1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Can sıkan elektrik kesintisi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde selcom2008 tarafından 2 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Selam arkadaşlar pazartesi günü saat 16 civarı kesilen elektrik tam 28 saat kesik kaldı bütün gece evde dondduk dışarısı -8 derece aklıma hiç akvaryum gelmemişti. Ameliyatı yeni yapılmış 3 yaşındaki kızımı düşünüyordum. Üşümemesi gerekliydi. Sabah çok uzun geldi inanın gözümü bile kırpmadım çocuklarımı sıcak tutmak için

Sabah olunca hanımın aklına geldi balıklar dedi... Baktım ama kimseleri göremedim. 28 saat sonra elektrik geldi. baktım ölen kalan yoktu ama su 17 18 derece civarlarına düşmüştü. 3 saat sonra yine kesildi uzun süre yine gelmedi. Bu böyle dün akşama kadar devam etti. Akşam eve geldim ne alemdeler diye bir baktım. Ölen canlım yok mercanlar açıyor. Tang lerde benek yoktu yalnız balıklar çok ürkekler yem yemeleri yerinde ama. Bu gelme gitme esansında ps bir kaç kez dolup taştı malesef evde olmadığımdan.

Şimdi soruyorum arkadaşlar akvaryum daki sump dahil net suyum 500lt 200 lt su değişimi yapmayı düşünüyorum ama bu kadar suyu karıştıracak bidonum yok.Sump 100 lt su alıyor sumpu boşaltıp suyu burda hazırlasam ve bu arada diğer kapımda 100 lt su hazırlasam suyu döndürmeye başlasam sıkıntı olurmu? Çünkü çok çabuk değişim yapmam gerekiyor suyu tuzu eritmek bir 2 saat içinde gerçekleştirmeyi planlıyorum.

Bu konuda düşünce ve önerilerinizi bekliyorum. Bu akşam elektrik kesillmez ise yapmayı planlıyorum. Birde bu aşamada carbon kömürü kullansam nasıl olur?

Herkeze şimdiden teşekkürler.

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Can sıkan elektrik kesintisi

Seleim abi büyük geçmiş olsun. Ne dir bu elektriklerden çektiğim anlamadım.

Kızın için ayrıca geçmiş olsun. elinde 100 litre için imkan varsa önce 100 litre değiş ertesi gün tekrar 100 litre değiştirerek daha rahat olur ama tuzu karıştırmayı bence biraz uzun tut.

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Neden 200 litre değiştiriyorsunuz? Canlı kaybı yok madem sıtıcıyı takın su olması gereken değerlere kadar gelsin. Su soğudu diye değişim yapmak gerekir mi? Ben bilmiyorum, yanlışım varsa söyleyebilirsiniz, öğretebilirsiniz.

İki gün filtreleme yapılmadı, ps'i ayarlayın biraz sulu toplasın.
    Su soğuk, ısıtıcıyı takın su ısınsın.

%40 su değşiminden bahsediyorsunuz. Bir hastalık var mı ? %10 yeter değil mi önlem olarak ?

4. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT

Allaha şükür bir hastalığım yok teng balıklarımda benek bile göremedim gözlemlemedeyim. 4 gün su dönmedi desem yeri var kesildiğinde en az 24 saat gelmedi elektirik akşam sadece kesilmedi. Önlem olarak birden 200 litre değişim yapmak istedim ama şimdide sular kesik rodan su alamıyorum ne demek istediğimi anlatabilmişimdir umarım. Nitrit nitrat had safhaya ulaşmıştır zannediyorum ps çalıştığında evde yoktum deli ğibi toplayıp topladığyla beraber hepsini tekrar suya vermiş taşmadan dolayı sadece önlem amacıyla değiştiricem. Kötümü düşünüyorum acaba.

ben sadece tuzu eritmek için fazla bekleyemeyceğimi ve bunun bir sorun teşkil edip etmediğini sormuştum. Normalde bir gece motorla eritiyorum tuzu zaten.

