1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cabomba Caroliniana Düşmanı Kiraz Karidesler

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde volkantr34 tarafından 25 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Tankımın en son halini sizlerle paylaşmıştım.. O zamanlarda da olan karideslerin cabomba aşkı gözüyle baktığım koparıp yolma olayı fotoğrafları yayınlamamdan sonra aşırı derecede arttı.. 1 hafta oldu olmadı o tanktan eser kalmadı.. Cabombaların hepsi ya koparıldı yada tüm yaprakları yolundu teker teker..

Sizlere sevimli canlılarım gözüyle baktığım ama artık haşere gibi görmeye başladığım karideslerimin resimlerini gösteriyorum.. Resimler ne yazık ki tam net değil telefonla çekince böyle oluyor ne yazık ki.. Ama olayı anlamanıza yardım edecektir..

Hakkın rahmetine kavuşan bir lepistesimi temizlendikten sonra acaba ne yesek diye düşünen kiraz karideslerim..

Menüde cabomba carolianiana var.. Daha önce koparıp us üstüne çıkmasına sebep oldukları cabombayı nasıl aşağı indirdiklerine sizlerde şahit olun ben izleye izleye bıktım artık :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Volkan abi, fotoğraflara baktım...İnan ne yazacağımı bilemiyorum... Çok abartmışlar karidesler bu işi...
    O güzelim bitkilerine yazık olmuş abi, çok üzüldüm...Bu halde olabileceklerini hiç düşünmemiştim :(

Bitkilerde bulunan, karideslere bu kadar çekici gelen şey ne acaba şaş:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Enteresan görüntüler gerçekten. Neymiş bu karidesler böyle. Aç kalıyorlar olabilir mi Volkan?

Aç kalmasalar aynı zararı veriyorlar mı?

Hayret doğrusu...

4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Kanka sen bu gidişle 100 lt tankını yeniden dizayn edersin... Bence Vallisneria nana ya da amrican gigatea bul, çıksınlar onun tepesine başka bitkilerine elleşmesinler...

Bu arada Cabomba türleri en ciddi allelopati gösteren bitkilerdedir... Acaba saldıkları maddeler mi karidesleri cezbediyor? huh:

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Valla arkadaşlar bende inanamıyorum eskiden böyle değildi.. Cabombaları eskidende parça parça su üstünden toplardım ama dikkatimi çekmemiş heralde.. Cabombalar tüm tankı sardıktan sonra son 15 gündür psikopata bağlamış durumdalar.. Ana tankımda aslında onlara yetecek kadar tortu biriktiğine eminim , çürümüş bitki yapraklarınıda yiyorlar ama cabombalar her ne hikmetse acaip ilgilerini çekmeye başladı.. Vatozlara aldığım dip yeminin 3 tanesini 4 parçaya ayırıp atıyorum üstlerine bir atlayışı var görmeniz lazım tabiri caizse havada kapıyorlar.. Sazlarım ilk kurulumda kovada 2-3 gün bide yerlerinden çıktığı için akvaryumda 1-2 gün su üstünde kaldılar.Tekrar diktiğimde sanırım iş işten geçmiş olacak ki çok az sazım kaldı, diğerleri tutunamadı..

Valla Abdulahçım dediğin olabilir çünki diğer bitkilerde hiçbir problem yok.. Kanka biliyosun yeni tank olayında gidip gidip geliyorum.. Ama bir müdahale şart oldu.. Önerilerin aklımda.. :)

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bir de kanka aklıma şu geldi... Cabomba'ların kızarmaya başladılar mı? Eğer başladılarsa zaten kendileri anti-oksidan salgılıyorlardır... Karides'lerin de bunu farketmiş olabilirler ve kendilerinin anti-oksidan ihtiyacını gidermeye çalışıyor olabilirler...

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yok kanka kızarma olayı olmadı.. Çok güzel form tutmuşlardı yemyeşil ve parlak bir renk almışlardı ki benim haşereler dadandılar işte gördüğünüz üzere.. Cabombaların tabana yakın kısımlarında ki yapraklarda aşırı alg olayı oluyor onu haalaaa çözebilmiş değilim.. Başka akvaryumlara bakıyorum üstü nasılsa altıda öyle yemyeşil bende alt yapraklar kopkoyu yeşil oluyor ama üstü alg ile kaplı .. Ama karideslerin tırtıklayıp kestiği yerler bitkinin sağlıklı yerleri buyur burdan yak.. Akvaryumda ne yengeyle gösterdiğin yol kaldı ne sol tarafta ki cabombalar kaldı mahvettiler hepsini.. İnce bir ipliğe tutunur gibi kaldılar budadım kökten hepsini.. Nerde hata yapıyorumda karidesleri buna yönlendirdim anlamış değilim..

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Kanka, bu olayı Hakan Abi'ye danıştım... Bana söylediği karideslerin çullanıp da bitki yemeyeceği ancak bitkilerin üzerinde oluşmuş olan yosunları yemek için böyle bir eyleme girişmiş olabilceklerini söyledi...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Evet olabilir kanka ama eskiden bu kadar düşmanca davranmıyorlardı.. Ne olduysa konuyu açtığım hafta birden bire ne kadar sessiflora'm varsa hepsini budadılar.. Yani kökten budayıp su üstüne çıktığında toplu halde saldırıyorlar.. Hani üstünde farkedemeyeğim inceden yosun varsa bilemiyorum ama yosunlu yosunsuz tüm sessiflora'lara saldırıyorlar.Artık sessiflora'larım su üstüne kadar ulaşamıyorlar.. :( Ya dipten kemirip çürümesine sebep oluyorlar yada tümüyle parçalıyorlar..

Bu arada düzeltme yapiyim.. Cabomba caroliniana değil Limnophia Sessiflora'ymış bitkiler.. Başlıkta o şekilde kaldı ama düzeltmeyi burdan yapalım :)

10. taygun

taygun Guest

Abdullah, Merhaba hocam. Bu allelopati nedir?

Tşk.

Sayfayı Paylaş