1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

C Balance Kullanım Tecrübeleri

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde mekatronik tarafından 1 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Kh bu aralar dengeye oturdu 7 dKh ile devam ediyor. Fakat 220 ml civarında tüketim miktarı yüzünden kısa süre sonra toz kh kullanımına geçeceğim sanırım.

Bu sefer kalsiyum düşük kalmaya başladı. 350 ppm seviyesine kadar düşmüş. Bunda da toz kullanımına geçilecek gibi görünüyor.

Stabil devam eden tek değer 1350 ppm seviyesi ile Mg oldu. Bir miktar daha düşmesini bekliyorum hala.

Nitrat ve fosfattaki sıfırlanmanın önüne geçmek için saçmalamadan yaptığım biraz yüksek yem girişi uygulaması devam ediyor. Temel abiden temin edilmiş DIY toz yem, çeşitli yemler ile balçık kıvamına getirilerek tanka ekleniyor.

Düşük potasyum seviyesi olduğu bariz belli. 2 adet referans canlının büyüme uçları, dün eklediğim katkıdan sonra bu sabah renklenmiş durumda. Bu yeni bir gözlem değil, hep böyle oluyor. Haftalık 10 ml ekleniyor şu anda. Düşük olduğuna emin olmakla birlikte ne kadar düşük, onu anlamak mümkün değil. Her şey sıkıntısız giderken fazla ekleyip durduk yere Başıma dert almakta istemiyorum şu durumda. Pazartesi potasyum ölçümü yapılacak kısmetse.

Aydınlatma kasalarını hazırladım fakat elektrik bağlantılarını yapmaya bir türlü vakit bulamadım. Önümüzdeki hafta bitecek diye umuyorum, işlerim yoğun gidiyor bu aralar.

Kızıldeniz Akvaryum ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Neden c balance a geçip bu dertlere bir son vermiyorsunuzki?
    En son 2-3 hafta önce test yapmışım birde bugün yaptim ca değerimi indirince şuanki değerler 7/420/1350
    Acro kalmadı pek ama montilerdeki büyümeyi gözümle görüyorum:) kısacası c balance bu hobide inanılmaz bir rahatlık

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Toz katkı her zaman iyidir abi. Birde senin hacim büyük olduğu için kH da toz girilebilir. Bence en rahatı bu abi. Ben kaşık kaşık girmeye başladım. Testte yapmaz oldum. Ph 8,1 olunca 8,2 olana kadar kh giriyorum onsirada bir kasik 25-30 gram ca giriyorum. Su degisiminden sonrada iki kasik mg atiyorum abi. Sistemi kurduktan sonra takır takır gidiyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimdi 'T' faktörü mesajını gördüm gülümsedim. :) Deniz akvaryumu su kimyasını bilmek, ona inanmak, bir bardak sudan dünya kadar bilgi çıkacağına inanmak ve kabul etmek başka şey, bu bir kenera koyulmalı. Baş harf faktörü gerçekten varsa bunu borçlu olduğumuz yegane neden bireysel Arge denemeleridir.

Örnek olarak C balance kullanmasam da belli ki güzel ürün, hobi yapan arkadaşlar bana bu tarz marka bir katlı tavsiyesi sorsa ben de C balance derdim. Tabii sadece forumda takip ettiğim memnuniyete dayanarak bunu yapardım.

Bak ki nasıl bir tuhaflık var bu işlerde, mesela bana özel mesaj geliyor, akvaryum konusunu özelde yazışmam ama kestirme bazı cevaplarım oluyor.

Bana ' C balance aldım nasıl kullanmamı tavsiye edersin abi (veya bey), sana sormak istedim' şeklinde özel mesaj geliyor.

Cevap net, ben kullanmadım bilgim yok Diy takılıyorum. Bazı A. konmaz gibi bireylerde bu da bir şey bilmiyormuş C balance kullanımını bilmeyen biri. Bir halttan haberi yok diye düşünebiliyor.:) Zorunda mıyım?