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Telaşınızı anlıyorum tabii ki, diğer arkadaşlar ne der bilmiyorum am aben olsam %10'dan fazla değişim yapmazdım. Çünkü tuz masrafı, su hazırlanması, değişim zahmeti var ve balıkalrda, mercanlarda da bir hastlaık, sıkıntı söz konusu değil diyorsunuz. Aslında ben bu şartlar altında hiç değişim yapmazdım.. Bu size şunu yapın demek değldir, kendi fikrimi söylüyorum sadece. Belki de yanlıştır bu söylediklerim.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bence an az %10 veya %20 su değişimi yapın ki garanti olsun derim. Son su değişimi ne zaman yapılmıştı bu arada.

7. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Geçmiş olsun Selim abi, 200lt su değişimi çok fazla bencede hastalık vs.vs. yoksa 2 damacana değiştirmek önlem için yeterlidir sanırım. 200 lt değişim yapmayı gerektiren bir durum yok bence.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun Selim. Bunu ben de yaşadım geçmişte. Önemli olan elbette evdekilerin zorda kalmaması, bir daha yaşamazsınız umarım. Akvaryuma su değişimi yapman iyi olur biraz. Onun dışında sistem döndüğünde toparlayacaktır. Eğer ağır koku ve canlılarda tabana yatma veya mercanlarda çürüme varsa su değişim miktarını artırman iyi olur.

9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Öncelikle ailenizle yaşadığınız sıkıntılar için geçmiş olsun ve kızınıza acil şifalar dilerim.

Akvaryumumu iş yerime kurduğum için (çiftlik) bu konuda sıkıntım yok, yaklaşık 100 saatlik mazotumuz her zaman daim :). Bence çok çok değerli balıkları ve canlıları olan kişiler jeneratöre para ayırmalı. Tabi bizim çiftliklerde kullandığımız endüstriyel jeneratörlerden bahsetmiyorum. Otomatik devreye giren marşlı benzinli jeneratörlerin ikinci eli piyasada 2000-3000 liradan bulunabilir. Hem evin, kombinin elektrik ihtiyacını hemde akvaryumunuzu rahatlıkla karşılayabilir. Benimde bu konuya butçe ayıracak kadar gelirim yok ama kesin çözüm bu olurdu diye düşünüyorum.

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Geçen gün bana bir iş teklifi geldi Bursa'da bir arkadaş kendine ofis açmış güneş enerjisi ile evlerin elektrik ihtiyacını karşıla ile ilgili bir proje si var bakalım çalışma saatleri dışında benden yardım istedi biraz araştırayım belki uygun bir şeyler çıkarsa aslında süper olur akvaryumları mızın enerji maliyetlerini baya bir üzerimizden alır konu ile ilgili araştırma içindeyim kayda değer birşey çıkarsa zaten sizlerle paylaşırım.

11. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT

Temel hocam çok teşekkür ediyorum, perşembe akşamı yaklaşık 180 lt su değişimi gerçekleştirdim. Canlılarda herhangi birşey görmemiştim bu zamana kadar sadece xenialar küçüldü ve pmping yapmamaya başlamıştı. Tenglerde ve diğer canlılarımda suyu değişene kadar birşey gözlemelemedim başka. Su değişiminden 1-2 gün sonra yani cumartesi gecesi suda bir beyazlaşma gördüm ama çok yogun bir beyazlaşama değildi. Blue tang de sadece 1 adet benek gördüm diğerlerinde görmedim. Pazar günü su açılmaya başladı. Bu akşam tekrar bir canlılarımı kontrol edicem bakalım birşeyleri varmı diye ama suyun beyazlaşması beni biraz tedirgin bıraktı aslında. NEDEN OLMUŞ OLABİLİR acaba? ben hernekadar sıkıntı yok gibi görsemde sistem bir sekmeye uğradı ona bağlıyorum açıkçası.

Cumartesi gecesi kuleye aktif carbon ve elyafta yerleştirdim su beyazlayınca sıkıntı teşkil etmez diyorum kendimce. Bu durumda tekrar bir su değişikliği yapsam mı diyede düşünüyorum ama bu kadar fazla değil. Yoksa bir 15 gün bekleyip öylemi değişim yapsam..

12. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Artık su değişimi yeter.....Bırakın akvaryumunuz kendini bir bulsun....Sıkıntılarınızı ve endişelerinizi anlıyoruz ama panik yapacak bir gelişme olmamış...Bir amonyak ölçümlemesi yapıp duruma göre bakteri girişi yapmanızı tavsiye ederim...Kızınıza çok acil şifalar dilerim...Saygılar

Sayfayı Paylaş