1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cam fiyatları

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde Silahşor tarafından 26 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Merhaba.
    Yeni bir akvaryum alacak param yok :) O yüzden eğer daha ucuz maliyete gelecekse kendim bir akvaryum yapmak istiyorum.

Şimdi, mesela ön ve arka camları 1'er metre, yan camları 30-40 santimetreden, 4-5 mm kalınlığındaki camın maliyeti ne olur? Tahminen?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cam fiyatları

Bu biraz da alınacak camcıya bağlı. Elinde parça cam varsa daha uygun yok plakadan keserse daha pahalı olacaktır. Bu gibi fiyat dengelemelerinde araştırma yapmak bence çok önemli. Çünkü maliyet hazırını kurtamayabilir. Tabi kendim yaparım daha iyi olur denirse bilemem ama fiyat arşatırması bence iyi olur. Benim tahminim 50-60 lira cıvarı tutacaktır. saat:gif

3. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Cam fiyatları

Anladım, yani sonuçta 50-60 civarı olan cam bulsam- hazır akvaryumdan daha hesaplı oluyor değil mi?
    Yoksa aynı mı oluyor?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cam fiyatları

Bu da yine hazır alacağınız akvaryuma göre değişecektir. Cam kalınlığı, çerçeveli veya çerçevesiz, aydınlatma kapaklı ve yine kapaksız. Bu boyutta bir akvaryum bence 120-150 lira arasındadır.

5. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Cam fiyatları

Yani daha hesaplı oluyor böyle...

Peki bir de şöyle sorayım.
    Göze güzel görünen, aşırı büyük olmayan, ama rahatça balık besleyebilleceğim bir akvaryumun boyutları nedir? Ve o boyutlardaki bir akvaryum ne kadara mal olur?

Bir de sürekli boyutları karıştırıyorum nedense. Mesela AxBxC büyüklüğündeki bir akvaryumda, A hangi kısmı, B hangi kısmı, Z hangi kısmı temsil ediyor bunları sürekli karıştırırım eskiden beri. Bu konuda da tekrar beni bi kesin bilgilerle aydınlatırsanız sevinirim, yanlış yolda düşünceler kurmak istemiyorum çünkü.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cam fiyatları

Aşırı büyük olmayan balık besleyeceğim ifadesi boyut belirlemek için yeterli değildir. Balık sayısı balık boyutu kadar önemlidir ve buna türün karakteristik ihtiyacı eklenir. Bu yüzden maliyet yukardaki gibidir.

Karıştırdığınız boyuta gelince haklısınız. Genel olarak ilk uzunluk yazılır 100X , sonrasında yüksekliği yazılır 50X ve son olarak derinliği yazılır 50 şeklinde. Bazıları yükseklik ile enin yerini değiştirip yazabilir. Bu da kişinin kendinsine kalmış.

7. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Cam fiyatları

Tamam o zaman, daha doğru şekilde ifade edeyim.
    Sarı prensesler için en az 120 litre gerekiyor. 120 litrelik bir akvayumun boyutu nedir?
    Ancak hazır yapmışken daha büyük bir akvaryum yapmak istiyorum, yani ileride daha büyük bir akvaryum gerekebilir. Mesela 160 ya da 200 litrelik bir akvaryumun boyutu nedir?
    Sorularım biraz saçma olabilir o yüzden kusura bakmayın, ama bi izlenimim ve fikrim olmadığı için bu konularda, düşüncemdeki avaryumu anlatmaya çalışıyorum.

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cam fiyatları

100*40*45(h) boyutundaki bir akvaryum 180 litre oluyor. Bu boyuttaki camın fiyatıda camcıdan camcıya değişir. Sana 100 tl bile fiyat çıkaran olucaktır. En azından 5-6 camcı gezmeni tavsiye ederim. Cam kalınlığı 4 veya 6 mm olan boyutları yukarıdaki gibi olan akvaryumu 50 tl ye rahatça kendin yapabilirsin. ;) Tabi düzgün bir camcı bulabilirsen

9. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Cam fiyatları

Peki işte şu yüksekliğe şu kadar kalınlıkta cam olmalıdır diye bir şey var mı.Sonradan fazla basınctan cam patlamasinda :)