Kimsenin kullanmadığını sor hele, yani totalde kimsenin bilmediğini sor. Herkes herkesin mutlu olduğu şeylerde mutluluğu aramak zorunda değil. Ben de strafor kutu diyorum.:)

5. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Portalda bulunan farklı faktörleri , bir soruya verilecek cevaptaki farklı formüller olarak görüyorum. Formülleri bilmeden cevaplar bulunamıyor. Fakat tam bu noktada önemli bir konu devreye giriyor , sorunun doğru şekilde anlaşılıp,anlaşılamadığı. Çok fazla değişken var ve bunları iyi şekilde etüd ederek uygun formülü kullanmak gerekiyor ve hatta bazen aynı anda iki formül birden kullanılması gerekebiliyor. Bazen de mevcut formüller soruya cevap verme konusunda eksik kalıp, farklı kaynaklardan tamamlanması gerekebiliyor.
    Sınavda sorulmuş bir soruya öğrencinin cevap verememesi ve Öğretmene soruyu çözdürmeye çalışması abes bir durumdur. Tam bu noktada ziyadesiyle haklı şekilde Dilber Ay'ın muhteşem yorumuyla "zorundamıyım" ve ardından "tavukları pişirmişem hacıyı da çarşıya göndermişem" potpuri şeklinde arka arkaya söylenebilir. Çünkü öğrenci ödevini yapması gerektiği sırada dersine çalışmamıştır ve o esnada Antarktika'da yaşayan Kral penguenlerin üremesiyle ilgili bir belgesel izliyordur. Öğrenciye merak ettiği konuda uzmanlığını geliştirebilmesi adına , mümkün olan en büyük boy Strafor kutu temin edilerek ilk uçakla penguenlerin yanına göndermek te toplumun menfaatinedir.

6. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    C- Balance hiç kullanmadım,kullanmayı da kısa vadede düşünmüyorum Onur. Buna verilecek kendi içimde cevaplarım var fakat geçerliliği ne derece doğrudur, açıkçası onu pek te etüd etmedim. Vereceğim örnek tartışılabilir fakat şöyle düşün ; Uçaklar Kalkış esnasında pilot Tarafından manuel olarak kontrol edilir, otomatik pilot ancak rotaya girdikten sonra devreye alınır. Benim durumum şu aşamada havalanmış ve tekerleklerini kapatmış şekilde rotasına ulaşmak için tırmanışta olan bir uçak pozisyonunda. Gerekli irtifaya ulaşıldıktan sonra rotaya girilecek ve autopilot belki o zaman düşünülecek. Şu aşamada kumandanın tamamen bende olması gerektiğini düşünüyorum çünkü farklı senaryolarda farklı tepkiler verecek teknoloji seviyesine henüz ulaşılabilmiş değil. C- Balance ' de benim gözümde bu mantıkta işlev görüyor. Faydalı, fakat bazen kontrolü bırakmamak iyidir.

7. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Toz katkının iyiliğini kullanmadığım için bilemiyorum. Amaç aynı performansı daha uygun maliyetli ürünlerle yakalayabilmek.

2 ana katkı bu şekilde dozlanacak : Kh ve Ca

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi aslında ondan daha fazlası olduğunu düşünüyorum. Bunları yaparken ilave edeceğin tozları bir kabın içine koyup hep birlikte sumpa dökmeni öneririm abi. Yani önce ca sonra kh gibi ayrı ayrı değil de günlük ihtiyacı tek seferde tek noktadan.

edit: Tabi tüketim çok fazla ise ph'a anlık etki edebilecek şekilde fazla kullanılması gerekiyorsa bölüne bilir. Buna rağmen ilavelerde ca ile kh aynı anda eklenmesi daha doğru olur gibime geliyor.

9. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Katkı konusunda tavsiyem şu yönde olur.Ana elementleri istediğiniz değerlere tek tek değilde hepsini aynı anda (belli aralıklar vererek) çıkarmanızdır.
    Bu işlemi aynı anda yapmadığınızda etkileşime girerek istediğiniz değere çıkamadan çökmekte ve dolayısıyla daha fazla katkı girmenize rağmen istediğiniz değerlere ulaşamamaktasınız.
    Otomatik pilot konusunda söylemek istediğim, bu pilot kalkışta da uçuşta da inişte de işinize yarayacak bir pilotsa ( ki anlatılar bu yönde bende kullanmadım ) kullanmaktan çekinmezdim.

