1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Camda Oluşan yosunlarla mücadele yöntemleri

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde rappier tarafından 26 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Akvaryumumun camında küçük yeşil yosun oluşumları başladı. Bunun ile mücadele için neler yapmalıyım??

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Cüce vatoz alarak... Yosun düşmanıdır bu balıklar. Kesinlikle tavsiye ederim. Canlıdoğuranlarınızla beraber sorunsuz yaşayacaklardır.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Mecit bey merhabalar, öncelikle akvaryumunuzda neden yosun oluşuyor onu bulmak lazım. Ve nasıl bir yosunlaşma? Akvaryumunuz güneş ışığına maruz kalıyormu,aydınlatma ve akvaryumunuz hakkında biraz daha bilgi verirseniz daha kapsamlı yardımcı olabiliriz.

Saygılar.

4. taygun

taygun Guest

Mecit Bey,

Merhaba. Yosunlar yeşil noktalar halinde mi?

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Cüce vatozun camda ki küçük yeşil yosunlara karşı ne yazık ki hiçbir faydası yok.. Vatozların yediği yosun türü daha yumuşak olan türden.. Hani camlarda yeni oluşmaya başlar ya o kıvamda ki yosundan bahsediyorum.. Mecit abinin bahsettiği yosun türü küçük yeşil noktalar varya onlar.. Mecit abi gübreyi ve aydınlatmayı azaltman lazım biraz.. Tüketilmeyen gübreler yosun oluşmasına sebep oluyor..

6. taygun

taygun Guest

Merhaba,

Yosunlarınız Yeşil nokta yosunu dediğimiz türden ise ki aşağıdaki resimde görünen gibi olmalı,

Bu durumda Volkan'ın tavsiyelerine ilave olarak yem miktarını azaltmanız gerekli. Bir de çabuk büyüyüen bitki kullanmalısınız. Algler, fazla yem ve fazla gübre nedeni ile tüketilmeyen elementler nedeni ile ortaya çıkar. Onların gıdası bu saydıklarımızın içeriğinden oluşmaktadır. Dolayısıyla bu içeriği alglere sağlayacak kaynağı kısmak ve imkan varsa bu içeriği alglerden önce tüketecek hızlı bitkilere gerek vardır. en ucuz ve hızlı büyüyen bitki de Elodea'dır.

Saygılar

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Mecit bey merhaba.

Volkan ve Tamer hocamın dediklerine ek olarak,fazla balık yükü, fazla yemleme ve en önemlisi tanka gübre veriyor iseniz, vermiş olduğunuz fosfatı azaltıp camları bir kredi kartı ve benzeri bir şey ile kazımanızdan sonra ,tankın hacmine göre haftada 2 veya 3 kez % 30 veya % 50 sudeğişimine giderek kazımış olduğunuz yosunu tanktan uzaklaştırın. Bu yöntem ile yeşil nokta yosunundan rahatlık ile kurtulacaksınız.Bu yosun türünü yiyen canlı ise, Zebra Salyongozlardır. Bu canlılar bile tamamen kazıyamıyorlar. Fosfata ve Nitrata dikkat edin. Suda olması gereken Nitrat 5-10 ppm,Fosfat ise 0,3-0,7 ppm olması gerekir.Fosfat,Nitratın yaklaşık onda biri olmalıdır.Fosfat miktarı, Nitrat miktarının onda birini geçer ise tankta farklı ve kurtulması zor alg türleri çok hızlı şekilde oluşacaktır.

Saygılar.............................

8. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Bayram dolayısıyla şehir dışında olduğumdan cevaplara bugün bakma fırsatım oldu. Yosun oluşumu Volkanında dediği türden camda küçük yeşil oluşumlar şeklinde. Bu oluşum yeni değil ama son zamanlarda gübrelemeyi düzenli hale getirince iyice artmaya başladı. Bugün yapacağım genel temizlikte tavsiyeleriniz doğrultusunda önce canları içten temizleyeceğim. Gübrelemeyede doz azaltarak düzenli bir şekilde devam edeceğim. Yardımlarınız için çok teşekkürler...

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Mecit bey,Fosfatı azaltmanız yeterli olacaktır.Tabiki Nitrat dengesini koruyarak.

Saygılar....

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Nasıl yeşil nokta yosunu anlayamadım hiçbir şekilde fosfat kullanmıyorum nitratı 19 ml kadar çektim 16 dan. yemleme sadece 1 öğün ama heryer yeşil nokta yosunu. Ne yapabilirim başka bulamadım. Birde bitkilerimin üzerinde eskiden kalan artık siyahlaşan yosunlar var onlara ne yapmamı önerirsiniz. Birde bu yeşil nokta yosunundan kurtulsak. : ) Şimdi diyeceksinizdir hızlı büyüyen bitki arıyorum ama bulamadım inşallah temin edeceğim...

11. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Benim de oluyor zebra akvaryumumda yeşil yeşil bazen de siyah gibi koyu yeşil gibi renkler oluyor .=(

Sayfayı Paylaş