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cam fiyatları

Benim fikrim 1 metre üstüne en az 6 mm kullanılmalıdır.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cam fiyatları

Daha doğrusu 180 litre gibi bir akvaryuma 6 mm kullanılmalıdır. Hatta alta kısma 8 mm kullanabilirsen daha sağlıklı olur. 160-200 litre istediğin boya akvaryum yaparsın. Nasılmı ? Boyunu uzun değilde genişliğini veya enini daha uzun tutarsın gene litresi artar. Yani 160 litre bi akvaryumun standart bir boyu yoktur. Mesela 100*40*45(h) Bu akvaryum 180 litre alırken 40 cm boy 100 cm genişlik 45 yükseklikteki bi akvaryumda 180 litre alır. Yani boyutunu sen belirlersin ;)
    Üst üste 2 mesaj oldu farkındayım. Düzeltirseniz sevinirim.

12. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Cam fiyatları

Peki o zaman, bütün yan yüzleri 6 mm, alt cam 8 mm olan bir akvaryum kaça mal olur?
    Boyutları da 100*40*45(h) olacak şekilde.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cam fiyatları

Dediğim gibi camcıdan camcıya %100 fiyat farkı bile olabiliyor. Karşılaştım ben. Ayrıca Temel abinin dediği gibi eski camlardan kullanırsa çok daha ucuza yapabilirsin. Akvaryumu yaparkende silikon olarak sista akvaryum silikonunu almanı öneririm diğer silikonlardan kesinlikle alma. Başım ağrıdı benim. dediğiniz gibi bir akvaryumu 50-70 TL gibi bir fiyat verirler ama yinede en azından 5-6 tane camcıya sorunuz. İyi günler.

14. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Cam fiyatları

Biraz önce camcıya sordum.
    Ön ve arka camlar 100er cm 4mm
    yan camlar 50cm
    alt cam 8mm
    yükseklik 40cm
    bunlara 55tl fiyat verdi.Sizce uygun mu, yoksa çok mu?

15. kutay

kutay

İsim:
    erdal yılmaz
    Cam fiyatları

arkadaşlar yardım lütven.125 50 60 ebatlarında akvaryumum var içinde30 tane 6,7cm boylarında sarı prenses ve yunus var.arkadaşlar bu akvaryumun suyu birtürlü berraklaşmıyo.sarımtırak bi hali var.filtrem 2217 eheım.

16. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz
    Cam fiyatları

Merhabalar Kutay bey. Sorunuzun cevabını kendiniz vermişsiniz zaten. Eheim 2217 dahil bunun bir kaç üst modelleri sizin 375 litrelik tankınızı temizlemeye kesinlikle yetmez. Yıllarca Eheim 2217 kullanmış birisi olarak söylüyorum. 150-200 litrede bu motoru çalıştırıyordum ve inanın bu hacimdeki tanka bile zor yetiyordu. Hele bir de dış filtrenizin içerisinde aktif karbon yoksa durum içler acısı. .8. Dolayısıyla o hacimdeki tankınız için ya sump sistemi uygulayacaksınız ya da sump sistemi uygulayacaksınız. Başka çıkar yolunuz yok sanırım. Portalda biraz araştırma yapmanız halinde çok etkili sump projeleriyle karşılaşacaksınız. Sağlıklı balıklar...

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cam fiyatları

Sezgine kesinlikle katılıyorum. Eğer imkanınız varsa kesinlikle sump sistemi düşünün. Bu her açıdan avantaj yaratır.

18. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Cam fiyatları

Kağıthanede yörecam dan en ucuz alırsın.Ümraniyede metresi 60 tl ,Fikir vermesi açisindan yeni yaptirdiğim 100x50x50 250 litre (120tl) yaptirdim. Kapakli ön,arka,taban,8mm cam yanlar 10mm cam rodajli, kayitli kuşakli.

19. molly

molly

İsim:
    eren andinç
    Cam fiyatları

Ben 30x30 bir akvaryum yapıcağım cam fiyatı nekadar olur cam kalınlıkları 3 mm

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cam fiyatları

Birşey tutmaz en fazla 10 lira tutacaktır. Daha ucuz olma ihtimalide var camcıya göre.

Sayfayı Paylaş