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Abi şu videoyu izlemeni öneririm. Kristalleşme oluyor, ama çökelme olmuyor abi. Kalsiyum klorür ve sodyum karbonat karışımı.

11. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Denedinmi sen bunu çökelme olmadımı hepsi aynen dibe inmedimi???

12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Çözülene kadar karıştırıyoruz. Sonra aynı kaba döküyoruz.

Ve sonuç...

13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    İki parti katkılar bu nedenle iki parti işte...

eee.jpg

ffff.jpg

14. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Evet uygulamayı bende bu şekilde yapıyorum halihazırda, fakat çeşitli nedenlerden ötürü tüketim miktarı yükseldikçe değer düşük kalıyor ve o zaman tüketimi karşılama adına dozajı yükseltmek zorunda kalıyorum.

C- Balance deneyeceğim, çoğu kişi tarafından o kadar methedildi ki, alıp sonucu yaşamak lazım. Diğer yandan hevesle alıp Ca 'yı tek başına uçuran durumlarda var. O zamanda A mı keseceğiz, B'yi basan pompaya coşkumu vereceğiz şeklinde çeşitli sorular ortalıkta gezmeye başlıyor. Sadece C- Balance ile devam ettiğimde yine anormal kimyasal miktarları ile karşılaşacağımdan çok mantıklı gelmiyor. Aslında en akıllıca yol Ca Reaktör ama ben farklı bir yol izleyeceğim. Mevcut düzeni instant toza çevirip ilave takviye olarak az miktarda c- Balance düşünüyorum. Bakalım, henüz zaman var buna.

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi C Balance balling metodundan türemedimi litreye göre sabit girmek gerekmiyor mu?

16. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Bi sbt giriş miktarı yok.
    C balance önerdik de al kullan bütün dertlerin mucize devası demedik :)
    Kolaylıkları olan fiyatça uygun mantıklı bir ürün
    4 er lire sıvı toplamda 8 litresi 110 TL
    2 katkıdan eşit girilince iyonik denge için gerekli olan ca kh mg ve bir kısım trace elementler tam girilmesi gereken miktarda giriyorlar akvaryuma.
    Bazen ca yükselip kh düşük kalabiliyor nedeni benim tesbitim öncelikle diğer katkılara göre büyüme ciddi artış gösteriyor dolayısı ile kullanım miktarları artıyor kh ise yapı gereği genel olarak 6.7 6.4 seviyelerine inme eğiliminde oluyor önce garipsiyor insan ama sonra bir sorun olmayınca devam ediliyor.
    En güzel yanı kh 7 ca 430 mg 1350 civarı bir sabitledinmi benim gibi 15 günde 1 kh testi yapıp yola devam edilir aynı ca reaktörü gibi herşey ayarında giriliyor kısaca ca artışı konusunun bir sürü nedeni var onlara ilerde gireriz

17. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Verim alamazsın dostum tek part herkezin rüyası ama malesef tek yolu kalsiyum asetat ve biolojik reaksiyon başka türlü imkanı yok şuanda.

18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Senin girdiğin doz nedir?
    Yani toplam denge tutturulduktan sonra dozaj pompası ile c balance her derde deva oluyor mu yani.

19. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ben önce toz katkılar ile değerlerimi kh 7/ ca 430 / mg 1400 / k 410 yaptım .
    Sonra günlük 1-2 denemeden sonra 60 ar ml girmeye başladım bunuda günde 8 seferde yani 3 saatde bir giriyorum part A tam saatler B yarım saat sonra

20. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi ikisinide aynı anda girme imkanın var mı?

Simdi biz bu katkıları kalsiyum için mi karbonat için mi yoksa kalsiyum karbonat için mi ilave ediyoruz?

Sayfayı Paylaş