1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ca / Kh ilişkisi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde kupeli tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Hidrometremin 5 derece düşük göstermesi ve benim ekstradan kalsiyum ve kh katkısı eklemem sonucu; Kh :6, Ca :840, Mg :1360, Tuz: 1030 (Benim Hydro meter ile 1025) çıkmıştı. Düşük yoğunluklu su değişimleri ile bu değerler Kh :7, Ca :720, Mg :1257, Tuz: Benim Hydro meter ile 1021 e kadar düştü. Su değişimi ve Reef Builder girerek Ca yı düşürüp, Kh ı yükseltmeye çalışıyorum. Amacım artan aklanite ile kalsiyumu bağlayıp çökertmek. Doğru yoldamıyım ? Ayrıca bu bağlanan kalsiyumun oluşturacağı kireç taşının akvaryuma zararı varmı?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Ca / Kh ilişkisi

Magneyum gişini bu eklemeler de yapmadığından kalsiyumun tamponlanmadığını da düşünüyorum. Fakat su değişimleri yapıp bir yandan Kalsiyum ve Kh katkısı eklemek bence de yapıyı bozacaktır. Bunu zaten yaşadım ama ben de Kh aşırı yükseldi, kalsiyum standart kaldı. Girilen katıkının ne olduğuyla ilgili biraz da sanırım.

Su değişimleriyle yapı zaten dengeye oturur, builderi de girerken dikkat etmek lazım su değişimleri sık yapılıyorsa. Yine düşük ml magnezyum girişleri tamponlamaya destek olur.

3. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Kg girersen mg degerİne dikkat etmen gerekir, kh ve çaldığım kirec tasına genelde sumpta dönüşür, Buda motorların ici dahil kirec tası kaplar, temizlemeden kullanırsan performansları düşer, ayrıca burularin içire kirectasi kaplar . En iyisi düzenli bir sekilde su degisimi ve kh ve mg takviyesi, birkaç su degisimi ile sistem oturur.

4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Bence kh'yı dolaylı olarak ph'yı yerinde tut,su değişimleri ile kalsiyum yerine oturur. Reef builder eklemeyi ışıklar sonukken yaparsan gece gunduz arası ph dalgalanmalarınıda önlersin. Tabi birde su değişimi yapmadan 3-4 günde kh'da ne kadar düşüş oluyor onu bır bilsen geriye sadece şurdan ikame dozu hesaplamak kalıyor. Reef Chemistry Calculator

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bu programda KH için bana verdiği değer 3 tsps; 18.1 grms burada ki tsps ne anlama geliyor ?

6. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Tea spoons kısaltması yani çay kaşığı, öyle dense de Amerikalıların yaklaşık bizim tatlı kaşıgı büyüklüğündeki kaşıgıdır, yani bizim çay kaşıgı değildir bu. Amerıkada bizim çay kaşıklarından yoktur :) grms gramın kısaltması :) çok kısalmış gördüğün gibi.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bunlar günlük değer değil herhalde istenilen değere çıkması için gereken değer sanırım.

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Evet Halil istenilen değere çıkarmak için ne kadar dozlamak gerektiğini gösteriyor. Altında uyarı var yavaş yavaş ekleyin diye.

9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Evet bazı kimyasal ve yöntemler için değişik uyarılarda bulunmuş. Mesela günlük şunu aşmayın veya verirken ph 'ı 0.2 birim yukardan daha fazla artıracak şekilde yapmayın gibi. Dünya çapında bir çok hobi platformundan referans almış güzel ve güvenilir hesaplayıcı.

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Saat 22:00 sularında 1,021 tuzlulukta su ile %10 su değişim yaptım. Az önce yani su değişiminden 3 saat sonra yaptığım test sonuçları Kh :8, Ca :692, Mg :1164, Tuz: 1021+5 çıktı. Kh artarken Ca ile birlikte Mg de düşüyor. Kh ı 9-10 a civarına çıkarıp 3 gün sonra 1,024 tuzlu su ile su değişimine devam etmeyi düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş