yakın zamanda)

Soru 3; 150 lt'lik akvaryumun flitrasyonu güçlü bir hava motoruna bağlı iki pipo flitreyle sağlanmakta. Şimdilik (şimdilik dediğim de yaklaşık 1 aydır bu şekilde) su değerlerinde bir sıkıntı yok ancak ileriki dönemde bu bir sorun yaratır mı? (pek su değişim yaptığım söylenemez çünkü şu sıralar acil serviste stajda olduğumdan vaktim yok diyebilirim)

Soru 4; Hali hazırda erkek gene küpün içine girmiş ve yüzgeçleriyle yelleme yapmakta. Bu da yanılmıyorsam ikinci nesil cüce vatoz yavrularımı birkaç güne alacağım anlamına geliyor. Ben şu ankileri nasıl çıkaracağımı düşünürken bu yeni gelecek olanları nasıl akvaryumdan çıkartabilirim?

Soru 5; Şu an aynı akvaryumda ayrıca 2 dişi bir erkek olmak üzere yetişkin boyda bana 2 yıldır eşlik eden çöpçü balıklarım var. Birkez yumurta döktüler ancak ondan da yavru alamadım. Muhtemel sebebi de sürekli beyaz prenses yavrularının olduğu akvaryumda yaşamaları. Şimdi ben bu vatozları ve çöpçüleri, iki cins aynı akvaryumda olmak üzere ayrı bir akvaryuma alsam çöpçülerin üreme ihtimali nedir?

Soru 6; Takip eden arkadaşlar bilirler benim 4 yıldır beyaz prenses kolonim vardı. Balıklarla şon birkaç aydır çok ilgilenemediğim için normal olarak balıklarda performans düşüklüğü ve sağlıklarında bozulmalar başladı. Ben de balıkların haline acıyıp koloniyi sattım. Elimde şu an iki ayrı batından 120-130 kadar beyaz prenses yavrusu var. Bunlar satılacak boya geldiklerinde satsam mı yoksa birkaç ay daha bekleyip içlerinden seçmece koloni yapsam mı kararsız kaldım. Eğer bunları elimden çıkarırsam lepistes beslemeyi düşnüyorum. Tabi lepistes akvaryumu için bitki gerekli. Bitkilere de ışık. Evim pek güneş almıyor açıkçası. Zaten Erzurum'da güneş alsa ne olur. :D Ayrıca öğrenci olduğum için de daylight florasanların tüketeceği elektrik ücreti de bana çok yük olur diye düşünüyorum. Acaba yapay bitkilerle akvaryumun dekorunu yapsam lepistesler için uygun ortam oluşturabilir miyim? Lepisteslerden dişileri ayırmadan doğal seleksiyonla mali gelir gözetmeden az da olsa yavru alabilir miyim? (Öyle ya lepistesler yavrularına karşı çok acmasızlar, arada kaçıp kurtulanlar olurda lepistes sayısını artırır mıyım?)

Umarım bu kadar soruyla kafanızı şişirmemişimdir. Yardımcı olacak olanlara şimdiden teşekkür ederim. Tüm akvaryum dostlarına sağlıklı balıklar dilerim.

TencoMelih bunu beğendi.
  2. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Cevap: Cüce vatozlarla ilgili nacizane birkaç sorum olacak...

Ben seçtiğin sağlıklı beyaz prenseslerle koloni kurman taraftarıyım. Eğer lepistes besleyeceksen ışığını led yapmanı öneririm. Cidden, uzun vadede floresanlardan daha az maddi yükü var. Ayrıca filtenin yeteriz olduğunu söylemedn geçemeyeceğim. Suyun bol oksijenli olması lazım ve cüce vatozlar bol sirkülasyonlu yerlerde yaşar doğal ortamlarında.

3. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER

Oksijen konusunda sıkıntı yok çok şükür dediğim gibi güçlü bir hav motorum var 4 çıkışlı onun 2 çıkışı 2 pipoya bağlı bir çıkışı da gene aynı akvaryumda hava taşına bağlı. Sirkülasyona gelince hava çıkışları o kadar iyi ki çok efektif olmasa da yeterli miktarda sirkülasyon sağladığına eminim. Flitrasyon bana da ileriki dönemde terli olmaz gibi geliyor.
    Beyaz prensen kolonisi kurup kurmamaktaki kararsızlığım aslında 10 ay sonra okulumun bitecek olmasından kaynaklanıyor. Tam randımanlı olarak koloniden verim almaya başlayacakkken malesef tekrar satmak zorunda kalacağım çok büyük ihtimalle.
    Led konusuna gelince daha önce yaptığım araştırmalarda ledlerin dalga boyları açısından bitkiler için çok yeterli olmadığını okumuştum. Elimde led mevcut zaten. Çok düşük elektrik tüketimleri olduğunu biliyorum. Akvaryumlarımın aydınlatmasını ledlerle yapıyorum şu an. Ancak bitkiler için yeterli olacakları konusunda şüpheliyim.
    Tabi bitkili akvaryumlardaki salyangoz sorunuda cabası. Erzurum katil salyangozu bırakın elma salyangozu bulabileceğiniz bir yer bile değil. Bir şekilde bitkilerle gelen ve beni zıvanadan çıkaran iğrenç görünümlü küçük salyangozlar türüyor akvaryumda. Daha önce 90 ltrelik bir akvaryumda bitkili denemem olmuştu ve o akvaryumda yüzlerce salyangoz peydah olmuştu. Hatta öyle ki muhtemelen aynı kepçeyi tüm akvaryumlarda kullanmamdan diğer kavaryumlara bile bulaşmıştı bu salyangozlar. Ki hala bu salyangozlarla savaş halindeyim. En son akvaryumlardan birinin kumunu boşaltıp kumu kuruttumki hepsi ölsün diye.Genede tek tük camda ve kayaların üstünde hala görünüyorlar ara sıra.

Ha bu arada Toprak kardeşim benim nşanlım da :nazar: Mersin'li. :F

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Gökhan beyaz prenses beslemek yada beslememek tamamen senin tercihine kalmış.İmkanın var ve bu balıkları seviyorsan besle derim.10 ay sonra okulun bittiğinde gerekirse satarsın.

Yavru vatozları ayırmak istiyorsan onlara zarar vermeden toplamanın en kolay yolu sifonlamaktır.Bir hortum yardımıyla yavruları aynı dip çekimi yapar gibi sifonlayıp alabilirsin.Ancak yavruları ayırdığın akvaryumu yavruların kendi bulunduğu akvaryumun suyu ile doldurmalısın.

Sayfayı Paylaş